היכן נחצה הקו האדום יום יום?

הרב מאיר גולדמינץ , י"ג בניסן תשע"ד

הרב מאיר גולדמינץ
הרב מאיר גולדמינץ
צילום: עצמי

נחצה קו אדום! כמה נערים מיצהר או מהמתארחים בה, ניפוצו שמשת רכב צבאי ואף פינצ'ורו את ג'יפ המח"ט.

הם עשו זאת כתגובה על הרס ביתה של משפחת לזר, והחרבת גבעת ה"סרוגה" ביצהר. אך הציבור אינו יכול לקבל זאת. פגיעה בחיילי צה"ל הם קו אדום בחברה הישראלית. כל יהודי המשרת בצה"ל מרגיש שכביכול פגעו בו אישית.

ואכן, צה"ל הגיב בעוצמה, והראה שהוא יכול להשיב מלחמה שערה. כעונש קולקטיבי לישוב כולו, נהרסו מבנים שהיו בתהליך הסדרה, אך טרם קבלו את אישור הסופי של שר הביטחון.

בתגובת הנגד של הנערים נחצה עוד קו אדום. הם הרסו מוצב של צה"ל. יש לציין שהם לא פגעו פגיעה פיסית בחיילים, אלא רק פגיעה ברכוש. יחד עם זאת, הריסת המוצב היא פגיעה בצבא שהוא סמל למדינה, ובדבר יש כדי לקומם כל מי שהצבא והמדינה יקרים לליבו.

המערכת הפוליטית לא עברה על הדבר בשתיקה. נשמעו קריאות חדות לטפל ב"מתפרעים" ובמעודדים אותם, נערך דיון מיוחד בהשתתפות בכירי מערכת הביטחון והמשפט לדון בעניין, והשר לביטחון פנים אף הכריז, כי אולי צריך לפנות את הישוב יצהר.

כצעד ראשון, בניין הישיבה הוחרם ע"י אלוף הפיקוד, והפך לבסיס מג"ב.
בכפרים הערבים, זה לא רק פינצ'ור גלגלים, ואף לא שבירת שימשה. שם מדובר על אבנים, בלוקים ובקבוקי תבערה, שנעשים ע"י המון מתפרע. שם יש לחיילינו סכנת חיים של ממש, שאף גבתה מחיר דמים

הייתי רוצה להרחיב את דברי הבכירים שצוינו לעיל למחוזות נוספים.

לא פעם ולא פעמיים נזרקת אבן על חיילי צה"ל בעת שהם מבקרים בכפר ערבי. זה קורה גם בלי שהצבא יהרוס לפני כן בית של ערבי- ושם הבעיה אינה העדר חתימה סופית של שר הביטחון, אלא נערכת בניה פרועה בשטח ללא דין וללא דיין. האם גם שם היחס דומה? האם גם שם אותם בכירים קוראים לטפל במתפרעים ובמעודדים אותם בצורה חריפה? האם גם שם יש רף ענישה מחמיר ומרתיע?

ובכפרים הערבים, זה לא רק פינצ'ור גלגלים, ואף לא שבירת שימשה. שם מדובר על אבנים, בלוקים ובקבוקי תבערה, שנעשים ע"י המון מתפרע. שם יש לחיילינו סכנת חיים של ממש, שאף גבתה מחיר דמים.

בניגוד ליצהר, אצל הערבים לא מדובר בבודדים שראשי הכפר מתנערים מהם. אדרבא, הם בהחלט רואים בצעירי הכפר את החלוץ ההולך לפני המחנה, ונלחם למען הפקעת חבלי ארץ ישראל מבעלותו של עם ישראל.

וזה גם לא נעשה בהחבא ובסתר. הכל בגלוי, ובגיבוי חברתי של כל הכפר. אם "במקרה" הערבים יסתפקו בפינצ'ור צמיגים, החיילים לא יוכלו להחליף את הצמיג בנחת. אספסוף שלם יסתער עליהם.

שם לא צריך "חומר סודי של השב"כ" כדי לטעון שבמסגדים מסיתים נגד מדינת ישראל. וכאמור, משם לא יוצאים מנקבי צמיגים ומרססי כתובות. שם הדברים נאמרים בפה מלא ובקול גדול, ומשם יוצאים פיגועי ירי, רוצחים, מחבלים מתאבדים ומפוצצי אוטובוסים.

אולי הצעתו של השר לביטחון פנים, לפנות ישוב שהייתה בו פגיעה בחיילי צה"ל, מתאימה הרבה יותר ביחס לכפרים הערבים?