סמל לגבורה

אלי ישי , ח' בכסלו תשע"ו

אלי ישי על המסתננים ועל הנאום ביום העצמאות
אלי ישי על המסתננים ועל הנאום ביום העצמאות
צילום: אלירן אהרון

אלמלי המצב הבטחוני והטרגדיה הנוראה שפקדה אותנו בהרצחם של ארבעה יהודים קדושים וטהורים הי״ד הייתי קורא לכל יהודי ארץ ישראל לחוג מחר את יום שחרורו של אסיר ציון, אחינו יהונתן פולארד ברחובה של עיר.

זה לא חג גאולה פרטי אלא ציבורי. יהונתן, מהווה סמל לגבורה ומסירות נפש. הוא איבד את חירותו למען בטחון עם ישראל.

את ייסוריו, צערו, אכזבתו והפקרתו לא ניתן לתאר במילים. אין ספק שנעשה לו עוול במשך עשרות שנים בהם לא הוכר כסוכן ישראלי .

בשנת 1998 ביקרתי את פולארד עת כיהנתי כשר העבודה והרווחה, (בממשלת נתניהו הראשונה) בכלא "באטנר" שבצפון קרוליינה.
טסתי במשך כ-30 שעות הלוך ושוב, סמוך לחג הפסח, כדי להיפגש עימו שעה אחת ולזכות להעניק לו הגדה של פסח, החג המסמל יותר מכל את האופטימיות והיציאה מעבדות לחירות, בצירוף הקדשה וברכה אישית ממרן הרב עובדיה יוסף זצוק”ל.

גם בהיותי סגן ראש הממשלה ושר הפנים ניצלתי את מעמדי והפעלתי לחץ בכל הזדמנות שנקרתה בדרכי למען שיחרורו של פולארד. העברתי באופן אישי לנשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון ובהמשך לנשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש את מכתבו של מרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל שקרא לשחרורו וכן את מכתבה הנוגע ללב של רעייתו הגב' אסתר פולארד, זאת יש לציין בניגוד לדרישת ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שאסר זאת. פעלתי כפי שפעלתי כיון שמצוות פדיון שבויים אין לך גדולה הימנה.

אישים בולטים נוספים התבקשו על ידי בכל הזדמנות, לסייע לשיחרורו כגון הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר, דיפלומטים ובעלי השפעה.

גם בתקופת הנשיא אובמה לא חדלתי מלהתאמץ לקדם את שיחרורו. במהלך פגישה שקיימתי עם שגריר ארה"ב ג'ייימס קנינגהאם, העברתי את מכתבו של מרן זצוק"ל שמוען לנשיא ארה"ב אובמה, במכתב ציינתי שפולארד במצב בריאותי קשה ובשל "פיקוח נפש" וענישה חריגה יש לרחם עליו ולשחררו.

לצערי, כל תחינותיי נפלו על אזניים ערלות ואני מרגיש חובה לבקש מיהונתן סליחה על שלא עלה בידינו לשחררו קודם לכן, אך עם זאת ליבי מתרגש ועולה גדותיו לקראת יום המחר.

יהונתן, מחר יום חדש.

״ופדויי ה’ ישובון ובאו ציון ברינה ושמחת עולם על ראשם ששון ושמחה ישיגון נסו יגון ואנחה״.