סתימת הפיות נמשכת

ההשתלטות הזוחלת והכוחנית של ההשקפה הלהט"בית על השיח הציבורי לא תעצור במקרה של ד"ר סודי נמיר.

עמנואל שילה , ז' באלול תשע"ה

את המאבק נגד הזנה בכפייה של אסירים ביטחוניים שובתי רעב מובילים בכירים בהסתדרות הרפואית ובבית הדין לאתיקה שלה.

בכירים בהסתדרות הרפואית הודיעו שהם עצמם יפרו את החוק המאפשר הזנה בכפייה, ואף איימו כי רופא שיבצע הזנה בכפייה יועמד לדין בבית הדין לאתיקה של ההסתדרות.

ובעוד בית הדין בראשות פרופ' אבינעם רכס כובל את ידי הרופאים מלסייע למדינה במלחמתה בטרור, הוא התגייס לאחרונה למאבק בחזית אחרת - חשובה יותר כנראה. השבוע פורסם כי בית הדין לאתיקה של ההסתדרות הרפואית החליט להוציא משורות ועדת האתיקה של ההסתדרות את ד"ר סודי נמיר - רופא מפורסם ומוערך, שבזכות עבודתו הרפואית המיוחדת אף התכבד בעבר בהדלקת משואה בטקס יום העצמאות בהר הרצל.

ד"ר סודי נמיר התפרסם בציבור הרחב בתפקידו כרופא משפחה בנווה דקלים שבגוש קטיף. הוא זכה להערכה רבה הן מהתושבים והן מכוחות הביטחון, גם על מקצועיותו וגם על מסירותו המיוחדת. כרופא באזור עתיר אירועים ביטחוניים, הוא היה מתנדב לקפוץ ראשון לאזורי סכנה ולהושיט סיוע רפואי מציל חיים בכל מקרה של פיגוע, לנפגעים מקרב אזרחי האזור וגם מקרב חיילי צה"ל.

ד"ר סודי הוא יהודי בר-אוריין, עוסק בתורה ומדקדק במצוות. מי שמכיר אותו יודע שגם מסירותו המיוחדת לתפקידו כרופא נובעת מתוך דבקות דתית במצוות הסיוע לזולת והצלת חיים. מתוך השקפתו התורנית הוא הביע עמדה בפורום אינטרנטי של רופאים נגד תופעת הזוגיות החד-מינית ונגד התפיסה המבקשת להפוך אותה לנורמלית ולגיטימית, בעוד הוא עצמו רואה בה סטייה. לפני כשלושה חודשים התקבלה בבית הדין לאתיקה תלונה נגדו על הפרת האתיקה הרפואית בהתבטאותו זאת, שהוגשה בידי כמה רופאים להט"בים.

ד"ר סודי התבטא אמנם בחופשיות ולא נזהר בלשונו. רופאים להט"בים שקראו את דבריו נפגעו מהם, ועל כך הוא התנצל בלי לחזור בו מעיקר טענותיו. קשה למצוא תקדים לכך שמישהו הואשם בהפרת האתיקה הרפואית רק בגלל ביטוי של עמדה אידיאולוגית בדיון תיאורטי בפורום אינטרנטי. מדובר בהקצנה נוספת של הלוחמנות הלהט"בית, שנפגעיה הולכים ומתרבים.

מלכתחילה סיכויו של ד"ר סודי מול הפוליטיקלי-קורקט ומול סתימת הפיות הלהט"בית היו מועטים. לא הועילה לו התנצלותו החלקית, וגם לא הצהרתו שמעולם לא הפלה ולעולם לא יפלה בין מטופל למטופל, ובכל מקרה יעניק את הטיפול המיטבי לכל נזקק. יש להניח שרצח הנערה במצעד הגאווה בירושלים ואווירת ציד המכשפות שהתעוררה בעקבותיו סתמה סופית את הגולל על סיכויו לצאת זכאי. ההתבטאות של ד"ר סודי בפורום הסגור של הרופאים נאמרה אמנם לפני הרצח, אבל פסק הדין התפרסם לאחריו - לפני ימים ספורים. חברי בית הדין – פרופ' דן גילון, ד"ר נמרוד גריסרו וד"ר עמנואל הראל – מצאו אותו בלתי ראוי להיות חבר בוועדת האתיקה והחליטו להרחיקו ממנה.

חברי בית הדין ציינו שאין בהחלטתם כדי להטיל דופי באיכותו של ד"ר סודי כרופא וכמטפל, וכי בפניהם הונחו עדויות על מקצועיותו ומסירותו. אך מסתבר שוועדת האתיקה של ההסתדרות הרפואית לא מסוגלת להכיל בתוכה רופאים ששוללים זוגיות חד-מינית מתוך ראייה תורנית. אם אכן אלה הן הנחות היסוד של ועדת האתיקה, מסתבר שמוטב לו לד"ר סודי להדיר את רגליו ממנה. אשריך ד"ר סודי שנתפסת על דברי תורה. אבל לא העניין האישי של ד"ר סודי נמצא כאן על כף המאזניים, אלא זכותה של היהדות לשאת בגאון את עמדתה בלי להיות מוקעת כחשוכה ובלתי מוסרית.

ההשתלטות הזוחלת והכוחנית של ההשקפה הלהט"בית על השיח הציבורי לא תעצור במקרה של ד"ר סודי. אם האמיצים שמעזים להשמיע את קולם נגד הזרם העכור יישארו בודדים, לא ירחק היום ובעלי עסקים דתיים וחרדים ישלמו קנסות כבדים אם יסרבו להשכיר אולם שמחות לחתונה חד-מינית. בשלב מאוחר יותר, מי שיעז לחלוק על העמדה שזוגיות חד-מינית היא ראויה ונורמטיבית לא פחות מזוגיות טבעית של איש ואישה - יועמד לדין ויישלח לכלא. מן הראוי שרופאים בכירים ומוערכים המוכרים כמאמינים ויראי שמיים יביעו תמיכה פומבית בד"ר סודי נמיר וימחו על הרחקתו מוועדת האתיקה.

ואחרי כל זה, די ברור לי שכל אזרח ישראלי, כולל אנשי קהילת הגאווה, שיזדקק אי פעם לטיפול רפואי מקצועי ומסור במיוחד, מוטב לו ליפול לידיו של ד"ר סודי, ולא לידיהם של מי שמצאו אותו אשם בהתנהגות מנוגדת לאתיקה הרפואית.

המאמר מתוך העיתון "בשבע"