רעידת אדמה

מי היה מאמין שבשנת ה-70 למדינה נגלה שלתוך מערכת המשפט ואכיפת החוק חדרו תולעים שמכרסמים את ליבת חיינו

הרב ד"ר חיים שיין , י"א באדר תשע"ח

הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
צילום: פרטי

התכתובות שנחשפו בין שופטת המעצרים ונציג הרשות לניירות ערך, בנושא הארכות מעצר של חשודים בענין "בזק", הן ביטוי מובהק לקריסת מערכות, לאבדן דרך ולאבוד אמון הציבור במערכת המשפט.

מסע הציד הבלתי־פוסק נגד ראש הממשלה כבר מזמן עבר את גבולות המשפט ונמצא עמוק בתחום הפסיכיאטריה והקרימינולוגיה. נשים ואנשים נבונים בדרך כלל, החלו פועלים כרובוטים חסרי אחריות, בלי עכבות תוך כדי ניתוץ אדני היושר וההגינות הבסיסיים, אדנים שנועדו כדי להבטיח את הדמוקרטיה הישראלית. אין סכנה גדולה לדמוקרטיה מאשר אבדן אמון הציבור באחראים על אכיפת החוק. החברה הישראלית על סף אבדן האמון, אם לא עמוק מזה.

"אוי לדור ששופט את שופטיו" - מי היה מאמין שבשנת השבעים למדינה נגלה שלתוך מערכת המשפט ואכיפת החוק חדרו תולעים שמכרסמים את ליבת חיינו בארץ הזו. כבוגר מלחמת יום כיפור, האמנתי שהמלחמה ההיא היתה רעידת האדמה של המערכת הצבאית והבטחונית. אין לי ספק שהגילויים אתמול בבית המשפט הם רעידת האדמה של מערכת המשפט שתטלטל את החברה הישראלית ואיש אינו יכול לנבא עדיין לאן יגיעו רעידות המשנה. מתוך היכרותי עם התקשורת ושנאתה התהומית לנתניהו, כפי שמקובל אצלם, הם ינסו למרוח גם את הפרשה החמורה הזו, שהרי המטרה מבחינתם מקדשת את כל האמצעים. הפעם לא יעזור להם, הסאה הוגדשה: ברור לגמרי שיש "מתווה" מזוהם עד אימה, בין המשטרה לבין התקשורת ועכשיו ברור שגם מערכת המשפט הצטרפה אליה.

כשראיתי על המרקע את פניו של שלמה פילבר, היה ברור שבמצבו הנפשי הוא יודה גם במעשי רצח שלא ביצע. מי ששמע את מה שעשו לניר חפץ כבר יודע שמחבלים מקבלים יחס הגון יותר, מכיוון שלטובתם יש את "הוועד נגד עינויים" שמפעיל את הבג"ץ. לעצורים יהודיים שהמשטרה מייעדת להם תפקיד בהפלת ראש הממשלה אין מי שבאמת יגן עליהם. אותה שופטת ששיתפה אתמול פעולה עם החוקרים ונציגם, בניגוד לכל נוהל וחוק, היא אותה שופטת שהרחיקה את פילבר מתפקידו כמנכ"ל, שלחה אותו לתא המעצר כדי לאפשר כנראה לחוקרים לשבור אותו. מי יכול לדעת אילו תאומים ו"הפתעות" נוספות נעשו על ידה גם בקשר עם עצורים אחרים בפרשה? כסדום היינו, לעמורה דמינו.

מה מרגישים אזרחי ישראל בימים שכאלה? לנגד עיניהם הכלות הם רואים כל יום מעל המרקע את החיבור שבין תקשורת השמאל למשטרה כדי להביא להפלת שלטון הימין בפוטש בלי בחירות. המפכ"ל עצמו נפל לתוך מלכודת הדבש של אילנה דיין. כל מי שראה את התכנית הבין שהמפכ"ל הוא המוביל הראשי של המהלך להפלת ראש הממשלה. הוא ידע זאת כבר בתחילת החקירה על פי עדותו שלו. אליו הצטרף בכיר שחשד בראש הממשלה שהפעיל בלשים ומתלוננת נגדו. 

הריקבון זועק, החקירה מזוהמת, הדלקת המוגלתית עמוקה וזו הסכנה האמתית לדמוקרטיה הישראלית. פיטורי השופטת. לא יספיקו נדרשים מהלכים דרמטיים.