פרופ' שמחה יגל
פרופ' שמחה יגל צילום: דוברות הדסה

לידה של שלישיה זהה היא אירוע נדיר מאוד מבחינה רפואית אך רופאי בית החולים הדסה הר הצופים זכו ללוות לאחרונה אירוע שכזה.

הסיפור החל כאשר לפני מספר חודשים התבשרה אישה מאזור ירושלים כי היא נושאת ברחמה שלישיה זהה. ההיריון היה ספונטני, לאישה יש מספר ילדים בבית והבשורה של שלישייה זהה בהחלט הדהימה את כל המשפחה.

רופאים שונים ברחבי הארץ המליצו לאישה ובעלה על הפסקת ההיריון או על דילול עוברים בשל הסכנה בהריון של שלישייה, אבל אז הגיעו בני הזוג בהמלצת מכרים לפרופ' שמחה יגל - מנהל אגף נשים ויולדות בהדסה, ששינה את התחזית הקודרת.

ואכן, לפני מספר ימים כשהיא בשבוע 35 להריונה, ילדה האם בניתוח קיסרי שלישיית בנים זהה, אירוע נדיר שמתרחש אחת למאתיים אלף לידות ובערך פעם אחת בשנה בלבד בישראל.

היום – יום שני, התאחדה כל המשפחה בהתרגשות רבה, כשהתינוק השלישי שוחרר מפגיית הדסה הר הצופים והצטרף אל אחיו שכבר ממתינים לו בבית.

היולדת הטרייה סיפרה, "להריון הזה באמת לא ציפינו. כשנקלטתי בשעה טובה, לקח לי זמן להגיע לרופא בשל ימי הקורונה המורכבים וכך יצא שרק בשבוע 12 - כשהדבר היחיד שחשבתי עליו זה אם יש דופק לעובר, אמר לי הרופא שלא רק שיש לי דופק של עובר אחד אלא של שלישייה שחולקת שליה אחת".

"היינו לרגע המומים, לא ממש הבנו בהתחלה, אבל זה בהחלט היה פיצוי משמעותי על שנה לא פשוטה שעברנו ושמחנו על המתנה שקיבלנו. מאחר והריון של שלישיה מוגדר כהריון בסיכון גבוה, והריון של שלישיה זהה הוא בכלל מצב מאוד נדיר, הופניתי מייד למעקב בבית חולים. פגשתי מספר רופאים בבתי חולים שאמרו לי שיש סכנה בשלישיה וכי האופציה של דילול עוברים עשויה להיות מסוכנת, מאחר והם חולקים שיליה אחת. לכן ההמלצה הייתה לבצע הפסקת הריון", הוסיפה.

לדבריה, "מבירורים נוספים שביצענו עם מכרים בקהילה הפנו את תשומת ליבנו לפרופ' שמחה יגל בהדסה. ברגע שנכנסו בדלת המרפאה שלו מצאנו מלאך המוסווה לרופא שליווה אותנו כל שבוע לאורך כל ההריון, עד שילדתי. הוא נתן לנו כוח וחיזק אותנו, לא הסתיר שום מידע, הסביר על כל הסיכונים אך עדיין החדיר בנו את האמונה שהכל יהיה בסדר. משם התחלנו להאמין שאנחנו בהריון עם שלישיה ושאנחנו הולכים להיות הורים לשלושה ילדים נוספים, וכך קרה".

פרופ' שמחה יגל שליווה את הזוג כל תקופת ההיריון ואף בלידה ציין, "הריון של שלישה זהה הוא הריון מאוד נדיר, ודורש מעקב רפואי צמוד על מנת לוודא שהעוברים מתפתחים באופן תקין וכדי לעקוב שלא מתפתחת לידה מוקדמת".

לדבריו, "כשעוברים חולקים שליה אחת, עשוי להתפתח מצב בו יש מעבר של נפח הדם מעובר אחד למשנהו, ואז יש צורך בהתערבות כירורגית. המטרה שלנו במעקב האינטנסיבי הייתה לוודא שלא מתפתח מצב חריג שכזה ואם חלילה מתפתח - המעקב מאפשר לנו לטפל בו במהירות האפשרית, לפני שיגרם נזק לאחד העוברים או להריון כולו. לשמחתנו ההיריון של הזוג היה נפלא לכל אורך הדרך ולא דרש התערבויות יוצאות דופן".

"החלטנו לילד את האם באופן יזום ובטוח בשבוע 35 מאחר והתחילו לה מעט צירים ולא רצינו לסכן אותה ואת העוברים. לידה של שלישיה היא לידה יותר מורכבת והעובדה שהם חולקים שליה זהה הופכת זאת למצב אף מורכב עוד יותר. לשמחתנו, הלידה עברה בהצלחה והאם ילדה שלושה בנים זהים ובריאים ואנחנו יותר משמחים שזה קרה בבית החולים שלנו בהר הצופים. הצוותים שמלווים את היולדות והמכשור המתקדם שיש ברשותנו מאפשרים מעקב בטוח אחר נשים עם הריון בסיכון, ואף תוצאות נהדרות של לידות תקינות ובריאות", סיכם פרופ' יגל.

האם הנרגשת הודתה, "פרופ' שמחה יגל הראה לנו מהרגע הראשון את הנקודות החיוביות בהריון, בד בבד עם שיח פתוח וכנה על הסיכונים. הכול היה על השולחן. אנחנו מגיעים מהמגזר החרדי ופרופ' יגל דאג תמיד לכבד אותנו ואת ההחלטות שהיינו מקבלים וגם כאשר היינו מבקשים להתייעץ עם רבנים. פגשנו אותו בכל שבוע, גם בחגים - כשהגיע במיוחד מביתו לבדיקה שלי. הוא ידע בכל רגע נתון מה קורה עם השלישייה שלי, שאותם כבר כינה בשמות זמניים על מנת שנזכור את הסדר שלהם- דבר שהיה מאוד חשוב במהלך הבדיקות. הכול היה כל כך אישי וקרוב".

"לעשות מוניטור לשלושה היה מאוד לא פשוט" היא מספרת בחיוך, "לפעמים רק כדי לתפוס את כולם ולדעת שאתה לא מנטר את אותו אחד פעמיים יכול היה לקחת גם שלוש שעות, אך הצוות בהדסה הר הצופים היה סבלני ומקצועי ואף אחד לא ויתר בשום שלב על שום דבר. הכול היה מושלם ומקצועי מההתחלה ועד הסוף".

"ילדתי בשבוע 35 בלידה קיסרית מדהימה. פרופ' יגל הסביר במהלכה בקול רם ובכל שלב מה הוא עושה על מנת שאהיה חלק ואחווה את הלידה. כל כך פחדתי, ממש רעדתי לקראת הניתוח אבל האווירה הייתה כל כך מרגשת ושמחה. פגשתי כאן בשילוב המיוחד של רופאים, אחיות וטכנאיות מלאי אנושיות ומקצועיות", סיכמה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו