תנו לי לחסוך לכם מיליונים

כמה הרהורים סביב דו"ח אגף המודיעין שהונח היום ומנבא את הצפוי לנו בשנה הבאה עלינו לטובה... (אולי אפשר לחסוך מיליונים) – דעה.

שמעון כהן , ט' באלול תשע"ב

שמחתי לקרוא את תמצית מסקנותיו של ראש אמ"ן, האלוף כוכבי, שהוגשה לרמטכ"ל. הרי לא כל אחד יכול להגיע למסקנה נבואית מרעישה שכזו כפי שניסח אותה האלוף בדייקנות ובתמציתיות צבאית כשאמר ש"אנחנו מעריכים שמדינת ישראל תיפגש בשנה הקרובה בסביבה אזורית לא יציבה, מתוחה, ואיסלאמיסטית יותר מבעבר. סביבה שמתמודדת עם שורה של משברים, אזוריים ופנימיים, אשר מעלים את סף הרגישות של כלל השחקנים ושעשויים להוביל, גם ללא תכנון מוקדם, להתלקחויות".

שמחתי לגלות שמומחינו ראשינו ויועצינו הגיעו למסקנות המרעישות הללו, אבל כשקראתי את דבריו הנוספים של האלוף כוכבי נעכרה מעט שמחתי. כוכבי הודיע לכולנו שהערכת המודיעין השנתית המוצגת היום "הינה תולדה של תהליך ארוך, יסודי ומקיף של איסוף, עיבוד ומחקר, המובל על ידי חטיבת המחקר ונשען על כלל מערכי ויכולות האיסוף הקיימים באמ"ן ואלו שפותחו במהלך השנה החולפת".

אם אלו המסקנות שהגיעו אליהן טובי המוחות שהפעילו את כלל מערכי ויכולות האיסוף בתהליך ארוך יסודי ומקיף אני מבקש להציג כאן הצעה:
תנו לי את התפקיד לשנה אחת וללא מומחים, פקידים, רל"שים, מגישי ומגישות תה וקפה, ישיבות אגיש לכם מסקנות מלומדות ומחכימות בנוסח דומה לאלו שהציג כבוד האלוף כוכבי

בימים אלה של קיצוצי תקציב וזעקות שבר על האינפלציה הגואה ומחירי הדלק החונקים אין לי ספק שהצעתי תסייע לקופת המדינה ותביא לחסכון של מיליונים. חברים יקרים, אני מציע להטיל עלי את תפקיד 'כותב הערכות המודיעין של צה"ל'.

נכון. אין לי ניסיון מיוחד באיסוף מודיעין או קליטת שדרים סמויים. אם לומר את האמת ספק אם אצליח לזהות הבדלים בין עקבות של פיל לעקבותיו של מסתנן סורי ובוודאי שלא אדע לזהות מרגל אלא אם כן יואיל בטובו לחבוש קסקט משובץ, מעיל גבה צווארון גם בקיץ, משקפי שמש ומקטרת. לדאבוני גם אתקשה לאתר על מפה את רבת עמון או את עמאן. בקיצור, לא איש המודיעין האולטימאטיבי, ובכל זאת אני מרשה לעצמי להציע את עצמי לתפקיד כחלק מנכונותי להקריב (את זמני) למען המולדת, ובעיקר למען הצלת הקופה הציבורית מהתרוקנותה מדאיגה.

תנו לי את התפקיד לשנה אחת (במשכורת זעומה בת חמש ספרות, בדולרים – חיסכון אדיר בכל קנה מידה) וללא מומחים, פקידים, רל"שים, מגישי ומגישות תה וקפה, ישיבות לתוך הלילה, תחקירנים, ערביסטים, מזרחנים, עונדי דרגות, מנתחי מפות וקוראי בקפה, ללא כל אלה ואחרים אגיש לכם מסקנות מלומדות ומחכימות בנוסח דומה לאלו שהציג כבוד האלוף כוכבי.

ומעט יותר ברצינות: אני מתקשה למצוא אזרח ישראלי אחד שבמקרה לא היה רדום בשנה וחצי האחרונות שלא היה מעריך ש"ישראל תיפגש בשנה הקרובה בסביבה אזורית לא יציבה, מתוחה, ואיסלאמיסטית יותר מבעבר. סביבה שמתמודדת עם שורה של משברים, אזוריים ופנימיים, אשר מעלים את סף הרגישות של כלל השחקנים ושעשויים להוביל, גם ללא תכנון מוקדם, להתלקחויות".

אם לומר את האמת, זה נראה שמומחי המודיעין שלנו לקחו את המשקפת שלהם ובמקום להסתכל בה קדימה הציצו אחורה אל השנה שחלפה, כתבו פחות או יותר את מה שקרה, החריפו קצת והציגו את מסקנותיהם. מדאיג.

ובכל זאת, יש גם צד מרענן ומבשר טובות בהערכות המודיעין החדשות. לנוכח ניסיון העבר אולי גם הפעם המציאות תהיה הפוכה לדו"ח אמ"ן, ממש כפי שהייתה לפני השתלטות חמאס על הרצועה, ממש כפי שהייתה לפני המהפכות האסלאמיות וכפי שהייתה לפני שנחשף הגרעין הלובי ועוד ועוד. אז אולי דו"ח מודיעין כזה הוא דווקא מעודד, ומרגע הנחתו תשרור יציבות מפתיעה ושלווה מרנינה מכל עברינו. אולי.