עברי, דבר (שנה) עברית

לוח השנה העברי נמצא בנסיגה מתמדת. העולם הוא כפר גלובלי קטן, הרשתות החברתיות והאינטרנט הם עולמיים.

עפרה לקס , י"ג בטבת תשע"ח

עפרה לקס
עפרה לקס
צילום: עצמי

פעם, כשעוד היה מקובל לשלם בצ'קים בסופרמרקט, הייתי מקפידה על רישום התאריך העברי על ההמחאה.

כשהייתי מושיטה את פיסת הנייר לקופאית, היא הייתה מביטה על הצ'ק ועליי חליפות, שואלת פעמיים לפחות אם עכשיו באמת חודש אדר או ניסן או אייר.

אחר כך היא הייתה מבקשת סליחה לרגע, צועדת לקופה הראשית ובודקת בלחש את התאמת התאריך העברי ללועזי ואם 'אנחנו יכולים לקבל כזה דבר בכלל'.

אחרי תקופה החלטתי שהדבקות שלי בלוח השנה היהודי גובה מחיר מידי כבד של עיכוב אזרחים תמימים, שרק רצו לקנות לחם וחלב ולא להיקלע למלחמת תרבות, אז וויתרתי.

לפני מספר שנים המזכירה החרוצה בחברה שבה עבד בעלי, קבעה יום גיבוש מטורף לחברה. היי טק, אלא מה. מכיוון שזו הייתה תקופת החופשה הגדולה, מיהר בעלי ופתח את לוח השנה כדי לראות מתי זה בדיוק יוצא. לתדהמתו גילה שמדובר בלא אחר מאשר צום תשעה באב. נכון, הוא אמור להפוך ליום של ששון ושמחה, כך הבטיח הנביא, אבל עוד לא. לא עכשיו. המזכירה הנבוכה מייד ביטלה ושינתה. זה לא שהיא לא יודעת מה משמעותו של היום הזה. את תשעה באב כולם מכירים. פשוט לוח השנה שאיתו היא עובדת, לוח השנה האזרחי, לא נתן לה את מלוא המידע.

לוח השנה העברי נמצא בנסיגה מתמדת. העולם הוא כפר גלובלי קטן, הרשתות החברתיות והאינטרנט הם עולמיים. המסחר גם הוא לא בלעדי לישראל. ביננו ואיתנו חיים מליון אזרחים שגדלו אך ורק עם לוח שנה אזרחי. מהסיבות האלה ומטעמים נוספים, הולך ומתרחק מעלינו הלוח העברי.

מי יכול לקבוע תור לרופא בעברית? מי יודע מתי לרשום את הילדים לגן/ בית ספר/ מעון לפי תאריך עברי? כמה אנשים במדינת ישראל בכלל יודעים באיזה חודש עברי נולדו?

הבעייה בכל אלה היא לא פרקטית: אל תקבעו לי כנס בליל פורים או כנס של שלושה ימים בפסח.  בעיניי זו סוגייה רחבה ועמוקה יותר. תחילה, היהדות מאמינה שלכל זמן יש את המאפיין שלו, את הכוחות הסמויים שלו. לא סתם 'משנכנס אדר מרבין בשמחה', זהו חודש כולו עבודה על השמחה ומסוגל לשמחה. וחודש אלול הוא חודש של רחמים. כל העולם כולו מתכנס ופועל סביב העניין הזה. ניסן הוא חודש של מירוק והתחדשות וכן הלאה. אם הלוח שלנו יצטמצם לתיאום החגים (לוח עברי- לועזי, בטוחה שהורדתם את האפליקציה הזאת), פספסנו כל כך הרבה על הדרך.

באופן הרחב יותר, זה דיון על תרבות. התרבות היהודית שמביאה איתה בשורה מקורית לעולם. אנחנו הולכים לפי הירח, המתמעט ומתחדש, הנחסר ומתמלא, היודע להתרחק ולחזור. אנחנו חיים בספירה אחרת מהעולם שסביבנו, מביאים עולם גדוש ומלא בסיפור חיים, בערכים, באמונה. כל זה מתחיל וצומח מתוך לוח השנה העברי. אם לא נדע לתת לו מקום ראוי, ללמד אותו, להזכיר אותו. נפסיד כולנו נתח גדול ומשמעותי ממה שאנחנו.

איך עושים את זה? עוד אין לי רעיון. אולי כדאי להציץ במדינות גדולות שחיות לגמרי בכפר הגלובלי אבל סופרות גם הן אחרת את הימים, סין, למשל או יפן. מעניין מה קורה שם. אולי נוכל ללמוד מהן משהו, חוץ מתאריך, כמובן.