עונש מגוחך

הרבנים הראשיים אינם נושאי משרה ייצוגית ושולית. תפקידם הוא לבטא את רוח התורה וההלכה היהודית במרחב הציבורי של המדינה

יהודה ולד , ז' בשבט תשע"ח

אתם לא חייבים להסכים עם הרבנים הראשיים בביקורתם על הרמטכ"ל, אך "העונש" שהם ספגו הוא עונש מגוחך שמלמד על כך ששר הביטחון אביגדור ליברמן לא מבין את תפקידם של הרבנים הראשיים לישראל.

ליברמן חושב שתפקידם של הרבנים מסתכם באמירת קדיש בימי זיכרון ובדברי ברכה קצרים ובנאליים באירועים שונים. משרת הרבנים הראשיים היא משרה ייצוגית, לא רק שהיא משוללת יכולת ביצועית אלא גם זכות הדיבור מצומצמת למינימום. "תאמר את הקדיש שלך, רב יקר ואהוב, ותסתום את הפה שלך" פוסק הרב איווט ליברמן.

אבל הרבנים הראשיים אינם נושאי משרה ייצוגית ושולית. תפקידם הוא לבטא את רוח התורה וההלכה היהודית במרחב הציבורי של המדינה. זכותם ואף חובתם למחות ולהעביר ביקורת על תהליכים שפוגעים, לדעתם, בזהותה היהודית של המדינה. זוהי זכותם וחובתם כשם שזו זכותו וחובתו של מבקר המדינה להתריע מפני סכנות למנהל התקין של המדינה.  

אם הרבנים הראשיים לישראל מביעים מחאה על שירות בנות לוחמות, המינימום של המינימום הוא לדון בדבריהם ברצינות. לשמוע את עמדתם, לנסות להבין את עמדתם ולבחון שמא צודקים הם בביקורתם. הפתרון הקל הוא להעניש אותם, לסתום את פיהם ולאסור על כניסתם לבסיסי צה"ל. זה פתרון קל אך ודאי לא פתרון חכם וכל שכן שאין זה פתרון דמוקרטי. 

אם התשובה פשוטה וקלה, אין צורך בחרמות ובסתימת פיות. דרך פעולה זו מבטאת חולשה ופחד מדיון אינטלקטואלי ועמוק. למה שר הביטחון חושש מדיון רציני? אולי כי שילוב הלוחמות איננו עומד במבחן ההיגיון? 
שר החינוך נפתלי בנט כמי שעומד בראש מפלגה ציונית דתית נדרש לעמוד על זכותם של הרבנים הראשיים לומר את דעתם שיונקת מתורת ישראל.

כבר איננו דורשים שיקשיב להם ויצעד לאורם אלא לכל הפחות שיגן על זכותם להביע עמדה המבקרת את הרמטכ"ל ויתנגד לסתימת פיותיהם. עצוב שבמקום זאת נפתלי בנט בחר להצטרף למקהלה הלא עניינית וקבע, ללא הסבר, שהתבטאותו של רבה של צפת היא חצופה. בנט סתם את פיו (של הרב) ולא פירש.