אין לנו פריווליגיה לחורבן נוסף

עופר ברקוביץ'' , י' בטבת תשע"ח

דעות עופר ברקוביץ'
עופר ברקוביץ'
צילום: עצמי

היום חל צום עשרה בטבת. נדמה שזהו אחד הצומות בלוח השנה העברי עם יחסי הציבור הכי פחות טובים.

אין לו את ההילה של תענית אסתר רגע לפני החגיגות הגדולות, אין לו את העוצמה של י״ז בתמוז ותשעה באב המסמלים את שיא ימי חורבן בתי המקדש, וברור שאין לו חלקיק מהקדושה של יום הכיפורים. רוב האנשים יזהו אותו כיום הקדיש הכללי לנרצחי השואה, הרוב ממש לא ידעו שזהו היום בו החל המצור על ירושלים

ודווקא בגלל זה הוא אחד מהימים החשובים בלוח השנה. אמנם שנאת חינם מזוהה עם תשעה באב אבל לא היינו מגיעים אליה אילולא שנאת החינם שהביאה למצור על העיר מלכתחילה. 

נדמה שביותר מ 2000 שנה כבר לא צריך ללמד מה היא שנאת חינם. מספיק לפתוח רדיו / טלוויזיה / פייסבוק כדי להחשף למלחמות היהודים על כל צעד ושעל. ארץ ישראל השלמה או 2 מדינות ל2 עמים, מרכולים בשבת פתוחים או סגורים, אלאור עזריה צודק או אשם, הנשיא ריבלין הלנו הוא או לצרינו? אין כמעט נושא שעולה לדיון במרחב הציבורי שלא נחלק ישר בין בעד או נגד בין ציונים לבוגדים. 

עם ישראל מורכב מזרמים שונים. דתים, חרדים, חילונים. ימין ושמאל, אשכנזים, ספרדים ואתיופי. לצד מגזרים נוספים - ערבים ונוצרים. כל אחד הגיע ממקום אחר ולמרות השוני הגדול הצלחנו יחד להקים ולפתח מדינה לתפארת.

אבל נדמה כי משהו נסדק בשנים האחרונות. למרות שבחיי היום יום כל אחד מאיתנו מתנהל בכבוד איש לרעהו, האווירה והשיח הציבורי הפכו עויינים, אין שום שיח מכבד רק חוסר סובלנות ושנאה מלאה באש וגופרית שמשרתים בעיקר בעלי אינטרסים, אנשי ציבור ופוליטיקאים שנעזרים בשיח האלים כדי לתחזק את בסיס תומכיהם. הצודקים כמובן. כולם הרי צודקים.

העיר ירושלים היום היא מיקרו קוסמוס של החברה הישראלית כולה. מיוצגים בה כל המגזרים שמצליחים לחיות אחד עם השני במה שנראה לפעמים כלפי חוץ כסיר לחץ אחד גדול. עלי ועל חבריי אנשי הציבור מתנועת התעוררות מוטלת האחריות הכבדה להצליח לשמר את השיח המכבד בעיר בין כלל המגזרים. לדאוג לא לשסות את הציבורים השונים אלו באלו למען אינטרסים צרים ובעיקר לשמר את הסטטוס קוו העדין בכדי שנוכל להמשיך לחיות כאן יחד בכבוד הדדי. 

את המאמצים שאנו עושים בעיר הזאת אני מקווה שאנשי הציבור בישראל כולה ובמיוחד בכנסת ובממשלה יאמצו גם כן. מחלוקות הן דבר לגיטימי השאלה באיזה שיח הן מתנהלות. אין לנו פריווליגיה לעוד חורבן.