צועדות בגבורה

ד"ר חנה קטן , ז' בכסלו תשע"ח

דעות ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטן
צילום: עצמי

האם יש ביקום אמא שלא זוכרת את הצעדים הראשונים של הפעוט הבכור שלה, כשהוא נעמד, בלי ידיים, ולפתע, מול עיניה הבורקות, הוא מתחיל לקרטע, מלוא כל השטיח - כבודו..  הלב האימהי מתרחב , ומיד היא מנציחה את הרגע על לוחות ליבה, באותיות קידוש לבנה .

ויש צעדים וצועדים מעולמות שונים...

גשם זולג על עיניים דומעות. שדות חיוורים בתוך יער צפוף ודומם באוקראינה הקרירה. רגליים דקיקות, חיוורות, יחפות, נשימות קצרות, מואצות, קרסוליים משופשפות, ברכיים שרוטות, רוח נמוכה, ובוץ ובוץ ובוץ. הרבה לבן חיוור סביב – מאות רבות עומדים בשורות ארוכות, עיניים מורמות אל-על.

הם תרים אחר זיכרון של אמא, של מוסר האב, של חיים שהיו ואינם. וקהל גדול של מלאכים מתקבצים, ממתינים שם במרומים, דמעות של מלאכים מורידות גשם, ולחיים חיוורות, ועיניים כבויות, מחכים להגיע לתחנה הסופית, למנוחת עולמים. שהרגעים האלו רק ייגמרו כבר.

גשם זולג על עיניים דומעות... אבני הבזלת של שדות הגולן בורקים וקרירים. חאקי, ירוק, עגלי זיעה, נשימות קצרות ומואצות, קרסוליים משופשפות, ברכיים שרוטות, רוח גבוהה, ובוץ, ועוד בוץ, ועוד בוץ. הרבה ירוק זית סביב – מאות עומדים בשורות ארוכות, עיניים מורמות אל-על.

הם תרים אחר לבה של אימא, גאוותו של אבא, אחוותם של אחים. וקהל גדול של אמהות ואבות ואחים ממתין שם במרחב - חיבוקים ממתינים לתורם, דמעות סוררות זולגות כגשם מעיניים בורקות ולחיים סמוקות, תמונה ועוד תמונה מנציחים את האירוע האלמותי, שהשמחה המבעבעת בו לא תיגמר עוד לעולם.

אורות בוהקים על בימה מנצנצת בארץ הניכר. שטיח ארגמן פרוס ושביל לבן בוהק בתוכו, וצעירות דקיקות, מחוקות, עקבים גבוהים וקרסוליים משופשפים, קולבים מהלכים, רוח שפלה, ואור המצלמות מסנוור ומסנוור. עשרות עומדות בשורות, אחת אחת לפי התור, מבט מרוחק בעיניים, מלאכותי.

הן תרות אחר תשומת לבן של המצלמות, אחר חיבוקו של הזוהר, אחר ידידותו של הכבוד המדומה של החיים הנוצצים שאינם חיים. וקהל רב של מעריצים יושב בקהל, מריע לנוצץ, לזוהר, לריק. ותמונה ועוד תמונה מנסות להביא חיים לאירוע חסר חיים. חיש ויעבור. כרוח חולפת, כענן עובר.

יום חורפי מואר בקמפוס של מכללת אורות. שבילים ירוקים מובילים להוויה מופלאה ומרוממת. נשים גבוהות רוח, נשים של מסירות, נשים של שליחות, נשים עם אור המאיר מסוף העולם ועד סופו. במכללת "אורות ישראל" באלקנה תתקיים השבוע צעדת הגבורה – עשר נשים, עשרה סיפורי חיים מרתקים עטורי גבורה.

עוצמות נשיות, הבוקעות מנפש עטויה שלמות ויופי, יופי של עשייה, של אמונה, של פריצה קדימה ונסיקה אל-על למרחבים על-טבעיים. את היופי הזה ראוי להאדיר. כל אחת ועולמה הפנימי, כל אחת והמסר שהיא מבקשת להביא, כל אחת עם סיפור חיים מרתק עטור גבורה. נשים עם אמירה, עיניהן מורמות אל-על. צועדות בגבורה - בואנה בשמחה.