שריפה בחצר האחורית

האיראנים מנסים בכל כוחם לגרור את ישראל אל אותה ביצת דם, דמעות ואש שהם יצרו בעיראק, בתימן ולבנון.

ד"ר מרדכי קידר , א' באדר תשע"ח

ישראל חוותה בסוף השבוע האחרון עלייה בדרגה בעימות בינה ובין הנוכחות הצבאית הסדירה של איראן בסוריה.

הכוח האיראני, לא חיזבאללה ולא מיליציה שיעית אחרת, אלא הכוח האיראני בכבודו ובעצמו שיגר מל"ט אל מעל לשטח ירדן וישראל, ומל"ט כזה יכול לשמש הן לריגול והן לתקיפה. התקרית התפתחה במהירות, מטוס F-16 של צהל הופל, וחיל האוויר תקף את מערך ההגנה האווירית הסורי ומטרות קרקע איראניות.

לכל מי שמבין את האופן שבו חושבים האיראנים ברור שהם משתוקקים להסלים את המאבק בישראל כדי לפגוע בכוח ההרתעה הישראלי, בכלכלה הישראלית, בתיירות לישראל, במורל הציבורי ובלכידות הפנימית בישראל, וכבר ראינו את חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת עומדת בלשכת הגיוס עם מגפון ומסיתה את המועמדים לגיוס לא להתגייס בשל מה שהיא מכנה "פגיעה ישראלית בריבונות של סוריה".

האיראנים מנסים בכל כוחם לגרור את ישראל אל אותה ביצת דם, דמעות ואש שהם יצרו בעיראק, בתימן ולבנון, באמצעות חימוש, ציוד, מימון ואימון הקבוצות השיעיות במדינות אלה כדי להציב את רגלם על אדמת העולם הערבי, וכדי להקיף את הממלכה הסעודית, הממלכה הירדנית וישראל בין הזרוע הצפונית של התמנון האיראני (עיראק, סוריה ולבנון) והזרוע הדרומית שלו (תימן). את אמירויות המפרץ האיראנים לא מחשיבים, כי הן יפלו לידיהם ללא קרב, ובפרט שקטר כבר שקועה עמוק בתוך חיקם החם.

סעודיה נכשלה בעימות שלה ארוך השנים מול איראן, בעיקר בגלל תמיכת נשיא ארה"ב הקודם, ברק חוסיין אובמה, בשאיפות של האייתוללות, במיליארדי הדולרים שהעביר להם ובהסכם הגרעין הנדיב שהעניק להם אורך נשימה כלכלי בעקבות הסרת הסנקציות שאיימו על יציבות משטרם העריץ. הגב הקר שאובמה הפנה לסעודיה ותמיכתו באיראנים התישו את הכלכלה הסעודית, והממלכה נאלצה לצמצם באופן חד את התמיכה בחבריה בתימן, בעיראק, בסוריה ובלבנון, ועכשיו איראן מנסה להתקדם בהצלחותיה לכיוון ישראל.

מה אפשר לעשות?

השאלה איך להתמודד עם האתגר האיראני, שרק ילך ויגבר, עומדת כיום בפתחה של ממשלת ישראל, ואין מנוס מלתכנן את הצעדים המעשיים נגד איראן. דרך אחת להתמודד עם איראן היא להמשיך באותו דבר שסעודיה נכשלה בו והוא לחימה נגד כוחות המשלוח האיראנים והמיליציות השיעיות שאיראן מחמשת ומממנת. מדובר בסדרה ארוכה, שנים של תקריות, שבהן האיראנים יפגעו בנו ואנחנו נפגע בהם. הם יירו עלינו ו"אנחנו נראה להם", יום של לחימה ואחריו שבוע של רגיעה מתוחה, שוב יום לחימה ושוב רגיעה, ובינתיים נופלים הרוגים ופצועים, עצבי הישראלים נמתחים, התיירות מצטמצמת, התקשורת מברברת "על המצב" ואף אחד לא יודע באמת איך לפתור את הבעיה כשסבבי האלימות הופכים לתכופים יותר ואלימים הרבה יותר.

לכן, לפני שאנחנו מתדרדרים לתוך לוע האירועים החלקלק שאיראן רוצה לגרור אותנו לתוכו, אנחנו חייבים לחשוב מחוץ לקופסה המלאה פתרונות כושלים ששברו את גב הסעודים ומיליוני סונים בתימן, בעיראק, בסוריה ובלבנון, שלא השכילו ולא ניסו לעשות את הדבר האחד והיחיד המסוגל לפתור את הבעיה האיראנית ולפטור את העולם מסכנת האייתוללות. הדבר האחד הזה הוא ריסוק איראן ליחידותיה האתניות.

כל מי שמתעניין בסוציולוגיה האיראנית יודע את האמת: איראן היא מדינה הכוללת עשרות יחידות אתניות: הפרסים הם קצת יותר ממחצית האוכלוסייה והשאר הם אזרים, בלוצ'ים, כורדים, ערבים, תורכמנים, קשקאים, לורים ועוד ועוד. הבלוצ'ים, הכורדים וחלק מהערבים הם סונים. שלוש הקבוצות הללו נמצאות במצב קבוע של מרד בשלטון המרכזי, וארגוני ההתנגדות השייכים להם פועלים דרך קבע נגד השלטון המרכזי, בפעולות חבלה, פגיעה בכלי רכב של השלטון, תקיפת מוסדות שלטון, משטרה, צבא וביטחון כמו גם פגיעה בקציני צבא ומשטרה. בני המיעוט הערבי באיראן, שמאגרי הנפט והגז האיראנים נמצאים תחת רגליהם, טוענים כל העת שהם "שטח כבוש" מאז 1925, ודורשים עצמאות מאיראן.

