הטקס בהר הרצל
הטקס בהר הרצל פלאש 90

בטקס המעבר בין יום הזיכרון ליום העצמאות, הופיעו יחד עם המלחין שלמה גרוניך, חברי אנסמבל "כעת", רקדנים דתיים בוגרי בית הספר לתיאטרון ומחול הדתי, "כל עצמותי תאמרנה" בירושלים. הרקדנים על טהרת המין הגברי חלקם עטויי זקן, הם ברובם בוגרי ישיבות הסדר שהחליטו להתמקצע בתחום הריקוד.

רונן יצחקי, מנהל בית הספר "כל עצמותי תאמרנה" לתיאטרוןומחול לציבור הדתי, גאה בבוגרי המחזור הראשון שהשתתפו במופע, "דבר כזה נפלאיכול לקרות רק בארץ ישראל, בגלות יהודים התייחסו לגוף כמוקצה וכתועבה, אבל ברגעשהגענו לארץ ישראל, התחלנו לעבוד אדמה, להתגייס לצבא, לתור את הארץ, ללבוש סנדליםאו ללכת יחפים, בקיצור התחלנו להרגיש את הגוף שלנו. התחלנו להבין שיש שפה נוספתשאנחנו יכולים לדבר איתה, וזה קשור גם לחיי היום יום ולעבודת ה'. למדנו לעשותאמנות בשפה אחרת".

יצחקי מייסד בית בספר כוריאוגרף במקצועו, מספר על התופעההחדשה, "זה התחיל בישיבת ההסדר במעלות לפני 15 שנה, המשיך בעכו ובחוג בתלאביב, עד שלפני שש שנים הקמנו את בית הספר,מתוכו יצאו בוגרי המחזור הראשון שפתחואת אנסמבל כעת. הם הדור המייסד שמחבר בין עולם התורה לעולם המחול העכשווי".

לדבריו הציבור בארץ ובעולם מקבל אותם באהדה רבה,"הופענו לפני שבועיים במדריד, בעולם זה מתקבל בסקרנות רבה, גם פה בארץ יש כברהרבה מתעניינים. הרבה בוגרי ישיבות הסדר לומדים להתוודע לגוף שלהם, ורוצים ללמוד שפה חדשה. גברים רוקדים מייצרים שפע תנועתית חדשהומסקרנת, כי גברים זזים אחרת מנשים. גם בבית המקדש הייתה תנועה, השפה התנועתית היאלא דבר זר ביהדות".

יצחקי טוען כי עד כה אין מי שאוסר הלכתית על גברים לרקוד,"בשש השנים שאנחנו קיימים לא קיבלנו התייחסות ברורה, כל החברים אצלנו הם אנשיתורה וחלקם רבנים. ואני חייב לומר שזה בהחלט לא מזיק לשידוכים, אדרבא כמות החתונותבבית ספר גדולה, ובכל חתונה כל חתן זוכה לקבל ריקוד מתנה מהחבר'ה, זאת בהחלט סגולהלחתונה".