חוקרת מכון 'משגב', נועה לזימי, מתארחת באולפן ערוץ 7 לשיחה על תפקידה של קטר במערכה האזורית ובסוגיית החטופים.

"יש לקטר תפקיד מרכזי בתיווך לעסקת חטופים. היא תיווכה בעסקה הראשונה, אבל בסופו שלד בר אחד האינטרסים המרכזיים שלה הוא להבטיח את שרידותו של ארגון חמאס. זה ידוע גם לאור התמיכה הכלכלית הנרחבת שלה בארגון, וגם לאור זה שהיא שהפכה אותו מארגון בעל השפעה מקומית לארגון בעל השפעה אזורית. היא שמספקת את האכסניה לבכירי הארגון וראשיו שמתארחים אצלה באין מפריע", אומרת לזימי.

לדבריה כאשר אנו מדברים על עסקת חטופים עלינו לזכור את הנתון והשלכותיו על התפתחות המו"מ. "היא התומכת הגדולה של החמאס וצריך להסתכל על פונקציית התיווך, שהיא פונקציה חשובה, דרך משקפיים מאוד ריאליסטיות וחשדניות, כי גם התיווך הוא כלי של קטאר להסוות את התמיכה שלה באיסלאמיזם קיצוני ולא רק בחמאס".

שאלת זהותו של מתווך חלופי היא שאלה לא פשוטה. "הרבה אנשים אומרים שאי אפשר להחליף סוס באמצע המירוץ, אבל אני סבורה שמצרים יכולה לקבל תפקיד יותר מרכזי בתיווך העסקה. זה לא צריך להיות כהמלצה מהיום למחר, אבל אנחנו צריכים להיות ערים לאינטרסים של קטר, לקרבה שלה לחמאס ולאיך זה עשוי להשפיע על הלחץ עליו. אנחנו גם רואים שמאז העסקה הראשונה יש תקיעות ממשית. קטר לא הצליחה לגרום לחמאס אפילו להעביר לנו רשימה של חטופים חיים ואני תחת הרושם שהיא לא מפעילה את כל מנופי הלחץ שיש לה על החמאס".

לטעמה של לזימי וושינגטון ולא רק היא אלא גם מדינות אירופה, שבויות בקונספציה גם לגבי קטר הנתפסת בעיניהן כמדינה מודרנית ומתונה שהמערב יוכל ליהנות מהקשרים איתה. "ברור שבפוליטיקה לא מדברים במונחים של שחור ולבן. חשוב להבין שקטר מתמרנת בין הקרבה למערב ושדרוג היחסים הכלכליים והביטחוניים עם ארה"ב ואירופה, היא זכתה למעמד מיוחד כבעלת ברית מרכזית של ארה"ב מקרב המדינות שאינן חברות בנאטו, לבין המשך הידוק היחסים עם איראן, טורקיה וציר האחים המוסלמים. יש לה רקורד עשיר של תמיכה בטרור בקבוצות קיצוניות מאוד. בבעלותה גם רשת אל ג'זירה שמסייעת להפיץ את המסרים של קבוצות איסלאמיסטיות קיצוניות, והדואליות הזו מאוד מסוכנת".

מעמדה של קטר הופך משמעותי הרבה יותר על רקע תגליות הגז והעושר הרב שלה. לזימי מציינת את הדרכים ה"רכות" שבהן משתמשת קטר כדי להגביר את השפעתה בעולם. "הרבה פעמים הביטויים הם סמויים מהעין. מכשיר אחד הוא מימון אקדמי נרחב לאוניברסיטאות יוקרתיות בארה"ב. מאז אסון התאומים קטר היא התורמת הזרה הגדולה ביותר למוסדות אקדמיה בארה"ב. היא שופכת מיליארדי דולרים שם. יש כבר מכוני מחקר בארה"ב שזועקים על נזקי התופעה הזו. במקביל לכך התגברה אווירה עוינת בקמפוסים ורואים מתאם ברור בין האוניברסיטאות שמקבלות את המימון לבין הימצאות של גופים עוינים ולוחמניים בהן".

לזימי קובעת כי גם מפגש תמים ושגרתי בין נציגים אמריקאים וקטרים אמור לעורר תשומת לב בעיקר לנוכח העיתוי שהוא מתבצע. "יש תפיסה שעבור ארה"ב כדאי לשמר את היחסים עם קטר, אבל קטר חותרת תחת אינטרסים אמריקאיים. המימון והתמיכה שהיא מפגינה כלפי ישויות שמממנות טרור ונמצאות בתוכה נוגדים את האינטרסים של המערב, כך גם הידוק היחסים עם איראן וציר האחים המוסלמים", אומרת לזימי ומציינת את חשיפת רשת הריגול שמאחוריה עומדת קטר ותכליתה ריגול אחר סנטורים אמריקאיים שביקשו לקדם חקיקה נגד פעילות האחים המוסלמים. "לארה"ב יש מנופי לחץ מאוד רציניים והעמימות סביב קטר מונעת ממנה להשתמש בהם".