באיזה מחנה היה הרב קוק של 2017?

המנהיג הגדול של הציונות הדתית לא מצא לו עדיין יורש במאה שאחריו.

אסף פאסי , ג' באלול תשע"ז

דעות הרב אברהם יצחק הכהן קוק
הרב אברהם יצחק הכהן קוק
צילום: אודי זיטיאת

שעות אחרי תחילת זמן אלול באלפי הישיבות הקיימות בישראל, אני יושב וחושב היכן היו לומדים ילדיו של הרב קוק לו היה חי כיום. 

הרב קוק ביקש בדבריו אומץ ויושר. הוא ביקש תיקון עולם ולפי תפיסה זו גם פסק. הוא לא היה פשרן, נגע בסוגיות ליבה ולא חשש לכתוב מאמרים קשים על העולם בו חי. ולצד דברים קשים נהג בכבוד מרובה בכל אדם.

הרב ראה למול עיניו מורכבות ותהליך. הוא לא חשש מדרך ארוכה והבין את הצורך בתהליכיות כדי להתקדם ולתקן עולם. כאשר ראה למול עיניו כפירה הוא הבין את שורשה. זה לא גרם לו להתחנף לכופרים או לצדד בדעתם. אך זה גרם לו להבין את עומקם של תהליכים. בתפיסה הזו יש שורש של תפיסה חינוכיות עמוקה המנסה להבין את סיבת ההתנהגות של המחונך.

כיום, תפיסה זו לפיה "אין ילד רע, יש ילד שרע לו" נוהגת כמעט בכל מקום. הרב ראה לנכון לפתח אותה בתחילת המאה הקודמת ולהרחיב אותה לכלל ההתנהגויות ולחיי האומה כולה.

מי שרואים עצמם כתלמידיו של הרב קוק חייבים להפנים את המורכבות הזו שהצליח להכיל הראי"ה. דרכו איננה עומדת כשמש גדולה הראויה רק לאלה היכולים להסתכל בה, אלא כהתנהלות אנושית ותורנית שצריכה להיות סמל של חיבור. את הדברים הללו הרב כתב באין ספור כתביו. הוא מצפה מאיתנו לאומץ לפעול, לכח להקשיב, ליכולת לחבר ולעוצמה להרים נס ודגל של מנהיגות ואחריות לכלל האומה. כל זה יבוא רק מתוך לימוד והבנה עמוקה של דרכנו, לצד כבוד וענווה לאלה העומדים לצידנו.

המנהיג הגדול של הציונות הדתית לא מצא לו עדיין יורש במאה שאחריו. המורכבות שהכיל, הגדלות התורנית שהייתה בו והגאונות שלו היו פלא חד פעמי בעולמנו. אך יחד עם התפעלותנו מכוחו הגדול עלינו למצוא דרך להמשיך הלאה את תורתו- בתוך הבית פנימה ומחוץ לכתלים.

ובאשר לשאלה להיכן היה שולח את ילדיו ללמוד?!... אני חייב לומר שהמחשבות הללו גורמות לי למעט שמחה שהוא איננו היום. שהוא יכול להישאר קדוש ומרומם מעל מסע המחנות בו אנו שרויים ביום יום.

אסף פאסי הוא מחבר הספר "משפטי הרב קוק" בהוצאת ידיעות ספרים.