נתנו לשפן לשמור על הגזר

תוכנית התב"ע של קלקיליה היא בפועל נסיגה חד-צדדית חדשה, שמובילים הצמד נתניהו-ליברמן – אין תיאור יותר מדויק למהלך.

חגי הוברמן , כ"ו בסיון תשע"ז

דעות נתניהו וליברמן
נתניהו וליברמן
צילום: עצמי

ראש הממשלה ושר הביטחון לא השתתפו השבוע בכינוס המיוחד בכנסת לביטול חוק ההתנתקות. לא מפתיע.

בעוד ליברמן התנגד בשעתו להתנתקות, ופוטר בגלל עמדתו מהממשלה, נתניהו תמך בכל ההצבעות בכנסת על חוק ההתנתקות. הוא התפטר מהממשלה בשבוע האחרון שלפני העקירה כדי ליצור מצג שווא, כדרכו, כאילו התנגד למהלך.

תוכנית התב"ע של קלקיליה היא בפועל נסיגה חד-צדדית חדשה, שמובילים הצמד נתניהו-ליברמן – אין תיאור יותר מדויק למהלך. גם אם להלכה השטח נשאר בשליטה ישראלית כשטח C, בפועל אין שום משמעות לשליטה הזו. השליטה המעשית תהיה בידי עיריית קלקיליה בראשות החמאסניק האשם אל-מסרי. נתניהו טוב לחמאסניקים. גם ליברמן.

אם הנסיגה החד-צדדית של שרון נעשתה בגלוי, באישור הממשלה והכנסת, הנסיגה החד-צדדית של ביבי-ליברמן תוכננה להיעשות במחשכים.

אני מקבל את בקשתו של אביגדור ליברמן מאנשי הימין, לא לתקוף את קציני צה"ל – הוא התכוון כמובן למתאם הפעולות בשטחים אלוף יואב מרדכי – אלא את הדרג המדיני. צודק. האלוף, כל אלוף, ממלא הנחיות של הדרג המדיני, גם אם במקרה הזה מדובר בקצין בכיר שיש לו השקפת עולם משלו, והוא בעל עוצמה מעצם תפקידו. מי שהוליך שולל את הקבינט לא היה האלוף מרדכי אלא שר הביטחון עצמו, בגיבוי ראש הממשלה. הם הנוכלים, הם הכזבנים.

שר הביטחון טוען כי התוכנית מקודמת במסגרת מדיניות ה'מקלות והגזרים'. מי שמינה את ליברמן לתפקיד שר הביטחון, מסתבר, נתן לשפן לשמור על הגזר.

את המתקפה התקשורתית על מתאם הפעולות בשטחים הובילו שרי הליכוד (ראו את הכותרת הראשית של 'מקור ראשון' מהשבת שעברה) מסיבה אחת: פחדנות לשמה מעימות חזיתי עם ראש הממשלה. אלוף בצה"ל היה מטרה נוחה יותר.

על עובדה אחת כבר אין שום ויכוח: כשהוצגה תכנית 'מקלות וגזרים' לקבינט, בשתי ישיבות בספטמבר שעבר, תחת האיום של 'אובמה לא יטיל וטו במועצת הביטחון' (הוא אכן לא הטיל בסוף וטו), התב"ע המפורטת שנחשפה בשבוע שעבר, עם פירוט המספרים והמפות המדויקות, לא עמדה בפני שרי הקבינט. התוכנית הכוללת הוצגה לשרים בחטף.

הם לא קיבלו חומרים להתעמק בהם לפני הישיבה. כל שנאמר לשרים היה שמדובר ב'הלבנה' של בנייה קיימת, וגם מעט תוספת בנייה, בעיקר של אזור תעשייה. לא נאמר להם שמדובר באלפי יחידות דיור חדשות, לא 14 אלף ואפילו לא ששת אלפים. בישיבה השנייה שבה נערכה ההצבעה נכחו רק נתניהו, ליברמן, גלנט דרעי ובנט. שני השרים היחידים שהתנגדו להצעה היו בנט ואיילת שקד, שבעצמה לא השתתפה בהצבעה אבל השאירה פתק הצבעה 'נגד', מה שלא עשו שרים מהליכוד שנעדרו מההצבעה.

התב"ע המפורטת שהוכנה בכלל רק לפני שלושה חודשים, לא הוצגה לקבינט בשום שלב. כל תוכנית כזו מחייבת פרסום בעיתונות יומית – הפרסום כאן נעשה רק בעיתונות הערבית. מישראלים שחפצו להגיש התנגדות – ראשי הרשויות של כפר-סבא, כוכב-יאיר וכל היישובים הסמוכים לקלקיליה העלולים להיפגע מהתוכנית הזו – נמנעה הידיעה על עצם קיום התוכנית. היא לא פורסמה בשום כלי תקשורת ישראלי.

