מכתב ליורם שפטל

דניאל סגרון , כ"ג בניסן תשע"ו

דניאל סגרון
דניאל סגרון
צילום: עצמי

לכבוד עו''ד יורם שפטל,

שלום וברכה.

כבר הרבה זמן יש לי שאלה חשובה אליך, שאלה שהתחדדה כשאמרת לפני כמה ימים בריאיון לערוץ 7 שאתה 'אתאיסט מוחלט'.

אני פשוט לא מבין איך אדם כמוך יכול להיות אתאיסט. במשך כל חייך אתה תוקף בקביעות ובחריפות קבוצה אחת ויחידה – כל מי שנגד עם ישראל. האהבה העצומה שלך לעם היהודי, אהבה מעוררת קנאה שחשים בה גם מבעד למעטה המילים הנוקבות, היא דבר הראוי להערצה מחד אך גם מעורר תמיהה מאידך.

איך אדם כמוך שכל כך חרד לקיומו של עם ישראל, כל כך כואב את כאבו ונוטר טינה כה עזה לכל אויביו מבית ומחוץ, לא מבחין בשתי תהיות פשוטות שהדעות שלך חייבות להסביר.

ראשית, מהי בדיוק יהדות ללא אמונה? אם יהדות היא רק לאום, מדוע שלא נתבולל כמו רוב הרפורמים שבאמריקה ונפתור אחת ולתמיד את 'הבעיה היהודית', נשים קץ לסבל של עם ישראל מהאנטישמיות?

אם אפשר להיות כמוך, יהודי בכל רמ''ח ושס''ה, דובר יידיש עסיסית נוטפת פולנייה, אבל 'אתאיסט מוחלט', מדוע עם ישראל ספג אינספור צרות בשנות הגלות? למען מי ולשם מה היה הסבל הזה? הרי דווקא אהבת ישראל שבך מחייבת את המסקנה שהסבל של עם ישראל היה רק בגלל התעקשותו לשמור תורה ומצוות ולכן ההתנערות שלך מהם הופכת את כל צרות הגלות לחסרות תועלת.

תהייה שנייה, היא העובדה הפשוטה שקיים במדינת ישראל כיום מתאם כמעט מוחלט בין חיבור לזהות היהודית לבין דאגה לשלומו וטובתו של העם היהודי בצורה הטוטאלית שאתה אוחז בה. הרי כל אותם 'האדומים' הכה שנואים עליך הם גם אנשים שהתרחקו מאד מהיהדות, ומאידך מי שמוביל כיום את ההתיישבות, את הגרעין הקשה של הימין, את ההעפלה בדרגות הצהליו''ת, הם בעיקר אנשי הכיפות הסרוגות, 'האליטות החדשות' בלשונך.

בוודאי אין זה מקרה.

די קשה להתחמק מהמסקנה שכדי לשמר ציונות לוהטת באופן ציבורי, כדי לשמר את אותה בהירות המותחת קו נחרץ בין אוהבי ישראל לאויביו, יש צורך בזיקה כזו או אחרת ליהדות שכל מהותה היא האמונה בבורא עולם. החמימות היהודית של בית הכנסת, ההתלכדות סביב הזהות היהודית המסורתית, הן התרופה הטובה ביותר לרעל של השמאל 'הבוגדני', אותו אתה שונא כל כך.

בקיצור, על פניו כמעט אין שני הפכים גדולים יותר מאשר אהבת ישראל מזוקקת וטהורה שבאה עם כפירה מוחלטת.

איך אדם רציונלי מסוגל לומר שהוא אתאיסט ודקה אחרי זה לומר שהוא לא היה מביא את משה דיין לקבר ישראל בגלל שהוא מסר את המפתחות של הר הבית לוואקף? וכי מה היה בהר הבית אם לא בית שמפיץ אמונה בעולם?

העובדה הפשוטה שיהדות בלי קורטוב אמונה גם איננה לוגית וגם לא מחזיקה מעמד, מאלצת לשאול - איך אדם יכול להפגין אהבת ישראל עזה כל כך, נקייה כל כך, יחד עם כפירה מוחלטת?