אברי גלעד
אברי גלעדצילום: יוני זוננשיין

עמותת דרך עמ"י - ע"ש סא”ל עמנואל מורנו, קיימה אמש (שני) את האירוע המרכזי לסיכום הפעילות בשנה האחרונה בסימן "יחד כל הדרך".

האירוע התקיים בהאנגר 11 בנמל תל אביב, יחד עם כ-1,500 סטודנטים וסטודנטיות הלוקחים חלק בפעילות העמותה, בהנחיית אברי גלעד, ובהשתתפות משפחת מורנו ושר המורשת הרב עמיחי אליהו. במהלך האירוע התקיימה הופעה מיוחדת של עקיבא בה אירח את רביב כנר.

בתחילת האירוע, התקיים כינוס לידידי העמותה ולתורמיה, בהשתתפות הרב חיים אידלס שמלווה רוחנית את העמותה. הרב אידלס אמר לנוכחים כי "דרך עמ"י זה ארגון שכל מטרתו ורצונו זה לאחד לחבר למזג את כל הרבבות והנשמות לאבוקה אחת".

השר עמיחי אליהו אמר באירוע: "אנחנו נמצאים בתקופה של משבר, אבל המשבר הזה מזמן לנו זמן של בירור לעומק, לשייכות שלנו, ומהבירור הזה צריך לצמוח, בדיוק כפי שאתם עושים בדרך עמ"י. אנחנו שייכים לעם שיש לו סיפור שאין כמוהו. אני רוצה להודות לכם שאתם קיימים ושאתם נותנים לי את הזכות להיות שותף בדרך שלכם".

איש התקשורת אברי גלעד דיבר עם הקהל וסיפר: "אני בא מבית אתאיסט שמאלני. גדלתי בבית של טינה לכל מה שקשור ליהדות, אבא שלי ניצול שואה, שמבחינתו באושוויץ מת אלוקים. בגיל 40 בערך נקלעתי למשבר אישי, והייתי מוכן לעשות כל דבר כדי להרגיש יותר טוב. עשיתי מדיטציות ולמדתי כל מיני תורות זרות. וחבר המליץ לי ללמוד ימימה. במשך 20 שנה השתניתי לחלוטין וזכיתי להתחבר לשורש שהיה טמון בי מתמיד. לא הבנתי שכשאדם לא קשור לשורשו, עיניו תרות אחרי החסר. מאז שקרה לי הדבר הזה, אני מרגיש כאילו אני ילד שמצא את הוריו הביולוגיים. מצאתי את הקשר שלי לעם ישראל, והבנתי שיש בין כולנו משהו שמחבר אותנו יחד. התפקיד שלנו הוא למצוא מחדש את הקשר".

לדבריו, "החברה האנושית במצב מזעזע ביותר. אנחנו חיים בתקופה שבה קם כח אדיר בעולם שנקרא הרשתות החברתיות שמטרתו המוצהרת היא אחת - לפלג את המין האנושי. הוא מצא דרך להרוויח מפילוג. הרשתות החברתיות גרמו לנו להתמכר לזעם. אנחנו צורכים זעם. והתפקיד שלנו הוא להיפגש, כי כשנפגשים ומדברים והכי טוב- לומדים יחד, הדבר הזה יכול להיות גלגל ההצלה של עם ישראל. אם אנחנו עם תאב חיים לא תהיה לנו ברירה אלא ללמוד משהו ביחד".

הרב קובי וולק מנכ"ל העמותה אמר כי "עם ישראל עובר בתקופה האחרונה תקופה קשה ומורכבת. כולנו מרגישים צער וכאב על המצב אליו נקלענו, אבל אפשר להסתכל גם מזווית נוספת. זכינו להיוולד לדור שהוא זמן מרתק ביותר, בו מתקיים דיון משמעותי על זהותו של עם ישראל. נכון, זמנית אנחנו מחולקים, אבל אין לי ספק שהבירור הזה יוביל אותנו לשלמות שתוביל אותנו לגדולות".

עודד הרוש, סמנכ"ל העמותה, סיכם: "אנחנו בשנים של נס. אני מסתכל על כל מי שיושב כאן, לחשוב שלפני חמש שנים היינו באולם של 500 מקומות והשנה אנחנו באולם של 1500 מקומות, זה נס. הכנס הזה נועד להגיד תודה לכל מי שעמל בשנה האחרונה. בדרך עמ"י נפגשים מדי שבוע דתיים ושאינם דתיים, מהכפר ומהעיר, מהפריפריה והמרכז, אחדות אמיתית".