מענק הלימודים מקדם אג'נדה פמיניסטית

אחיעזר וולף , י"ח באב תשע"ז

דעות אחיעזר וולף
אחיעזר וולף
צילום עצמי

בעוד כשלושה שבועות תיפתח בעז"ה שנה"ל תשע"ח. כל משפחה מכירה את ההכנות לקראת תחילת הלימודים בבתי הספר, בין היתר הן מלוות בהוצאות גדולות עבור ספרי הלימוד והציוד הנדרש לתלמיד, זאת לאחר ההוצאות הרבות שהחופשה דורשת מכל ההורים. אם אתם הורים למספר ילדים, הנטל הכלכלי וההוצאה הנדרשת גבוהה מאוד.           

ישנם הורים המתפרנסים בקושי רב והנטל של החופשה, הוצאות עבור הספרים והציוד ולאחר מכן תקופת החגים, מהווים עבורם קושי עצום. אם אתם זוג הורים המקבלים הבטחת הכנסה ויש לכם ארבעה ילדים ויותר, אתם זכאים לקבל מהמדינה מענק עבור כל ילד לקראת פתיחת שנת הלימודים, כדי להקל עליכם בהוצאות אלו. טוב עשתה מדינת ישראל שדאגה לחלשים.

אך מעניין הוא שגם אם את אם חד הורית, אפילו לילד אחד, תהיי זכאית במענק זהה ולסיוע מהמדינה. אולם, אם חד הורית אינה צריכה להיות במצב כלכלי קשה או לעמוד במבחן הכנסות כלשהו לצורך קבלת המענק. מדינת ישראל החליטה לתת מתנה לאימהות חד הוריות, גם אם הן במצב סוציואקונומי גבוה. לצורך כך, אם כזו לא צריכה להוכיח שקיימת בעיה כלכלית. במקום שהמדינה תסייע יותר לחלשים, באופן אבסורדי, היא מפנה את הכספים ומחלקת אותם באופן לא הוגן ולא ראוי, אפליה.    

אין הסבר מניח את הדעת מדוע אישה גרושה מבוססת כלכלית, המקבלת מזונות והשתתפות בהוצאות עבור הילדים, תהיה זכאית למענק מהמדינה עבור ילדיה, בעוד משפחה גרעינית עם אבא ואמא אינה זכאית לכך, גם אם מצבם הכלכלי והסוציואקונומי בעייתי יותר. חשוב שהמדינה תסייע לשכבות החלשות, אך במענק המדובר, נראה כי יש מי שתופס עליהן טרמפ.

לאחר בדיקת החוק, נראה כי באופן מובנה הוא נותן העדפה למשפחות חד הוריות על פני משפחות שבראשן עומד זוג הורים. במבט מעמיק, אפשר לראות כי ארגוני הנשים ניצלו מצוקה אמתית וקשה כדי לקדם אג'נדה פמינסטית רדיקלית הרואה בחד הוריות כמסגרת משפחתית ומודל הראוי להעצמה ובכך מנפצים את המודל המשפחתי המסורתי. במקום לעודד מלכתחילה בניית משפחה נורמטיבית ולסייע למשפחות עם ילדים המתקשות בקיום היומיומי, החוק מעודד את המשפחה שאינה שלימה. נתינת המענקים ללא תלות במבחן הכנסה, מהווה עידוד לגידול ילדים ללא קשר זוגי מחייב וללא משפחה גרעינית.