סינדרום אוסלו למשפחה

ממש כפי שהרגשתי אז ביחס להסכמי אוסלו אני מרגיש מול מהלכי הקרן החדשה לישראל לפרוק המשפחה שחוק הזנות הוא אחד מנדבכיו.

מיכאל פואה , כ"ב בתמוז תשע"ז

דעות מתי ידברו על המחדל של הביטחוניסטים שתמכו באוסלו? רבין, קלינטון וערפאת, לפני 22 שנה
מתי ידברו על המחדל של הביטחוניסטים שתמכו באוסלו? רבין, קלינטון וערפאת, לפני 22 שנה
צילום: באדיבות המצולם

בחודשים האחרונים מתקיים קמפיין של ארגונים רבים לטובת חוק הפללת צרכני הזנות. לשמחתי ארגונים רבים שבעבר לא התענינו כלל בנושאי חברתיים מעין אלו החליטו להיות מעורבים ועל כך יש לברך.

יחד עם זאת דווקא משום שהם חדשים בנושא זה שבו ארגוני הקרן החדשה לישראל עוסקים כבר עשרות שנים עליהם להבין שהם נכנסים לנושא בו יש מורכבויות ומאבקים מאוד משמעותיים. כאשר לפני כ-25 שנה הציגו לעם ישראל את חזון ה"שלום" חזון שכולו יונק מתורת ישראל, היו מי שהתפתו בשם המטרה הקדושה לוותר על הדרך הנכונה, והובילו את כולנו למרחץ דמים בנשקים ואויבים שהבאנו לתוך ארצנו במו ידינו.

הקמפיינים וההתלהבות התקשורתית הסתירו את הסכנות שהיו גלויות לכל מי שרק רצה להתבונן מעט לעומק על אחיזת העינים שהתרחשה באוסלו. באותם שנים עזבתי את עבודתי ועמדתי לבדי בהפגנת יחיד מול משרד רה"מ מנסה להעיר ולהאיר לציבור הרחב את הסכנות במהלך המסוכן.

ממש כפי שהרגשתי אז ביחס להסכמי אוסלו אני מרגיש מול מהלכי הקרן החדשה לישראל לפרוק המשפחה שחוק הזנות הוא אחד מנדבכיו. מהלכים אלו שהתחילו ממש במקביל להסכמי אוסלו, לא זכו לתשומת לב ציבורית כפי שזכו הסכמי אוסלו ובלי משים הם הצליחו לקדם נושאים רבים שאת פירותיהם קוצרים ארגונים אלו היום. הפיכת היוהל"ן (יועצת לעניני נשים במטכ"ל) ליוהל"ם (יועצת לעניני מגדר) והשתלטות אגף זה על מטרות צה"ל, הם רק דוגמא אחת מיני רבות.

עתה הצליחו ארגונים אלו לרתום בקמפיין מתוחכם מאוד רבנים ואישי ציבור וארגונים כמו בני עקיבא וכד' להצעת חוק שמטרתה המוצהרת היא מלחמה בזנות מטרה קדושה וחשובה. אבל כל מי שקורא ומנתח את פרטי הצעת החוק מבין שמדובר במשהו אחר לגמרי. אומר בבירור הצעת חוק זו היא הרסנית למשפחה הנורמטיבית בישראל.

אם תתקבל הצעת החוק היא תהפוך למעשה את כל מערכת היחסים הנורמלית בין בני זוג למעשה זנות שבו ניתן להפליל רק את הגבר ולא את האישה. רק מסיבה זו חייבים כל מי שטובת המשפחה לנגד עיניו למשוך באופן מידי את תמיכתם בחוק, אלא אם כן הוא יתוקן ויחריג באופן ברור את מערכות היחסים המשפחתיים מהחוק, דבר שלהערכתי לא יקרה.

בנוסף צריך לדעת שהחוק כפי שהוא משבש באופן מהותי את מערכות היחסים בין גברים ונשים בכלל. החוק יוצר מצג שווא כאילו בנושא הזנות האשמים היחידים הם הגברים, כאשר ברור לכל בר דעת שיש גם נשים שמשתמשות במיניותם כדי לקבל כסף וטובות הנאה. בהתאם, החוק מטפל רק בצד אחד של המשוואה קרי הפללת הגברים, כאשר הצד השני – הנשים מוגן באופן אוטומטי מפני כל תביעה וגם מקבל עידוד בצורת מענקים שונים וסיוע.

קולות האבות הגרושים הצועקים על העוולה הנוראה הנעשית להם כבר היום וכפי הנראה מביאה לעשרות ואולי מאות התאבדויות בשנה, יתעצמו בעקבות קבלת הצעת חוק זו ברמות שקשה לתאר ולצפות מראש. צריך לזכור שהנפגעים במקרים אלו הם לא רק האבות הגרושים אלא גם ילדיהם - בנים ובנות, הורים, אחים ואחיות וכל החברה כולה. בשם הרצון למעט את תופעת הזנות, אנו הולכים לניסיון שכבר נוסה במדינות אחרות באירופה ולא הביא לתוצאות משמעותיות, ויחד עם זאת את ההתפרקות הטוטאלית של המשפחה במדינות אלו רואים בצורה ברורה.  

דרך זו היא דרכם של מי שמייצרים כבר שנים תחרות ומאבק בין נשים לגברים ובשם מהפכת השוויון מוכנות לפגוע במשפחה ביכולות המבצעיות של צה"ל  ובלכידות החברתית של כולנו. אני קורא לכל הארגונים ואישי הציבור ובמיוחד לחברי הכנסת לימדו היטיב את החוק ומשמעויותיו (מצ"ב דף עמדה שכתבתי בנושא ופרסם ארגון "בצלמו" ) בטרם תביאו עלינו אסון אוסלו חברתי.