השלטון האיראני עושה ככל יכולתו להסתיר את פעולות ההתנגדות הללו ולא מאפשר לעיתונאים זרים להיכנס לאזורי המרידה כדי שלא יחשפו את הבטן הרכה של השלטון האיראני, אך הדיווחים יוצאים באמצעות התקשורת החברתית, אם כי לא מושכים תשומת לב בינלאומית.

בנוסף לכך, מבעבעת בקרב מגזרים גדולים באיראן איבה עמוקה כלפי האייתוללות, ואיבה זו פרצה לרחובות בסדרת ההפגנות הגדולה מנובמבר האחרון שלא שככה לחלוטין עד היום. הקריאה "מוות לדיקטטור" נישאה בפי רבים ונשים רבות עמדו על ארונות סעף לעיני הציבור, פשטו את כיסוי הראש ותלו אותו על מקל לאות ביזיון לחוקי האסלאם הנכפים עליהן בכוח. הדבר הביא אחד מהאייתוללות להכריז שכיסוי הראש איננו חובה אסלאמית לנשים, והכרזה זו – יחד עם עוד הכרזות בזכות הפגנות הזעם נגד השחיתות שפשתה במסדרונות השלטון – מעידה כאלף עדים על החשש המקנן בלב האייתוללות מההמון הזועם.

זוהי הבטן הרכה הכפולה שכל מי שחושש מאיראן חייב לכוון אליה את מאמציו ואת חיציו: הקבוצות האתניות הנאבקות לעצמאות והצעירים חסרי המנוח הנאבקים לחירות. ישראל יכולה ליצור קשרים עם מתנגדי האייתוללות, וצעד זה מוצדק לחלוטין, כי זה בדיוק מה שעושה השלטון האיראני בכל מקום שבו יש מי שמוכן לזעזע את המערכת עם כסף איראני.

לבד מזאת, התמיכה ארוכת השנים של איראן בארגוני הטרור הפלסטינים, ובראשם הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני וחמאס, ובמלחמתם הטרוריסטית נגד ישראל, מצדיקה כל פעולה ישראלית נגד שלטון האייתוללות שכן פה מדובר בהגנה עצמית, עניין המוכר בחוק הבינלאומי ומותר בתנאי מלחמה. ואכן, איראן התומכת בארגוני הטרור בעזה וביו"ש ומשגרת מטוסים מעל ישראל, שמה את עצמה במצב מלחמה נגד ישראל, ומצב זה מצדיק פעולת נגד ישראלית במישורים שונים, כי "במלחמה כמו במלחמה."

אין ספק שהאיראנים יקראו מאמר זה ויאמרו: "ראו את הישראלים הללו שכל מה שהם רוצים זה לרסק אותנו". להם אני כבר עונה: "מה אתם עושים מזה שנים בסוריה, בעיראק, בתימן ובלבנון? האם אינכם מרסקים את החברה והממשל במדינות אלה אחרי שריסקתם מאות אלפים מאזרחיהן? מי שגר בבית מזכוכית עדיף שלא יזרוק אבנים על אחרים."

אלא שהמלאכה אינה מוטלת רק על ישראל. מדינות נוספות, במזרח התיכון ומעבר לו, סובלות משאיפות ההתפשטות של איראן וחוששות מהפרויקט הגרעיני האיראני העלול להציב איום ממשי על בטחון העולם. המאמץ לערער את היציבות באיראן חייב להיות בינלאומי, מוצהר, גלוי וידוע. מדינות העולם החופשי חייבות לתמוך בכל דרך אפשרית במיעוטים תאבי החרות הנאנקים תחת העול הפרסי, כמו שעל הדמוקרטיות בעולם להיות נאמנות לעקרונותיהן ולתמוך באופן פעיל בצעירים הליברלים, המודרניים והמשתוקקים לנהל חיים על פי רצונותיהם ולא על פי תכתיבי האייתוללות.

העולם חייב לעמוד עם מיקרוסקופ מעל האייתוללות כדי לבחון בדקדקנות את התנהגותם ולהענישם על כל הפרה של זכויות אדם, זכויות נשים וזכויות מיעוטים, כדי להעניק לכל בני האדם, הנשים והמיעוטים באיראן את ההרגשה שיש מי שעומד מאחוריהם ותומך בדרישותיהם. הרגשה זו תחזק אותם אל מול המשטר החשוך השולט באיראן ותביא אותם לפעול בנחישות למען חרותם שתשחרר את גם שאר מדינות העולם מאימתם של החשוכים באדם.

זו הדרך היחידה היכולה לגאול את העולם מאימת האייתוללות, לשחרר את המזרח התיכון מאחיזתם ולהציל את המיעוטים של איראן ואזרחיה ממוות איטי תחת עול האנשים המאמינים שהמנהיג העליון הוא "מעצום", "אינו יכול לטעות", כי הוא בדרגה של נביא. העולם חייב להבעיר שריפה גדולה בחצרם האחורית של האייתוללות, כדי להעיפם לכל רוח.