זכות המחאה או מפגן של צביעות

אבי נעים , כ"ט באב תשע"ז

אבי נעים
אבי נעים
צילום: הלל מאיר/TPS

בשנת 2009 הוכרזה הקפאה על הבנייה בכל שטחי יהודה ושומרון כחלק מהגזירות שתבע ברק חוסיין אובמה אז נשיאה הטרי של ארצות הברית.

המוציא לפועל היה שר הביטחון דאז אהוד ברק ומי שמציג את עצמו כיום כ"אביר זכויות האדם" של הדמוקרטיה הישראלית ומצפה שיכרעו בפניו ברך ויתחננו ש"יושיע את עם ישראל בשעתו הקשה" קודם שתתרחש האפוקליפסה שממש עומדת לפתחנו.

בשנת 2009 כיהנתי כראש המועצה המקומית בית אריה בקדנציה השניה והישוב היה בצמיחה ובבנייה עם מאות משפחות צעירות מכל רחבי מדינת ישראל שבחרו לבנות כאן את ביתם.

המועצה המקומית בראשותי מקפידה מאוד על חוקי התכנון והבנייה ולה וועדה מקומית בלתי תלויה לתכנון ובניה שמקפידה קלה כבחמורה, אין בניה לא חוקית, יש אמצעי אכיפה, יש פיקוח קפדני ובונים רק על פי תכנית בניין עיר בתוקף.

לפיכך גזירת ההקפאה שלא עברה את המסלול הדמוקרטי המקובל של כנסת ישראל ו/או ממשלת ישראל עוררה כעס רב ומחאה גדולה מאוד בקרב ההתיישבות כולה ובקרב תושבי בית אריה בפרט.

"מר זכויות האדם" אהוד ברק גייס עשרות פקחים וגייס ארמדיות שלמות של כוחות משטרה, צבא ומג"ב שנכנסו לישובים להפגנת כח מיותרת שהזכירה משטרים צבאיים ושלמשתתפי השיירות עצמם לא היה ברור מה תכליתם.

גם ההחלטה הלא דמוקרטית של ההקפאה שהתקבלה תחת גזירות אובמה וגם ההתנהלות הכוחנית של מר ברק עוררו כעס רב בקרב ההתיישבות וכשלתחומי המועצה הגיעה שיירה ארוכה של רכבי משטרה, מג"ב והמנהל האזרחי לסיבוב הפגנת כח בהנחיית ברק זה עורר בקרבנו כעס רב.

אנחנו אזרחים שומרי חוק הממלאים באופן מלא את חובותיהם לחברה ופתאום כוחות גדולים של יס"מ, מג"ב והמנהל האזרחי נכנסים בשערי הישוב משל היינו חבורת פורעי חוק.

הדבר עורר כעס רב והתארגנה בשער הישוב מחאה ספונטנית של תושבים בעיקר נגד היחס המיותר, הכוחני והלא ראוי של שלוחי ברק שבעצמם לא הבינו מה תפקידם ומה עליהם לאכוף במקום שאין צורך באכיפה כלל, כעובדה לא אותרה במהלך כל תקופת ההקפאה אפילו חריגה אחת של בניה בתחומי המועצה.

הפתרון של ברק שר הביטחון ושלוחיו היה לשלוח שני צוותי יס"מ לעצור אותי בכח, בשער הישוב כמפגן של תצוגת תכלית - ראש המועצה, נבחר ציבור שבחר להיות עם תושביו ולבטא ללא שום אלימות, את זכות המחאה שהיא זכות יסוד בדמוקרטיה – או לפחות אמורה להיות על פי "מר זכויות האדם" אהוד ברק כפי שהוא מתבטא היום. 

וכך נלקח נבחר ציבור, ראש מועצה, זרוק וחבול בחלקו האחורי של ג'יפ משטרתי מאירוע ספונטני של מחאה לא אלימה של אזרחים שומרי חוק. האירוע אמנם סוקר בתקשורת בהרחבה אבל...דווקא לא מהזווית של פגיעה בזכות המחאה של אזרחי המדינה ופגיעה בדמוקרטיה – מפתיע ? 

אנשי האקדמיה, המשפט, הפוליטיקאים משמאל והתקשורת – אף אחד לא פצה פה בשנת 2009 כשאנו ביקשנו למחות על הפגיעה האנושה בזכות הבסיסית שלנו לחיות, להתפתח ו...למחות נגד העוולות.

היום הפגנות ה"מחאה" בפתח תקווה הן פוליטיות, מדובר בקבוצות שונות של אנשים, חלקם בעלי אינטרס אישי, שאין ביניהם שום דבר מחבר למעט חוסר היכולת להכיל את שלטון הימין. מדובר בהפגנות מאורגנות, ממומנות, לא חוקיות, בוטות שמקבלות רוח גבית מאנשים כמו ברק שנכשלו כישלון חרוץ בניהול המדינה ומסרבים להבין שהרוב במדינת ישראל בוחר ויבחר במפלגות הימין.

בימים אלה כל הדיבורים על זכות המחאה, הפגיעה באושיות הדמוקרטיה ובשלטון החוק הם לא יותר ממפגן של צביעות, של אלה שקולם לא נשמע בעבר, כי אז הפגיעה היתה בציבור ממגזר פוליטי אחר ציבור המתיישבים היהודים מיהודה ושומרון.