פייק מרכולים

חוקי המדינה נוצרים לפי תחומים שבהם המדינה מגדירה שיש להם ערך לאומי. וכן, זה לפעמים בא על חשבון האינטרס הפרטי שלנו.

יהודה ולד , י"ד בטבת תשע"ח

חמש הערות  שעושות סדר בפייק ניוז על חוק המרכולים

1.

עד היום כל חוק עזר עירוני של כל עירייה לפני פרסומו נדרש לאישור של שר הפנים תוך שישים יום. אם שר הפנים לא התנגד החוק מאושר באופן אוטומטי.

במדינת ישראל אין חוק בנוגע לפתיחת בתי עסק בשבת אבל  כמעט בכל הערים יש חוק עזר שקובע כללים בדבר השבת בעיר על פי אופיה של העיר.אלו הסכמות פרטיות של כל עיר ועיר.    

כיום רוב חוקי עזר אוסרים פתיחת עסקים בשבת. למרות זאת- עיריות רבות אינם אוכפות אותם או לחילופין מטילות קנסות נמוכים שפוגעים בעסקים קטנים ולא בגדולים.

2.

אבל אז נהיה בלאגן. בג"ץ חייב את עירית תל אביב לאכוף את חוק העזר שלה ולסגור עסק שפתוח בשבת שלא כחוק ולכן העיריה שינתה את החוק העזר העירוני והתירה פתיחת חנויות בשבת. שינוי החוק בתל אביב לא נמנע כיון ששרי הפנים חששו לבטל אותו.כן, גם אריה דרעי עצם עיניים.

3.

עקרונית שר הפנים יכול לבטל כבר היום את השינוי בחוק העזר העירוני שנעשה אתמול בראשלצ. אבל 'חוק המרכולים' בא לפתור שתי בעיות. הראשונה- שינוי חוק עזר בענין שבת לא יעשה בלי אישור מפורש של שר הפנים ולא יאושר באופן אוטומטי אחרי 60 יום. והשניה שסמכותו של שר הפנים לא לאשר את החוק היא מהותית ולא פרוצדורלית.

4.

חוק המרכולים נועד לשמור על המצב כיום וההסכמות הלאומיות המקובלות מקום המדינה לגבי חשיבות שמירת השבת הציבורית ולמנוע יוזמות פרטיות של עיריות הבאות לפגוע ולשנות את המצב הקיים, הטענה כאילו חוק המרכולים יביא לסגירת מקומות בילוי הפועלים כיום היא שקר ציני, שנועד לצרכים פוליטיים שמובילים ראשי ערים וחברי מועצות עיר לקראת הבחירות לרשויות המקומיות ובדחיפת ארגוני הקרן החדשה לישראל כמו ישראל חופשית ועוד.. חוק המרכולים לא יביא לסגירת אף מסעדה, בית קפה, בית קולנוע ומועדון משום שהוא אינו עוסק בהם.

הטענות הנשמעות כאילו החוק הוא הגורם לראשי הערים לפעול לשינוי חוקי העזר בעירם הן טענות מופרכות

, שינוי חוק העזר בתל אביב וגרירת הרגליים של שר הפנים דרעי לאורך כל התקופה הם הגורם המרכזי למצב הנוכחי.

5. אבל האמת שבלי קשר להחלטה שתתקבל- הפסדנו.

שמירת השבת הציבורית במדינת ישראל, הצורך שתהיה הכרעה ממלכתית ביחס לפתיחת בתי עסק ולא כל ראש עיר יחליט בעצמו איך ייראה הרחוב במדינת ישראל זה אינטרס לאומי יהודי וסוציאלי ולא שייך לחרדים או לדתיים. התמונה המצטיירת כאילו זה איזה חוק של דרעי מול החילונים זה פשוט חילול שבת.

היהדות של מדינת ישראל היא של כולנו, זהותה המיוחדת של מדינת היהודים היא לא שייכת למגזר מסויים. ההסכמות הלאומיות בנושאים השונים. מה שמכונה הסטטוס קוו היו רצון משותף של חילונים ודתיים למצוא איזון וחיבור לחיים משותפים המעצבים את זהותינו כעם.

בתקופה האחרונה יש התדרדרות משמעותית בהסכמות, פגיעה בשבת הציבורית בפתיחת בתי עסק , דיבורים על תחבורה ציבורית ,על עבודות תשתית נרחבות כל אלו ועוד הם יוזמות המשנות את  המרחב הציבורי והזהות הלאומית. האינטרס של עצירת אותה התדרדרות הוא לא של הדתיים והחרדים אלא של עם ישראל הבריא אוהב המסורת שחשוב לו האופי היהודי של המדינה והחיים המשותפים של כולנו .

חוקי המדינה נוצרים לפי תחומים שבהם המדינה מגדירה שיש להם ערך לאומי. וכן, זה לפעמים בא על חשבון האינטרס הפרטי שלנו.

מיסים- זה ערך לאומי- אחרת המדינה לא תוכל להתנהל. למרות שזה לוקח לנו כסף מהכיס, גיוס חובה גם הוא לא רק אינטרס אישי אלא נשמת אפה של כל מדינה, למרות שאפשר להיפגע בשרות הצבאי, חוקי תנועה הם צורך לאומי- אחרת תאונות הדרכים יהפכו את חיינו לבלתי נסבלים, למרות שזה מגביל את המהירות שאפשר להגיע לעבודה.

גם חוקי שבת הם ערך לאומי- זה לא רק עניין סוציאלי, זה עניין של אופיו המיוחד של עם ישראל, חילונים ודתיים  אוהבים  את השבת ולאהבה הזאת צריך לתת ביטוי ברמת המדינה.

עלינו להפסיק להפוך כל סוגיא כזו למלחמות דת אלא לפעול יחד לחוקק ולחזק את השבת במדינת ישראל לאור האינטרס הלאומי של מדינת ישראל.