הגידול הדמוגרפי של השד הרפורמי

מי שדואג ליהדות העולם ולתמיכתה בישראל ידאג להשיב אותה הביתה, לאורתודוקסיה. וכל יום שעובר הוא קריטי.

אסף פאסי , ד' בתמוז תשע"ז

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: אודי זיטיאת

אחת לכמה חודשים מוציאים בעלי אינטרסים כאלה ואחרים את העובדה שרוב העולם היהודי הוא רפורמי. הם מזהירים אותנו מלעצבן את אותו שד ענק ועצום ומכריחים אותנו לעשות ולפעול לפי צו מצפונו. 

מדובר בעמותות ארגונים ובעלי אינטרס עם כסף רב שמטרתם להמיר כמה שיותר יהודים לרפורמה. סיבות רבות לכך: דתיות, חברתיות, ערכיות, פוליטיות מקומיות ופוליטיות ברמה הבינלאומית. היהדות האורתודוקסית ובעיקר זו הדתית (שגדלה מאוד בישראל) היא בעלת אג'נדה. מתנגדיה מעדיפים דת רכה יותר, עם יכולת כיפוף ולא בעלת מסורת של 3000 שנה.

בישראל נוחלים ארגונים אלה כישלון טוטלי. במדינת ישראל יש 15,000 בתי כנסת פעילים, בתי הכנסת הלא אורתודוקסיים מתוך מספר זה הם פחות מ-50. מספרם של הרפורמים בישראל הוא 0.3%. כן, זה הכל!

אך כיון שהם נוחלים כישלון בישראל הם מנסים בכל כוחם לחנך אותנו מבחוץ. הדרך הטובה ביותר לטובת עניין זה היא להאביס במספרים שקריים- ואם זה מוכר לכם מה"פלסטינים", אתם ממש לא טועים. זו אותה השיטה ופעמים רבות אותם האנשים!

הגיע הזמן לפרק את השד המאיים הזה ולנסות להבין מעט יותר.
אם תשאלו בכל מקום כמה יהודים רפורמים יש בעולם לא תקבלו תשובה ברורה ממפקד אוכלוסין כלשהו. המספרים הגבוהים ביותר אותם מביאים הרפורמים בעצמם מדברים על 2.3 מיליון יהודים שתומכים- תמיכה בלבד- בתנועה. וגם מספר זה, שימו לב, איננו רוב יהודי העולם.

על פי הסוציולוג פרופ׳ סטיבן כהן שחקר את הנושא כ850,000 איש מבקרים בבתי כנסת רפורמים בכל רחבי העולם מינימום אחת לשנה. זה לא אומר שכולם רפורמים כמובן, אבל זה המספר העדכני אותו הוא מביא מיהדות העולם כולו. סתם לשם השוואה- ע"פ סקר שנערך בישראל בשנה האחרונה 43% מהיהודים הקרויים "חילונים" או "מסורתיים" עושים קידוש מדי יום שישי. אחוז גבוה בהרבה (למעלה מ70%) מדליקות נרות שבת ואחוז גבוה בהרבה (למעלה מ80%) מגיע לבתי הכנסת בחגים ובאירועים משפחתיים- הכל כמובן במסגרת אורתודוקסית. 

כמה מתוך המספרים שנספרו כתומכים ברפורמה הם באמת רפורמים? לענ"ד מדובר בעשרות אחוזים בודדים. וגם באחוזים אלה אם מישהו יבחן את אותם "רפורמים" על עיקרי אמונתם הוא יגלה שרבים מתוכם הם אנשים חילונים או חסרי דת שקפצו על עגלה. כן, כמו סתיו שפיר שהחליטה להתפלל פתאום בכותל כשראתה שזה עושה כותרות רפורמיות. יהדות העולם מתחלקת היום בין יהדות חרדית, דתית, מסורתית רפורמית וחילונית. כאשר הזרם הגדול ביותר בעולם היהודי הוא הזרם החילוני שממש איננו קשור לזרם הרפורמי. הדברים מוצאים אחיזה גם במחקר המצורף מ2013 שנעשה בידי לא יהודים. דווקא בשל כך ייתכן שהוא אחד המדויקים בתחום.

חלק מהמחקר שהבאתי כאן מציין את נטישת היהדות ההמונית שנעשית בגולה. אם בנישואים מעורבים, אם בנטישת כל סממן יהודי ואם בהצהרה של יהודים רבים שהם אינם רואים את עצמם ככאלה- כלומר כיהודים. 
כך מתכווצת יהדות הגולה ומתקטנת בכל שנה שעה שהיהודים בישראל מתרבים בקצב מהיר מאוד יחסית לעולם המערבי.

יהודי ארצות הברית בהמוניהם מגדירים את עצמם הרבה יותר כבעלי בלי דת מאשר כרפורמים! ובמיוחד הצעירים שבהם- שימו לב לנתון הבא- קרוב ל30% מהרפורמים הופכים להיות לחסרי דת או ללא יהודים. לעומת כ10% מהאורתודוקסים. מי שרוצה תמיכה יהודית לאורך זמן בארה"ב צריך לקחת את הנתון הזה מאוד ברצינות!

הרפורמה המובאת כעת בשערי הכותל המערבי היא לא פחות מהזויה. לפי עיקרי האמונה הרפורמית כל העניינים הטקסיים והסמליים אינם בעלי ערך. אותם רפורמים לא יניעו ריס אם יחליט ראש ממשלה מימין או משמאל למסור את רחבת הכותל לאויב. אבל כיון שמדובר בעניין פוליטי כוחני הם מוכנים לוותר על עיקרי אמונתם.

ומילה לחבריי הליברליים. הרפורמה היא האויב הגדול ביותר של האורתודוקסיה הפתוחה. היא שיתקה את היהדות האורתודוקסית לחלוטין עם פרוץ תקופת ההשכלה וגרמה להמון מהפכות הלכתיות שקורות כיום בבתי כנסת אורתודוקסיים ליפול חלל. הפתיחות כלפי מיעוט שולי זה מסוכן במיוחד לאלה הרוצים לראות את היופי שביהדות ואת הפתיחות שבה.

הנזק של התנועה הרפורמית גדול לאין ערוך מהתועלת קצרת הטווח של שמירת הזיקה ליהדות בגולה. העובדה שכשליש מהרפורמים נוטשים את היהדות צריכה להדליק אצלנו נורת אזהרה, עלינו למצוא כל דרך ולהחזירם הביתה- הם אחינו! אך הדרך לעשות זאת אינה לקבל אותם ואת דרכם כרפורמים אלא לקרב אותם לאורתודוקסיה. אם לא נעשה זאת וניתן יד לשקר הזה נגרום נזק בלתי הפיך ליהדות שלנו ולמדינה שלנו.