תתמכו בחוקה, תשמרו על הבית שלי

אסף פאסי , י' באלול תשע"ד

דעות אסף פאסי
אסף פאסי
צילום: אודי זיטיאת

לפני שנתיים וחצי נתקלתי במקרה בתכנית ההרגעה של נפתלי בנט. אדם עלום מבחינתי. צפיתי בתוכנית והתרגשתי. ההתרגשות לא הגיעה מדיוק בכל פרט מפרטי התוכנית, אלא מהחזון. מהיכולת לבנות, לראשונה, חזון ארוך טווח שמדבר על השפעה אמיתית על המדינה. אמירה שכמהתי לה אז, שאנחנו חלק מהחזון, ולא רק מפילי החזון האחר.

בחיפוש קליל שערכתי מצאתי ראיונות שונים של מי שהיה מנכ"ל סאויטה, קצין בסיירת מטכ"ל ומנכ"ל מועצת יש"ע ואדם שהצטייר בעיני כאוהב גדול של ארץ ישראל ועם ישראל. זכיתי להגיע ולטפל לאחר מכן בתחום הניו מדיה של הבית היהודי ולהכיר אותו מקרוב - ולא התאכזבתי.

נזכרתי בזה כעת כאשר ראיתי במקומות שונים את המתנגדים לחוקה. אינני מתכוון לתקוף אף אדם ואני בטוח שחלקם הארי של המתנגדים עושים זאת מתוך דאגה לעתיד המפלגה. אך יודע כי יש בהם גם כאלה שכל מטרתם להרוס. להרוס חזון. להחזיר את כולנו לימים אחרים בהם בית יהודי היה משהו רחוק, אי שם בהודו...

מפלגת הבית היהודי חייבת להמשיך להיות מפלגת חזון. אנחנו מתקדמים בצורה חסרת תקדים וצומחים כל העת. את הצמיחה ניתן לראות בסקרים, אך לא רק. ניתן לראות אותה בשטח, ניתן לראות אותה בהשפעה גוברת והולכת בממשלה ובמדינה, ניתן לראות אותה, בצורה מובהקת, ברשת החברתית. אפשר לזלזל בזה כפי שעשה אורלב לפני שנתיים. ואפשר להיות חלק מהמשחק, להבין שלא אנחנו המצאנו את הגלגל, ולהשפיע באמת על עתידו של עם ישראל.

אם אנחנו רוצים להיות משפיעים, אסור לנו להמשיך להתנהל כמפלגת נישה. היו"ר שייבחר חייב להיות אדם היכול להנהיג ציבור, שיש בידיו כלים לעשות זאת, הנהגת אדם ולא הנהגת כלב, המסתכל כל העת לאחור לראות לאן מוליכו אדוניו.

האתגרים העומדים בפנינו הם עצומים. בפן המדיני אנחנו נמצאים בסכנה אמיתית על ארץ ישראל. מפלגות הקרויות "מפלגות ימין" מדברות שוב ושוב על הצורך בהסדר ובנסיגות ובהקמת מדינה פלסטינית. לחצים עצומים מהעולם שילכו ויתעצמו מחייבות ימין אמיתי בממשלה. כזה המונע מאמונה בצדקת דרכו. כזה שיונק את אהבתו לארץ ישראל מתורתו. אנחנו חייבים להתחזק. אנחנו חייבים להנהיג.

בעניין דת ומדינה אנחנו נמצאים בתקופה מאתגרת וקשה ביותר לזהותה היהודית של מדינת ישראל. מיליארדים נשפכים על תוכניות שמטרתן לחזק את היהדות הרפורמית ולהחליש את האורתודוקסיה. גם בעניין זה אנחנו חייבים חזית אחידה וחזקה שתשמור עלינו מהרעות החולות הללו. הרבה דברים נעצרו ונמנעו, רובם מאחורי הקלעים, בעקבות הכוח הקיים כעת בכנסת. הרבה תוכניות נרקחות ומועלות בעקבות כך. אבל גם בעניין זה אנחנו חייבים להתחזק. אנחנו חייבים להנהיג.

ויש כמובן אתגרים חינוכיים וכלכליים ומשפטיים וקצרה היריעה מלפרט.

רק מפלגה גדולה תוכל לשמור על הבית שלי בעתניאל. רק מפלגה גדולה תוכל לעצור את תוכניות המדינה הפלסטינית ההזויות. רק מפלגה גדולה תוכל לשמור על הזהות היהודית של המדינה ועל עקרונות הציונות הדתית, ואין לנו אופציה אחרת.

בשביל כל אלה אנחנו חייבים מנהיג שיינתנו לו הכלים המקסימליים להנהגתו. מנהיג שיהיה קשוב לרחשי הציבור הבוחר (בל נשכח שציבור זה בוחר 80% מחברי הכנסת) אך שיוכל גם לעשות צעדים מרחיקי לכת שיטיבו עם מפלגתו לטווח הארוך, לעשות למען המפלגה לא רק לכאן ולעכשיו.

אני מקווה שהדיון החשוב על חוקת המפלגה יישאר בזירת הדיון הענייני. זכותו וחובתו של כל חבר לומר את דעתו גם אם היא קשה אך אל לנו לשכוח כי אנשים אחים אנחנו, ובסוף, לאחר ימי בחירה אלה, נהיה חייבים לצרף כוחות ולצלוח יחד, בע"ה, את המטרה החשובה- הנהגת המדינה.

תתמכו בחוקה, תשמרו על הבית שלי. תודה.