יוסי דגן שחשף את התוכנית נקט בכמה צעדים: הוא 'פוצץ' את התוכנית בתקשורת הישראלית והפתיע גם את שרי הקבינט שלא ידעו על התוכנית, והצליח לארגן פעילות משותפת של ראשי רשויות משני עברי הקו-הירוק, הן הפגנתית והן משפטית (הגשת התנגדויות בדקה ה-90) לראשונה מזה שנים רבות.

מסקנה מעשית: כשהקבינט דן בנושא מסוים, חייבים השרים לדרוש לקבל פירוט מלא של כל הצעה, ולא להסתפק בקביעת 'מדיניות כללית'. זה נכון לגבי בנייה ערבית, כמו לגבי מנהרות בעוטף עזה. אחת הטענות נגד התנהלות הקבינט בנושא המנהרות הייתה שהשרים דרשו לקבל פרטים ברמה של מ"פ, במקום לעסוק באסטרטגיה כוללת ולהשאיר את פרטי הביצוע לדרגים הנמוכים. פרשת התב"ע של קלקיליה מוכיחה שהשרים חייבים לקבל מידע ברמה של מ"פ – כי השטן נמצא בפרטים הקטנים.

תזכורת: כביש 6, כביש חוצה ישראל המרכזי, צמוד לחומת ההפרדה המקיפה את העיר. לא קשה לנחש מה המשמעות הביטחונית של עיר פלשתינית צמודת כביש 6, שלישראל אין שליטה עליה. אחרי הנסיגה החד-צדדית של ביבי-ליברמן לא יזדקקו החמאסניקים בקלקיליה לרקטות. בקבוקי תבערה יספיקו כדי לעצור את התנועה בציר האורך המרכזי של מדינת ישראל. לפני 13 שנים, למי ששכח, בי"ח בסיוון תשס"ג, 18 ביוני 2003, נרצחה הילדה נועם ליבוביץ' בת ה-7, בפיגוע ירי בכביש 6, של מחבלים שחדרו מקלקיליה.

תוכנית התב"ע מתייחסת אך ורק להרחבת קלקיליה על חשבון שטח C שבשליטה ישראלית מלאה. זה מובן מאליו. רשויות התכנון של המנהל האזרחי לא יכולות לתכנן בשטחי A ו-B. הצצה במפה מראה שבניגוד לטענות של תומכי התוכנית, ההרחבה אינה רק מערבה לכיוון כביש 6 – כאמור שערורייה בפני עצמה – אלא באופן משמעותי גם מזרחה, לעבר היישוב צופים. קלקיליה תתרחב, צופים עלולה להתנוון – תחת ממשלת נתניהו.

מה עוד מסתתר בשורות הקטנות של התב"ע?

בין השכונות המתוכננות יהיה 'אזור מגורים מיוחד' בשטח של 577 דונם, שבו 577 יחידות דיור. כלומר: יחידת דיור אחת על כל דונם. אני מכיר כמה וכמה שכונות ישראליות שבהן ישנה יחידת דיור אחת בשטח של דונם. אלו לא שכונות מצוקה. זו לא שכונה שנועדה לפתור מצוקת דיור בעיר.

התוכנית כוללת הקמת גן חיות. בקלקיליה, להזכיר, יש כבר גן חיות אחד. למה עיר של 50 אלף תושבים צריכה שני גני חיות? בירושלים, המונה 865 אלף תושבים, יש גן חיות אחד. גם בחיפה, עיר שבה חצי מיליון תושבים, יש גן חיות אחד. וכך גם בפתח תקווה (230 אלף איש), בראשון לציון (חצי מיליון תושבים) ובערים נוספות. דווקא קלקיליה, שכונה של ראשון לציון בגודלה, צריכה שני גני חיות?

היא לא צריכה. התוכנית הזו לא נועדה רק לפתור את מצוקת דיור של העיר, אחת הקטנות ביו"ש. לפלשתינים אסטרטגיה ארוכת טווח: להביא אוכלוסייה נוספת דווקא לקלקיליה, דווקא לעיר המערבית ביותר סמוכת כפר-סבא, כדי להשתלט על שטחים נרחבים נוספים משטחי C, ובעיקר כדי ליצור מסה קריטית של אוכלוסייה פלשתינית דווקא צמוד לקו-הירוק, בכוונה תחילה בפאתי כפר-סבא וכוכב-יאיר, כדי לחסל גם את רעיונות 'גושי ההתיישבות' שבשמאל הישראלי עדיין דוגלים בהם.