על סגולת הנר הקדוש

אבל אל תתבלבלו. לא מדובר בסתם נר, אי אפשר לקנות את הנר הזה בחנויות. גם האדם הפשוט לא יכול להכין את הנר בעצמו

אבישי גרינצייג , י' באייר תשע"ו

הבוקר התפללתי תפילת שחרית, כשעל השולחן בבית הכנסת ישבה לה חוברת שהכותרת שלה זועקת: "הולך להיות לך טוב יותר; האור של רשב"י הקדוש שיאיר לך את החיים!"

לאחר התפילה פתחתי את החוברת, וכבר אני מקבל מסר שמימי: "בורא עולם כיוון שעלון זה ייפול לידיך". כלומר, אין מדובר במקרה. העלון הזה נשלח אליי היישר מבורא עולם.

לא התאפקתי והתחלתי לעיין בחוברת. בכל זאת, מבטיחים שיהיה לי יותר טוב, ושאורו של רשב"י יאיר לי את החיים, נשמע מצויין, ואם העלון הזה נשלח היישר מבורא עולם, על אחת כמה וכמה.

אני לא תלמיד חכם מופלג, אבל בכל זאת למדתי עשר שנים בישיבה ובכולל ואף הוסמכתי לרבנות, איך לא זכיתי להכיר עד עתה את הנר הקדוש וסגולותיו הכבירות?

החוברת עונה: "סוד הנר נשמר במשך מאות שנים בסוד גדול, והוא עבר מפה לאוזן בין המקובלים בצפת, שהשתמשו בו לעתים נדירות בלבד".
תראו מה יש לנר הקדוש להציע. כתוב בחוברת: "כתבו גדולי המקובלים: מעידים אנו נאמנה כי כל מי אשר זכה להדליק את הנר הקדוש, זכה לצאת מכל צרה וקושי לרחמים וישועה". נשמע נפלא, כל מי שמדליק את הנר, זוכה בוודאות לצאת מכל צרה. ועוד גדולי המקובלים מעידים על כך - נהדר. אבל למה לא כתוב מי הם אותם גדולי המקובלים?

וכך לכל אורך החוברת מובטחות למדליק הנר הקדוש, סגולות למכביר, בשם גדולי המקובלים. ולדוגמה: "גדולי המקובלים מעידים: גם הקשיים העצומים ביותר נפתרו בזכות הנר הקדוש!!!"

אבל אל תתבלבלו. לא מדובר בסתם נר, אי אפשר לקנות את הנר הזה בחנויות. גם האדם הפשוט לא יכול להכין את הנר בעצמו. "חשוב לדעת, כי הנר חייב להיות עשוי על ידי מקובלים מוסמכים". כלומר רק אנחנו, המקובלים המוסמכים, יודעים ומסוגלים להפיק את הישועה שעוברת מפה לאוזן כבר מאות בשנים.

על הדרך החוברת גם מלמדת אותנו שיעור ביהדות: "על פי הקבלה, יום ל"ג בעומר הוא היום המסוגל ביותר בשנה". אנחנו יודעים שיום הכיפורים הוא היום הקדוש בשנה, יום שבו הקדוש ברוך הוא מכפר על עוונות בני ישראל; ראש השנה הוא יום דין. שבתות וימים טובים אסורים בעשיית מלאכה. אך ליום ל"ג בעומר אין שום זכר בתורה שבכתב או בתורה שבעל פה, אין שום מצווה ביום זה, וכל העניינים הקשורים ביום זה, הינם מנהג בלבד. בשם איזו קבלה טוענת החוברת, שיום ל"ג בעומר הוא היום המסוגל ביותר בשנה"?

החוברת מוסיפה שלא רק שמדובר בסגולה בטוחה, אלא: "אין עוד הבטחה כזו בעולם". כלומר, זו סגולת הסגולות והבטחת ההבטחות.

החוברת מציינת במפורש שמספר הנרות מוגבל: "שימו לב! רק 720 אנשים יזכו לקבל את הנר הקדוש וכל הקודם זוכה". אם הנר הקדוש הוא הבטחה כזו נפלאה, למה להסתפק ב720 נרות בלבד? אם הקשיים העצומים ביותר נפתרו בזכות הנר הקדוש, לא היה כדאי להפיצו במאות אלפים? אגב, אם המקובלים בצפת השתמשו בו לעיתים נדירות בלבד, מדוע כעת הסוד נחשף, ומפיצים את הסגולה הזו לכל, בכל שנה ושנה?

אז נחזור לשאלה שפתחתי בה, כיצד נזהה שרלטנות?

א. כאשר מציעים לכם סגולה שתפתור בוודאות את כל בעיותיכם.

ב. כאשר אינכם יודעים מי הם "גדולי המקובלים" שמבטיחים את ההבטחות הללו.

ג. כאשר הדברים אינם הגיוניים בעליל.

ד. כאשר יש "בלעדיות" על הסגולה, ואינך יכול לעשות אותה בבית בכוחות עצמך.

ה. כאשר דורשים ממך כסף רב עבור הסגולה (אך זאת תדע רק כשתתקשר).

ו. כאשר כמות​ הסגולות מוגבלת.

ז. והכי חשוב, כשאבא שלך והרב שלך מעולם לא השתמשו בסגולה זו.

אין מסלול עוקף תרי"ג מצוות, וכל שכן לא כשמדובר בתרי"ג נרות.