הרב קלנר, תודה

כולנו הבטנו לעבר הדלת, קצת מובכים מההפרעה המשונה והלא רגילה. כשהחזרנו את מבטנו לכיוונך, לראות מה תעשה, גילינו שאתה כבר לא במקומך.

תגיות: דוד וכטל
דודי וכטל , כ"ג בשבט תשע"ח

אומנם אני רחוק מלהיות ראוי להיקרא תלמיד של הרב קלנר, ושנות לימודיי אצלו מועטות הן, מכל מקום 'יום הזעם' שהוכרז עקב פרסום שיעורו, עורר אותי לכתוב לו כמה מילים.

תודה רבה הרב קלנר!

תודה על כך שבמשך שנים, שבוע אחרי שבוע, בקביעות והתמדה שאין דומה לה, בחרת להגיע אלינו לבית המדרש וללמד. תודה על כך שאין בך לא רפיון ולא עייפות מללמד את אותם הספרים במשך למעלה מעשרים שנה, עמוד אחר עמוד, פסקה אחר פסקה וכל פעם טוב יותר ועמוק יותר.

תודה על כך שאצלך אין סוגיה ש'לא ראוי לדבר עליה', או אין מה לברר בה. על כך שבחרת לעסוק וללמד מאמרים שכמעט אין הוגה ודורש בהם.

תודה על כך, שלמרות מה שמקובל היום כמעט בכל מקום, נשארת אותו מורה דורש וקשוח, כזה שלא מוותר, לא מוכן לקבל שאלות ריקות מתוכן והבנה שטחית וחיצונית. תודה שהרגלת אותנו, שכל פעם שמישהו זורק מולנו סיסמאות יפות, נעמיד פני תם ונשאל במלוא הרצינות: 'תוכל להסביר לי למה בדיוק התכוונת בדבריך'.

תודה על כך שלימדת אותנו מידות טובות. שאחרי השיעורים היית שואל ומתעניין, אכפתי ורגיש. תודה על כך שבהלוויית אחד מתלמידיך, שנפל בקרב, לימדת אותנו בדבריך כמה אהבה לתלמידים יש בך. תוך כדי כתיבה אני נזכר איך לפני כעשר שנים, בעודנו ישובים בשיעור שלך, נפתחה דלת הכיתה ונכנסה אליה אישה שביקשה צדקה.

כולנו הבטנו לעבר הדלת, קצת מובכים מההפרעה המשונה והלא רגילה. כשהחזרנו את מבטנו לכיוונך, לראות מה תעשה, גילינו שאתה כבר לא במקומך. הגעת בריצה לקצה הכיתה, אל אותה אישה, הוצאת מכיסך שטר, נתת לה והוספת ברכה.

מה רב ההבדל בינך, כבוד הרב, לבין כל אותם התועמלנים, אנשי התקשורת רודפי הבצע והסנסציות, ואישי הציבור הפזיזים וקלי הדעת, שממהרים לקפוץ ולפרסם גינויים בפרצופים חמוצים וחמורי סבר. כמה עלבונות, שנובעים משטחיות והימשכות לצד החיצוני של התוכן, לצערנו אתה צריך לסבול, מכל אותם 'הוגי דעות' חשובים.

כמה שקר יש בעולם שסביבנו, אם כל אותם אלו שאחראים ליצירת כל המשברים בדמותה של 'האישה החדשה' ובפירוק המשפחה, יכולים להרשות לעצמם לגעור פיהם אל מול מי שבאמת גרם רק טוב ועד היום הוסיף לכל מי שבא אתו במגע – אהבה, אחווה, שלום ורעות.   

אם היית שומע בקולי, כבוד הרב, דברי ההתנצלות שלך לתקשורת, היו כוללים את המשפט שאמר המדען גלילאו גליליי, בשעה שחרצו את גזר דינו על כך שהעז לומר שכדור הארץ סובב סביב השמש, והיית אומר בשקט ובכאב: "ואף על פי כן, נוע תנוע".