הצדק והפנטזיה של ציפי לבני

חגי הוברמן , ל' בתשרי תשע"ה

דעות ציפי לבני
ציפי לבני
צילום: עצמי

ציפי לבני צודקת, וציפי לבני שבויה בחוסר הבנה מוחלטת של המציאות. ואין סתירה בין שתי הקביעות הללו.

כשלבני קובעת בראיון ל'ידיעות אחרונות' כי "כאשר ראש הממשלה עומד בבית הלבן ומדבר בזכות פתרון שתי המדינות, ובנט מגיב, לא יקום ולא יהיה – הוא אומר למעשה לעולם: לא הביטחון הוא המניע שלנו, אנחנו רוצים שטחים והתנחלויות" – היא צודקת בכל מילה. לא הביטחון הוא המניע שלנו. יש לנו מניעים ערכיים הרבה יותר. הביטחון חשוב, אסור לזלזל בו, אבל אסור לבסס עליו את כל יסודות המדיניות ובוודאי ההסברה.

לכן אין שמץ של אמת בטענה ש"בנט וחבורתו נושאים את שם הביטחון לשווא". כי 'בנט וחבורתו', שיש לי הכבוד והעונג להימנות עליהם, לא נושאים בכלל את שם הביטחון במאבק ההסברתי. אנחנו אומרים את האמת: הנוכחות היהודית בכל ארץ ישראל, כולל ביו"ש, לא נובעת ממניעים ביטחוניים. היא נובעת ממניעים לאומיים, דתיים, היסטוריים, ציוניים - וגם ביטחוניים. הכישלון ההסברתי המהדהד של ישראל בעולם במשך 40 שנה, שלבני אחראית לו מהתקופה שהיתה שרת החוץ, נבע מכך שישראל דיברה על ביטחון, והפלשתינים דיברו על זכויות היסטוריות. כך השתכנע העולם שלערבים, בניגוד ליהודים, יש זכויות היסטוריות ביהודה ושומרון, ואם רק נפתור את הבעיה הביטחונית באמצעים טכנולוגיים כאלו או אחרים, נוכל בקלות לסלק את היהודים הפולשים ובא לעולם גואל.

לכן ציפי לבני חיה בפנטזיה בטענתה כי "אפשר היה לאחד את הממשלה כולה סביב תפיסת ביטחון משותפת אבל כשמאחורינו יושבת הנהגת המתנחלים ואומרת, אתם תדברו על ביטחון אבל אנחנו ניישב אנשים במקומות שלפי תפיסת הרוב לא יהיו חלק מהמדינה – הם פוגעים באמינות הטיעון הביטחוני". אדרבא: אסור לאחד את הממשלה כולה סביב תפיסת ביטחון משותפת. צריכים לאחד אותה סביב תפיסה לאומית-יהודית-ציונית-היסטורית משותפת. 'הנהגת המתנחלים', ולא רק הם אלא כל נאמני ארץ-ישראל, לא פוגעים באמינות הטיעון הביטחוני. הם פוגעים במרכזיות שלו.

ואיך אפשר בלי הסתה? "ההתנחלויות הופכות את ישראל ממדינה שדואגת לאזרחיה לסרבנית הסדר. גם על הכסף צריך לדבר: כסף שהולך למקומות שלא נהיה בהם יורד לטמיון. שנים התנגדתי לסיסמה 'כסף להתנחלויות במקום לשכונות'. חשבתי שאמירות כאלה פוגעות באחדות העם. היום אני יודעת שזאת האמת". באמת? זו האמת? האמירה הזאת לא רק פוגעת באחדות העם. היא פשוט שקר גמור. מעבר לכך, כמה משפחות נזקקות בשכונות אפשר היה לשקם במחיר המטורף שהשקיעו בגדר ההפרדה המגלומנית והמיותרת, פרוייקט שציפי לבני תמכה בו בהתלהבות? כמה שכונות אפשר היה לשקם במחיר העלויות של הפעלת המעברים לרצועה שנועדו לשרת רק את הפלשתינים, וגם של מעברי הגדר ביהודה ושומרון?