הפרלמנט הפולני
הפרלמנט הפולניצילום: אייסטוק

ממשיך לעורר פרובוקציות: חבר מפלגת הימין הקיצוני בפולין "הקונפדרציה", גז'גוז' בראון, עורר סערה כאשר השתמש במטף על מנת לכבות חנוכיה שהוצבה בפרלמנט הפולני.

הפעולה של בראון גרמה לזעזוע בקרב חברי הפרלמנט ואורחים שהיו במקום. ראש הממשלה המיועד דונלד טוסק גינה את המעשה ואמר כי "זה לא מקובל. זה לא יכול לקרות שוב. זו חרפה".

חבר הפרלמנט פיוטר גילינסקי ממפלגת "החוק וצדק" הוסיף כי "זה נוגד את הערכים הבסיסיים. אנחנו לא מסכימים לזה. זו לא רק התקפה דתית, אלא גם בין אישית. היו שם גם ילדים קטנים. אנחנו חוצים גבולות חדשים בפוליטיקה".

יו"ר הפרלמנט החדש בפולין, שמעון חולובניה, הביע זעזוע קשה מהמעשה ואמר כי יגיש תלונה נגד בראון ואף יפתח בהליכים משמעותיים נגדו. "היום קרה דבר שערורייתי לחלוטין בשטח הפרלמנט. בראון שיבש את טקס הדלקת נרות חנוכה ופגע ביושרה הפיזית של המעורבים. בקרוב נסקור את הקלטות המצלמות. מיד לאחר קבלת מידע על התקרית הזו, נחשב חבר הפרלמנט בראון כמי ששיבש את סדר היום, זה כנראה יביא לקנס".

הוא הוסיף, "אני רוצה להביע את החרטה העמוקה שלי על מה שעשה חבר הפרלמנט. זו סטירת לחי לפרלמנט הפולני. זו התנהגות מטופשת ולא חכמה של חבר פרלמנט. לא תהיה סובלנות לאנטישמיות, סטייה או גזענות כל עוד אני יו"ר. מה שקרה פשוט מגעיל. זהו חג יהודי גדול, האנשים האלה הוזמנו לכאן. זה מעשה של גסות, תוקפנות וטיפשות. דבר כזה לא קרה כאן הרבה זמן, וזה לעולם לא יקרה שוב".

שגריר ישראל בפולין יעקב לבנה כתב בתגובה לאירוע בחשבון ה-X שלו: "חבר פרלמנט פולני מהימין הקיצוני כיבה כרגע באלימות את החנוכייה שהדלקנו בפרלמנט. דקות ספורות קודם קיימנו שם טקס מרגש. לגרש את החושך, עכשיו!".

לערוץ 7 אמר לבנה: "מה שקרה היום בפרלמנט הפולני זה חרפה. יש רק דבר אחד מסוכן יותר מהברבריות של הימין הקיצוני, וזו האדישות. אני קורא לכל הגורמים האחראים בפולין לגנות אקט זה של אנטישמיות ושנאה. דבר כזה אסור שיקרה בפולין או בכל מקום אחר".

הרב הראשי בפולין, הרב מרדכי שודריך, אמר: "לאורך השנים קמו נגד העם היהודי אויבים רבים, החל מהיוונים בתקופת המכבים ועד ארגון חמאס כיום. רבים ניסו לכבות לנו את האור, כולם נכשלו. שוחחתי עם ראש הממשלה הנכנס דונלד טוסק ויחד נפעל להדלקת החנוכייה בפרלמנט מחדש. אף אחד לא יצליח לכבות את האור על העם היהודי".

נשיא ועידת רבני אירופה הרב פנחס גולדשמידט הוסיף: "חזינו היום במפגן של הסתה ואנטישמיות מהמעלה הראשונה. אם בפרלמנט הפולני לא יכולים לשמור על כבודה וביטחונה של הקהילה היהודית, כיצד ישמרו עליהם במרחב הציבורי? פעולתו של חבר מפלגת הימין הקיצוני בראון, מתירה את דמם של חברי הקהילה היהודית והיא עלולה להוביל למתקפות נוספות נגדם. אני קורא לרשויות החוק לפתוח נגד בראון בחקירה ולמצות עימו את הדין. ויפה שעה אחת קודם".