חוקה להנהגה

ניר אורבך , י"ב באלול תשע"ד

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

לפני שנתיים נפל דבר בציונות הדתית. עד אז, בתהליך שנמשך שנים רבות, צעדה הציונות הדתית הפוליטית בבטחה אל עבר השקיעה, תוך גסיסה מתמדת.

ציבור שנמצא בצמתים המרכזיים ביותר בציבוריות הישראלית, בחינוך, בביטחון, בכלכלה, בחברה , זכה לייצוג פוליטי מצטמק והולך שהגיע לשלושה מנדטים ב2009 ושהיה מוטל בקרן זוית נשכחת ונדרסת, עד כדי סקרים שניבאו שהציונות הדתית לא תעבור את אחוז החסימה. זה לא קרה לפני המון זמן. בסך הכל לפני שנתיים וקצת. הפכנו פשוט ללא רלוונטיים.

פתיחת השורות, קיום הפריימריז, הגעתו של מנהיג צעיר וכריזמטי ואקלים פוליטי מתאים הפכו את המגמה וגרמו לזינוק מרשים והגעה למרכז הבמה הציבורית פוליטית. כל זה התאפשר באמצעות שמירה על בסיס הציונות הדתית ופניה לציבורים נוספים. בשנתיים האחרונות נבחרי הבית היהודי הגיעו לצמתי הכרעה שבשנים הקודמות יכולנו רק לחלום עליהם. מידת ההשפעה שלנו עם 12 מנדטים משמעותית הרבה יותר מסך המנדטים בשל המרכזיות של הבית היהודי בממשלה.

מבצע צוק איתן שהבליט פעם נוספת את חוסנו של עם ישראל ואת הערכים הבסיסיים עליהם התחנכנו, הדגיש שוב את צימאונו של עם ישראל לאותם ערכים ועקרונות של הציונות הדתית, כפי שמיוצגים ע"י חברי הכנסת של הבית היהודי.

כעת אנחנו נערכים לשלב הבא, לבניית הקומה הבאה, בדרך להנהגת המדינה. לצורך כך בנינו כלים מתאימים, באמצעות חוקה להנהגה.

חוקת המפד"ל הישנה נכתבה לפני כ-20 שנה. היא מתאימה לניינטיז ולשאיפות המפלגה כפי שהוגדרו בעת ההיא. החוקה הנוכחית נתמכת על ידי רוב מוחלט של חברי המרכז ושל חברי הכנסת ותומכים בה גם 71% ממתפקדי הבית היהודי.

החוקה החדשה נבנתה בעמל רב ע"י ועדה שהורכבה מאנשי מקצוע ומאנשים בעלי רקע פוליטי, ישבה על המדוכה במשך קרוב לשנה, והצליחה למצוא את האיזון המבורך בין מתן יכולת וכלי עבודה ליו"ר המפלגה כדי שיוכל להמשיך ולהוביל, לבין הגברת הדמוקרטיה ומתן כוח בין כוחות השטח המגוונים והבריאים המרכיבים את מוסדות הבית היהודי.

בעברי, כראש מוסדות בציונות הדתית, ראיתי איך השטח משווע למנהיגות שמתכתבת עם המציאות, עדכנית, שאומרת את עמדותיה בצורה חדה וברורה ומושכת קהלים אחרים, לא מתוך עמעום העמדות, אלא מתוך ההצלחה להעביר את המסר לקהל הרחב שהעמדות במגוון הנושאים הם אלו שצריך לקדמם. אחרי שנות דור הגענו לכך. עם אמונה בצדקת הדרך, הארת פנים לכל יהודי, פתיחת השורות למי שמאמין בעקרונות הציונות הדתית, אנחנו נצליח ונעלה קומה למעלה, אל ההנהגה.