אם בארזים נפלה שלהבת

הרב ד"ר חיים שיין , י"ז בכסלו תשע"ד

המשורר יהודה עמיחי כתב באחד משיריו כי היהודים הם עם גיאולוגי, עם של שברים, זעזועים ורעידות אדמה.

אכן, בחברה הישראלית מתרחשת רעידת אדמה ערכית ומוסרית. רב ראשי לשעבר המובל לדיון בהארכת מעצר כאחד מאחרוני העבריינים הוא מחזה ביעותים בלתי נתפס.

השופט שדן בהארכת המעצר כתב בהחלטתו כי הוצג לפניו חומר שהמעיין בו "תצלינה שתי אוזניו". אמירה המדגישה את חומרת החשדות המיוחסים לרב מצגר. חשדות שיש בהם ביטוי עז לניוון מוסרי וערכי. היו ימים שרב חשוד בפלילים נתפס כשייך לתחום הדמיון, היום כבר מדובר באקטואליה.

בהתאם ללוח הזמנים של מעצרי רבנים, סביר מאוד להניח שהרב מצגר יבלה את הימים הבאים בתא המעצר שפינה הרב יורם אברג'יל. הרב אברג'יל נקשר לפעילותו של ארגון פשע דרומי מוביל. החיבור בין רבנים וארגוני פשיעה כשלעצמו מעורר מחשבות נוגות בלי קשר לתוצאות החקירה. האדם הרי נמדד על פי אותם אלה שמקיפים אותו.

ראשי הארגונים מבקשים לטהר את מצפונם המעיק באמצעות תרומות לכוללים והרבנים מבקשים להגדיל תורה ולהאדירה באמצעות כספי התרומות. עקמומיות לשם שמיים במיטבה. משום מה הרבנים שכחו פסוק מפורש בתורה: "לֹא תביא אתנן זונה ומחיר כלב בית ה' אלהיך לכל נדר, כי תועבת ה' אלהיך גם שניהם".

רבני הקהילות ותלמידי החכמים היו בתולדות עם ישראל מגדלורים של מוסר ויראת שמיים. דוגמה אישית לתלמידיהם ולחסידיהם. דוגמה לצניעות, להסתפקות במועט ולאחריות חברתית. בשנים האחרונות חל שיבוש במילוי תפקידם.

לרבנים המעורבים בפלילים, מבחינה ערכית, אין חזקת חפות. התנהגות בלתי ראויה של רבנים היא פגיעה בערכי היסוד שהדת היהודית מבקשת להנחיל לעם ולעולם. זו גם הסיבה שעל מעשים שיש בהם חילול השם אין כפרה. 
בימים שהחברה הישראלית זקוקה בדחיפות למורי הוראה ולמנהיגים בתחום המוסר והמידות מתברר כי ישנם רבנים הנותנים דוגמה רעה. אם בארזים נפלה שלהבת מה יעשו אזובי הקיר.

התלמוד אומר אם ראית שצרות באות על עם ישראל צא ובדוק בדייני ישראל. הבדיקה בימים אלה לא מוסיפה הרבה תקווה. בנסיבות שכאלה מוטל על כל אדם ואדם לקחת אחריות על תיקונה של החברה. 

מתוך "ישראל היום"