למה לא ארץ ישראל?

החלטת הרבנות הצבאית לקנות ירקות ב-30 מיליון שקל בחו"ל בשנת השמיטה תפגע אנושות בחקלאים רבים, כתב חקלאי לח"כ שטרן.

ח"כ אלעזר שטרן , כ"ה באלול תשע"ד

ביום שישי האחרון התקשר אלי חבר קיבוצניק מהעמק כדי לומר לי שהפעם הם יאבקו עד הסוף. "החלטת הרבנות הצבאית לקנות ירקות ב-30 מיליון שקל בחו"ל בשנת השמיטה שתחל בשבוע הקרוב תפגע אנושות בחקלאים רבים", הוא הסביר.

בצאת השבת התקשר חבר נוסף, הפעם דמות מוכרת במגזר הדתי ותושב רמת הגולן, כדי להביע באוזני זעזוע מאותה החלטה. "בשם חקלאי הגולן והגליל אני מבקש ממך לפעול כדי לשנות את ההחלטה המוזרה של הרב הצבאי הראשי לייבא פירות וירקות מחו"ל", הוא ביקש.

בין לבין, בשבת, קראתי מאמר של רב חשוב שבו הוא משווה את החלטת הרבצ"ר לקניית "יהלומי דמים" - יהלומים שכרייתם כרוכה בפגיעה אנושה בחיי אדם באפריקה. רוצה לומר: רכישת ירקות ופירות בחו"ל דומה לסחר בדמם של חקלאים רבים בישראל.

הרב קוק זצ"ל בדאגתו לחקלאי ישראל ייסד את היתר המכירה על מנת לאפשר קיום חיים המשלבים תורה ועבודה בארץ ישראל. החלטתו של חברי ורעי הרבצ"ר, הרב רפי פרץ, מהווה נדבך נוסף בכניעת הציונות הדתית למערכת החרדית שאינה מאמינה בערכי 'תורה ועבודה'.

החלטתו של הרבצ"ר להעדיף תוצרת חקלאית מחו"ל על פני תוצרת ישראלית (היתר מכירה או אוצר בית דין) יש בה אימוץ גישה חרדית על פני רוח הציונות הדתית. באופן עקיף יש בה כפירה ביכולתנו לקיים מדינה עצמאית יהודית ודמוקרטית בארץ ישראל.

מדובר בתפיסה המאמצת יהדות גלותית שאינה מביאה בחשבון ששבנו לארצנו על מנת להקים כאן מדינה יהודית שחלק מתושביה הינם עובדי אדמה גאים.

מה נאמר למי שידרוש מחר לבטל את תעודות הכשרות שמנפיקה הרבנות הצבאית ולהפוך את כל מטבחי צה"ל לכשרים בהכשר הבד"צ של העדה החרדית כי יש כמה עשרות חיילים שמקפידים על כך? לצערי הרב זהו חלק מתהליך מתמשך של התרפסות הרבנות הצבאית בפני החרדים לגוניהם השונים.

מי שמקבל החלטה כזו לא מבין את המשמעות הדתית של מדינה יהודית ודמוקרטית ובמידה רבה תורם להרחקת היהדות מהמדינה.

אני קורא לרב הצבאי הראשי להתעשת ולהחזיר את 30 מיליון השקלים לחקלאי ישראל שלאורך שנים סיפקו לצה"ל את תוצרתם גם בשנת השמיטה.