אובמה צריך להבין משהו

ילד ישראלי ממוצע בן 13 מבין את המציאות המזרח-תיכונית הרבה יותר טוב מאובמה עם כל המזכרים המלומדים שמכינים לו במועצה לביטחון לאומי.

חגי הוברמן , ל' באדר תשע"ו

דעות אובמה בנאום מצב האומה
אובמה בנאום מצב האומה
צילום: עצמי

נשיא ארה"ב ברק אובמה חשף השבוע כי בפגישה עם נתניהו בבית הלבן לפני 4 שנים הוא התפרץ בשלב כלשהו על נתניהו ואמר לו, "ביבי, אתה צריך להבין משהו. אני בן האפרו-אמריקני של אם חד-הורית, ואני גר כאן - בבית הזה, הבית הלבן. הצלחתי להיבחר לתפקיד נשיא ארצות הברית. אתה אולי חושב שאני אינני מבין מה אתה אומר - אבל אני מבין הרבה יותר ממה שאתה חושב".

אובמה לא גילה מה נתניהו השיב לו. אני מקווה שביבי היה מספיק מנומס כדי לא לפרוץ בצחוק רועם למשמע המשפט המגוחך הזה. כיום, אחרי 7 שנות נשיאות, כבר אין ספק שבמגוריו בבית הלבן ממשיך אובמה מסורת מפוארת של נשיאים אמריקנים, רובם מהמפלגה הדמוקרטית אגב, שגם הם הצליחו להיבחר לתפקיד הרם בלי שיבינו לאורך כל תקופת נשיאותם דבר וחצי דבר מהמתרחש במזרח התיכון, ומתוך כך שגו בפנטזיות של 'שלום' 'פיוס' ו'אהבה' שעלו בלהבות המלחמות והטרור. גם אובמה התגלה מההתחלה, מנאום קהיר ההזוי, ככסיל מושלם בהבנתו את המזרח התיכון.

ילד ישראלי ממוצע בן 13 מבין את המציאות המזרח-תיכונית הרבה יותר טוב מאובמה עם כל המזכרים המלומדים שמכינים לו במועצה לביטחון לאומי. כבר לפני למעלה מ-70 שנה, בחודש מרס 1945, התרברב הנשיא רוזוולט, דמוקרט כמובן, בדיווח שמסר לקונגרס על פגישתו עם המלך אבן סעוד, מייסד ערב הסעודית, כי "למדתי על שאלת היחסים בין יהודים לערבים משיחה שנמשכה חמש דקות עם אבן סעוד יותר מאשר מחצי תריסר תזכירים". מאז משוכנע כל נשיא אמריקני, בעיקר אם הוא מהמפלגה הדמוקרטית, שגם הוא מסוגל להבין בתוך שיחה של 5 דקות  מציאות כל כך מסובכת כמו העויינות היהודית-ערבית באיזור.

אם אובמה היה אומר לנתניהו היום, אחרי שבע שנות נשיאות, את המשפט "אני מבין הרבה יותר ממה שאתה חושב" נתניהו (אחרי שיבליע את צחוקו כמובן) היה יכול להשיב לו ללא היסוס שהתנהגותו בשבע השנים האחרונות מוכיחה באופן הברור ביותר שהוא – אובמה – לא מבין שום דבר, לא הבין שום דבר ומן הסתם גם לעולם כבר לא יבין שום דבר מהמציאות המזרח תיכונית. לא רק ביחס לישראל אלא גם כלפי מה שהתרחש בתוניס, תימן, סוריה, מצרים, סעודיה, ירדן או כל מדינה אחרת באיזור המסוכסך הזה. יכול להיות שהסיכוי היחיד של אובמה להבין משהו הוא ללכת להשתלמות מרוכזת אצל נשיא רוסיה פוטין. כי פוטין מבין מצויין מה קורה כאן, ובאופן הגיוני מנצל את ההבנה הזו לטובתו, בעיקר נגד האמריקנים.

אם מישהו זקוק לעוד הוכחה שאובמה גילה חוסר הבנה מוחלט בעימות היהודי-ערבי, הוא ימצא אותה במשפט שאמר למראיינו, כי הוא חש שנתניהו היה יכול להגיע בקלות להסכם עם הפלשתינים ולממש את חזון 'שתי המדינות' אך בחר לא לעשות זאת משום שביבי "היה במצב פגיע מבחינה פוליטית פנימית אצלו". מי שמתעלם מהעמדות הקיצוניות של אבו-מאזן, מהנוקשות המדינית שלו והתרגילים שהוא עושה גם לארה"ב בזירה הבינלאומית, ומשוכנע שהסיבה היחידה שחזון שתי המדינות לא מומש היא הבעיות הפוליטיות הפנימיות של ביבי, מפגין קבל עם ועולם את חוסר הבנתו המוחלט במתרחש באזורנו. וזה מה שמדאיג: שמנהיג המעצמה המתיימרת להיות החזקה בעולם הוא בור חסר הבנה בנושא המזרח-תיכוני. כל שנותר לעשות הוא להמתין בסבלנות לרגע המשמח שהאפרו-אמריקני הזה ייצא עם מזוודותיו בפעם האחרונה מהבית הלבן.