ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלהצילום: קובי גדעון, לע"מ

הממשלה צפויה לאשר היום (ראשון) קיצוץ רוחבי לבקשת אגף התקציבים במשרד האוצר בכדי לאפשר את מימון המשך שהות המפונים במלונות.

הקיצוץ שיבוצע ברוב משרדי הממשלה יניב כחצי מיליארד שקלים בנוסף לקיצוץ של חצי מיליארד שקלים שיגיעו מהסכם עם המורים שלא מומש עד כה.

מימון המשך השהות הוא עד לחודש אוגוסט ועלותו מיליארד ו-50 מיליון ש"ח.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר יתנגד בישיבת הממשלה לקיצוץ המבוקש בכספים של משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר, נציבות הכבאות וההצלה והמשרד לביטחון לאומי.

שרים ממשלה התרעמו על המהלך. שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה גילה גמליאל אמרה שלדעתה מדובר ב"קיצוץ מחפיר, לא מתנהלים בצורה כזאת - חוסר מקצועיות של שר האוצר. רוצים לסגור משרד אתם מוזמנים, לא עושים צחוק מאנשים. אגב כל שלוחותיו של שר האוצר לא מקבלים ביטוי בקיצוץ".

שר הבריאות אוריאל בוסו אמר כי הוא "לא מבין איך עושים את הדבר הזה, בית חולים בנהריה 30% תפוקה, אז עכשיו נקצץ עוד מנהריה?".

השר בן גביר הוסיף: "משמעות הקיצוץ פגיעה ישירה בשוטרים, בלוחמי האש בצפון, ובכיתות הכוננות. והכי חמור, נתתם לפני חודשיים כסף להקים אגפים בשב"ס, אנחנו באמצע פרויקט בינוי ענק, ועכשיו אתם מקצצים את הבנייה שתקצבתם, ואז תתלוננו שאין מקומות כליאה?! יש רזרבה במשרד האוצר, הגיע הזמן שתשתמשו בה".

השרה גמליאל הוסיפה וטענה: "זה לא עובד ככה. אי אפשר לעשות עוד קיצוץ רוחבי בלי לדבר ולהסביר".

ראש הממשלה נתניהו השיב בכעס לגמליאל ודפק על השולחן: "זה כן עובד ככה אני פה רק 17 שנה - צריכים כסף". בתגובה אמרה גמליאל כי היא נגד הקיצוץ ועזבה. נתניהו אמר לאחר שעזבה: "שרים שרוצים להפגין מוזמנים לצאת החוצה ולעשות זאת. מי שיצא מפה בטריקת דלת נתחשבן איתו בנסיעות לחו"ל ועוד".

שר החינוך יואב קיש אמר לנתניהו: "חו"ל זה לא עונש גם ככה אנחנו לא טסים". השר סמוטריץ' השיב: "אפשר במסגרת ההתייעלות של 2025 לאפס להם את התקציב".

יצויין כי במשרד האוצר הציעו לראש הממשלה לקצץ בכספים הקואליציוניים במקום לעשות קיצוץ רוחבי במשרדים חיוניים.