די לאחיזת עיניים

איזו סיבה בעולם יש לממשלת הימין, שר הביטחון ושר התחבורה לעכב השלמת כביש עוקף קיים שחסרים רק שני קילומטרים להשלמתו?

אבי נעים , כ"א בתשרי תשע"ח

אבי נעים
אבי נעים
צילום: הלל מאיר/TPS

די לאחיזת עיניים -להציג רק את המספרים האמיתיים של הבתים שמקבלים תוקף לבנייה

מידי תקופה ותמיד כשיש אוירת משבר באויר, מוציאים "מקורות מדיניים" הודעות מתוקשרות היטב שמכריזות על בניית אלפי יחידות דיור ביו"ש - ולא היא.

האמת היא שמה שרלוונטי באמת זה רק מספר היחידות שקיבלו תוקף לבנייה לאחר הדיון שמתקיים במועצת התכנון העליונה שבמנהל האזרחי, כל שאר המספרים לא רלוונטיים לבנייה חדשה.

צריך להבין שביחס לפרסום האחרון שהתנוסס בכותרות העיתונים ובמהדורות החדשות בנוגע למספר יחידות הדיור שמאושרת לבנייה, רק 15% כ600 בתים מיועדים לקבל תוקף לבנייה באמת. השאר עמוק בתהליכים ארוכים ומסורבלים או שמסדירים מצב קיים.

אבל גם תכניות שיש להן תוקף שנים רבות, לא תמיד מאושרות לבנייה, לי יש בבית אריה מאות יחידות דיור שממתינות לאישור מדיני לשיווק כבר שנים רבות, זה נכון שלאחרונה קיבלנו אישור לשווק חלק מהן, אבל איזו סיבה בעולם יש להמשיך ולעכב את בניית יתרת הבתים ? כאן בבית אריה לא בהרי החושך.

איזו סיבה בעולם יש לממשלת הימין, שר הביטחון ושר התחבורה לעכב השלמת כביש עוקף קיים שחסרים רק שני קילומטרים להשלמתו? כביש שהושקעו בו רבע מיליארד ש"ח מכספי המדינה ועומד בשממונו כבר עשור.

הליכי התכנון ביו"ש מסורבלים וקשים, כל שלב דורש אישור דרג מדיני, חסר כח אדם מקצועי במנהל האזרחי, כמעט על כל תכנית יש מאבק לאומי מול הערבים, יש אינספור עתירות והפסיקה בבתי המשפט בכלל ובבג"צ בפרט, מחמירה כשיטה נגד היהודים בהתיישבות.

גם הרפורמה של ועדות התכנון והבנייה, שהעניקה משאבים ותמריצים לוועדות המקומיות, דילגה על וועדות התכנון והבנייה ביו"ש. עד היום אני שומר את מכתב התשובה שקיבלתי ממשרד הפנים כאשר התלוננתי על הקיפוח בנושא, "בוחנים פתרונות" כך ענו לי, השנים חולפות ופתרונות אין.

בצד השני של המשוואה יש אוכלוסייה שמונה קרוב לחצי מיליון יהודים, עם גידול טבעי הגבוה בארץ ושזקוקה לאופק של חיים אזרחיים נורמאליים.

המספרים של התחלות הבנייה ביהודה ושומרון נמוכות בכל קנה מידה, הן במספרים מוחלטים, הן ביחס לגודל האוכלוסייה והן בהיבט של גרף הגידול הטבעי.

אנחנו דורשים מעט, הדרישה שלנו היא ליחס שיוויוני כמו כל אזרח, לא יותר אך גם לא פחות ובניגוד לכותרות אנו מקבלים הרבה פחות :

תשתיות חשמל, מים, ביוב, ותקשורת לקויות ופרימיטיביות, כבישים מסוכנים גם בהיבט הבטיחותי וגם בהיבט הבטחוני ובנייה מועטה.

אבל לסוכות ולכנסים רבים מהפוליטיקאים זורמים ומפזרים הבטחות וסיסמאות שרובן נותרות ללא שום כיסוי מעשי.

מדינה מתוקנת צריכה לתכנן, תכנון רב שנתי, שבוחן את הצרכים והפערים ומגבש תכנית אופרטיבית מתוקצבת שתתן מענה אופטימאלי לצרכי האוכלוסיה - בכל הארץ - גם ביהודה ושומרון.

וזה בלי להזכיר את העובדה שמדובר בממשלת ימין מכהנת שנמצאת בשלטון כבר שנים רבות.

לכאב ולמחאה שלנו יש סיבות רבות והן יוצאות מדם ליבנו.