יואב גלנט
יואב גלנטצילום: Yonatan Sindel/Flash90

פרסום ראשון: שר הביטחון יואב גלנט פוצץ דיון חסוי שהתקיים היום (שלישי) עם ועדת החוץ והביטחון בקריה בתל אביב בעקבות ויכוח שנגע לדרישת השר בצלאל סמוטריץ' להקים וועדה ציבורית שתדון ותפקח על תקציב ההתעצמות האסטרטגית העתידית של משרד הביטחון.

ח"כ זאב אלקין שאל את גלנט על המכתב ששלח לו בנושא השר סמוטריץ' שבו צויין כי הושגה הסכמה להקמת הוועדה בעת העברת התקציב - אך שר הביטחון חזר בו - ולא כינס אותה.

גלנט השיב שהוא מתנגד לדרישת השר סמוטריץ'. "יש שר שרוצה להקים עלינו וועדה", טען.

אלקין השיב: אם יש לך בעיות עם השר במשרד - זה לא העסק שלנו ואנחנו לא צריכים לשמוע את זה כאן".

גלנט זעם על התגובה, קם ועזב את הישיבה, לפני שהיתה אמורה להסתיים.

לפני כן עסקה הוועדה בסוגיית השלטון בעזה ביום שאחרי המלחמה. שר הביטחון הבהיר כי "יש רק שתי אופציות לשליטה בשטח. אחת היא חמאס וזה לא יקרה כי נשמיד אותו. השנייה היא שברצועה ישלוט גורם עזתי אזרחי מתון ולישראל יהיה חופש צבאי מלא לפעול".

ח"כ לימור סון הר-מלך העירה לגלנט כי יש עוד אפשרויות ליום שאחרי. שר הביטחון פנה ליו"ר הוועדה ח"כ יולי אדלשטיין בתגובה ואמר לו: 'אני יכול ללכת מכאן? שיהיה ברור לא תהיה התיישבות, אזרחים ישראלים לא יתגוררו בעזה ולא תהיה שליטה ישראלית. כן יהיה חופש פעולה צבאי".

ח"כ ניסים ואטורי פנה לגלנט בנושא נוסף. "כולם מדברים על גיוס ויש רבים שמנסים להתקבל ליחידות מובחרות עם עודף מוטיבציה ואין עבורם מקום. על צה"ל להקים עוד יחידות מובחרות ולא ליצור ויכוחים בעם".

גלנט השיב: "ח"כ ואטורי צודק למרות שאני לא אוהב להגיד ואטורי וצודק באותו משפט". ואטורי ענה בחיוך: "גם אני אוהב אותך".

כמה מחברי הוועדה אמרו בשיחה עם ערוץ 7 כי השר הגיע לדיון מתוך עמדה מזלזלת ולא ענה לשאלות באופן ממוקד וישיר כך שלא יצאו מהדיון עם תשובות לשאלות אותן הציגו לו.