פעילי בוחרים במשפחה בטכניון. ארכיון
פעילי בוחרים במשפחה בטכניון. ארכיוןצילום: פורום בוחרים במשפחה

תא ''בוחרים במשפחה'' בטכניון פנה במכתב רשמי לנשיא המוסד פרופ' אורי סיון, בדרישה כי יאפשר לקיים כנס של התא בטכניון לאחר שסיון אסר על קיום האירוע ועל שימוש של התא בסמל הטכניון.

מדובר בכנס שאמור היה להתקיים לפני כשבוע, ביוזמת תא "בוחרים במשפחה", בהשתתפות בוגרי הטכניון ותחת הכותרת - "המשפחה בעולם המעשה". הנהלת המוסד לא אישרה את קיום הכנס ומארגניו נאלצו לדחותו.

במכתב ששיגרו נציגי התא לנשיא הטכניון פרופ' סיון, באמצעות עו"ד מיכאל ליטווק, הם דורשים, כאמור, לאפשר לקיים את הכנס ולהתיר להם להשתמש בסמל הטכניון בפרסומיהם.

במכתבו מתאר עו"ד ליטווק את השתלשלות האירועים: "בתאריך 30/3/2023 פנו מרשי ולרי גרינשטיין הלומד במוסדכם לתואר ראשון כסטודנט מהמניין, והמשמש כיו"ר תא בוחרים במשפחה בטכניון, ונתן הלומד גם הוא לתואר ראשון, באמצעות חברת התא שירה, בשם התא לכלל הגופים הנדרשים על מנת לקבל אישור לקיום כנס מטעם התא".

לדבריו, "מרשי קיבל תשובה אותה שלח מר סרגיי מכלין מיחידת הביטחון לפיה נאסר על ארגון בוחרים במשפחה להציג את עצמו כבעל זיקה לטכניון ובכלל זה נאסר על שימוש בלוגו הטכניון, אזכור שמו של הטכניון או שימוש במרחב הטכניוני בכל דרך אחרת. ככל שהנכם מעוניינים לקיים אירוע ללא זיהוי עם 'בוחרים במשפחה', אנא הגישו בקשה חדשה. 'בוחרים במשפחה' אינו יכול לעשות שימוש בלוגו הטכניון והנכם מתבקשים להסיר כל אזכור שלו לצד שם הארגון 'בוחרים במשפחה'".

עו"ד ליטווק תוקף במכתבו את פרופ' סיון על הפגיעה בחופש הביטוי אל מול בוחרים במשפחה: "מתשובתו של מר סרגיי הפועל מטעמך ומסתמך על מכתב ששלחת למר מיכאל פואה שאגב אינו קשור לטכניון בשום דרך, עולה כי אתה מנסה להכתיב לסטודנטים בטכניון אלו דעות מותר להשמיע ואלו לא, ובאיזו דרך מותר להם להתארגן ובאיזו לא. תשובה זו עומדת בניגוד מוחלט לחופש הבעת הדעה, ולחופש ההתארגנות הניתן לכל סטודנט לפי חוק. מפליא שנעלם מזיכרונך מה שפרסמת במכתב לחברות וחברי משפחת הטכניון בו כתבת כדלקמן: 'נדגיש כי החופש של כל סטודנט וסטודנטית להתארגן ולהביע את דעתם מעוגן בחוק זכויות הסטודנט, ומחובתנו לאפשר זאת'".

ליטווק מדגיש במכתבו כי החלטתו של פרופ' סיון לאסור על תא בוחרים במשפחה שימוש בסמל הטכניון אינו חוקי: "דרישת הטכניון שאתה עומד בראשו להסיר את האלמנט של ה-ט' מהסמליל של התא גם היא לא חוקית, ונגועה באפליה מובהקת על רקע פוליטי. דרישה זו גם עומדת בניגוד במכתב שצויין לעיל ובו כתבת: 'באשר לשימוש שעושות קבוצות שונות בלוגו הטכניון. בהיותנו מוסד ציבורי אנחנו מחויבים לאמות מידה אחידות ובוחנים את הנושא בימים אלו. 'לא מצאנו בהודעת הטכניון שום סיבה לאפלייתנו מול כל תאי הסטודנטים האחרים העושים שימוש דומה באלמנט ה-ט מסמליל הטכניון'".

בסיום מכתבו פונה עו"ד ליטווק לפרופ' סיון ודורש כי יבטל את האיסור על קיום הכנס של בוחרים במשפחה ויאפשר חופש ביטוי לכלל הדעות של הסטודנטים במוסד: "כסטודנטים הלומדים במוסד ציבורי, אנו חווים בהתנהלותך זלזול בנו, בחוק, ואפליה על רקע פוליטי. בימים בהם מתנהל מאבק ציבורי על עתידה הדמוקרטי של מדינת ישראל, אנו חשים שבחרת להשליט בכוח, דמוקרטיה בנוסח הדמוקרטיה העממית בסין. דרישתך למנוע מאיתנו כל זיקה לתנועת "בוחרים במשפחה" היא לא חוקית ופגיעה חמורה בחופש ההתארגנות ובחופש הבעת הדעה. ההתניה של קבלת אישור לאירוע שהדוברים בו הם בוגרי הטכניון, בנושא "המשפחה בעולם המעשה", הוא ניצול כוח וסמכות שניתנו בידך למטרות פסולות של השתקת דעות, ושלילת החופש האקדמי. אנו תובעים לבטל באופן מידי את התביעות המוזרות והבלתי חוקיות המופיעות במכתב שנשלח מטעמך על ידי יחידת הביטחון".

נזכיר, כי לפני כחצי שנה הושק תא הסטודנטים של ארגון בוחרים במשפחה בטכניון וכיום חברים בו עשרות סטודנטים. מאז הקמת התא הוא סובל מהתקפות של ארגוני להט"ב ומיחס קר מצד הנהלת הטכניון שאף דרשה מהתא שלא לעשות שימוש בסמל הטכניון בפרסומיה השונים בקמפוס.

מיכאל פואה, יו"ר בוחרים במשפחה, מסר: "פנינו לשר החינוך יואב קיש, וליו"ר ועדת החינוך חה"כ טייב בדרישה דחופה להגן על הסטודנטים של בוחרים במשפחה בטכניון מפני ההתנהלות הכוחנית והדורסנית של נשיא הטכניון פרופ' סיון. אנו מצפים שהם יפעלו לשמירת החוק ולא יאפשרו את הפגיעה החמורה בדמוקרטיה ובחופש האקדמי כפי שמתבצעת בטכניון".