שטבון חצה קו אדום

כיוון שבפועל עמדותיו סוטות מעמדותיהם של מרבית בוחרי מפלגתו, היושר הציבורי מחייב אותו שלא לשבת יותר כנציג של ציבור שאין הוא יכול באמת לייצג את עמדותיו.

הרב אמנון בזק , ט' באדר ב תשע"ד

הרב אמנון בזק
הרב אמנון בזק
צילום עצמי
זכותו המלאה של ח"כ יוני שטבון להתנגד לחוק הגיוס על פי צו מצפונו, אך אם רצונו באמת לזכות במצפון נקי כלפי בוחרי הבית היהודי, עליו להתפטר מן הכנסת.

רק אתמול הביע שטבון את תמיכתו בחוק, והסביר שהחוק "מחורר ומאוורר" – והצדק אכן היה עמו.

כל זעקות השבר המעושות של אנשי הציבור החרדים לא יסתירו את העובדה שהחוק מקל מאוד דווקא עם הציבור החרדי, תורם רבות לשיפור מצבו הכלכלי, ולכל היותר יגרום לגיוסם של נצלנים שבבירור אינם מסוגלים ללמוד שנים רבות בישיבה.

לא כל כך ברור מה גרם לשטבון לשנות בין לילה את החלטתו, לפעול באופן לא לויאלי כלפי החלטת סיעתו, וחמור לא פחות – להיות מוכן לקבל את מחמאות ה'צדיק בסדום' מהח"כים החרדיים, בשבוע שבו הם מסיתים נגד הציונות הדתית ורבניה באופן מרושע ושקרי.

יש לזכור, ששטבון נכנס לכנסת במסגרת 'הבית היהודי', ולא במסגרת 'תקומה', שייצגה בעיקר את הזרם החרד"לי. עמדותיו החריגות לא הוצגו כלל בפריימריס, ובוחריו מן הסתם לא ציפו למצוא אותו שוב ושוב בעמדות כמו התנגדות למועמדותו של הרב סתיו לתפקיד הרב הראשי. אולם הפעם חצה שטבון קו אדום מבחינה השקפתית וחברית.

כיוון שבפועל מתברר שעמדותיו סוטות בצורה בולטת מעמדותיהם של מרבית בוחרי מפלגתו, הרי שהיושר הציבורי מחייב אותו שלא לשבת יותר כנציג של ציבור שאין הוא יכול באמת לייצג את עמדותיו. אם ירצה – יוכל כמובן להתמודד שוב בבחירות הבאות, כשאז כבר השקפת עולמו תהיה ידועה לכלל הבוחרים, ואם ייבחר, לא תהיה כמובן שום בעיה אם יצביע אז בהתאם לעמדותיו.