נח בהוליווד?

חז"ל מלמדים אותנו כי כל מה שה' עושה בעולם הוא למען העם היהודי. מכאן, מובן כי עלינו ללמוד מן האירועים האחרונים ולהפיק לקחים.

תגיות: צבי פישמן
צבי פישמן , כ"ח בתשרי תשע"ח

בעוד בצפון קליפורניה משתוללות שריפות-ענק קטלניות של אש, משתוללות בלוס-אנג'לס ודרומית לה שריפות-ענק של פריצות וניאוף. וכי יש חדש תחת השמש?

כאשר הייתי תסריטאי בהוליווד, הדברים לא היו שונים כלל. מן הידועות היא כי תעשיית הסרטים בהוליווד מתקיימת ומשגשגת, משלוש סיבות: הסיבה הראשונה היא הרצון לעשות כסף; הסיבה השנייה היא הביקוש של קהל הצופים לבידור; והסיבה השלישית היא ההזדמנות שנפלה לידי מפיקים, בימאים וכוכבים לנצל שחקניות השואפות לקדם את הקריירה שלהן. ככה זה. כולם יודעים את זה. ההבדל היחיד הוא שכעת כלי-התקשורת מכוונים את אור הזרקורים לעבר מפיק יהודי מושחת-מידות, בעוד שבעבר מאות סיפורים מלוכלכים דומים התקבלו כדבר שבשגרה.

פרשה זו מביאה אותנו הישר לפרשת נח, המספרת על הרס העולם כעונש על מעשים בלתי-מוסריים בדיוק מאותו הסוג של אלה המתרחשים כדבר יום ביומו בהוליווד ובכל רחבי קליפורניה. אין צורך להזכיר את השיטפונות שגרמו ההוריקנים האחרונים שהמיטו חרבן על אזורים אחרים באמריקה ועל האיים הקריביים. משפחתי התגוררה באחד האיים הללו במשך 28 שנים ואני יכול להעיד על כך שגם שם הפריצות והניאוף היו שכיחים כמספרם של עצי הדקל והקוקוס.

וכאן אני מגיע לישראל. חז"ל מלמדים אותנו כי כל מה שה' עושה בעולם הוא למען העם היהודי. מכאן, מובן כי עלינו ללמוד מן האירועים האחרונים ולהפיק לקחים. מה שבטוח, הדברים שקורים בתל-אביב הם ממש משחק-ילדים בהשוואה להוליווד.

ואולם, ככלות הכל, זוהי ארץ הקודש ואם ברצוננו להיות אור לגויים נדרש מאתנו לפעול על-פי אמות-מידה גבוהות בהרבה. ממש לאחרונה, עלה לאקרנים סרט הקולנוע הישראלי "זוג יונים", שהוא פורנוגרפי יותר מכל סרט אמריקני אחר בן-זמננו. הסרט, שזכה למימון משמעותי מצד משרד התרבות הישראלי, עלה לאקרנים בכל רחבי הארץ - חוץ מאשר בירושלים, מחששם (המוצדק, יש לומר...) של המפיקים להירגם באבנים...

בהחלט ייתכן כי הסרט "סיפורי מעשיות של רבי נחמן", שהפקתי בשנים האחרונות, הוא לא הסרט הטוב ביותר בעולם, אך לפחות השחקנים לא הורידו את בגדיהם מעליהם ולא ליהקתי לו אפילו שחקנית אחת.

האין זה מתפקידו של משרד התרבות הישראלית להבטיח כי השריפות והשיטפונות באמריקה לא יתפשטו לישראל?

הפקת סרטים יכולה להיות קדושה ומבדרת כאחת.