צהר, אל תפוררו לנו את הרבנות!

ליזי המאירי , כ"ו באדר תשע"ח

סביר שתגדירו אותי מסורתית או חילונית אורתודוכסית, אני לא שומרת שבת אך חשובה לי מאוד זהותי היהודית, וכן, אני שומרת כשרות.

מאז ומעולם חשבתי שקיומה של רבנות ראשית במדינת ישראל הוא חלק מהותי מאוד מכך שהמדינה היא אכן מדינה יהודית, ולא רק מדינה שיש בה רוב יהודי מקרי.

גם ברמה הפרקטית נראה לי ברור שכדי שנוכל להמשיך לחיות ביחד כעם אחד ומלוכד, יש חשיבות רבה לסמכות אחת בנושאי אישות, כשרות וגיור.

בשנים האחרונות התובנה הזו התחדדה לי הרבה יותר. במסגרת מאבקים שונים בהם השתתפתי, מפעילות נגד הטרור והחמרת ענישת מחבלים ומשפחותיהם, דרך המאבק להוצאת המסתננים מישראל, פעם אחר פעם הבחנתי בתופעה מדהימה: אותם ארגונים ואותם גורמי מימון הם אלה שניצבים מולנו פעם אחר פעם בכל מאבק ומאבק, בד"כ תחת המטרייה שנקראת "הקרן החדשה לישראל" ובסיוע רשמי של התנועה הרפורמית.

לארגונים הללו יש מטרה אחת - להפסיק את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ולהפוך אותה למדינת כל אזרחיה. זה מה שמקשר בין "ישראל חופשית", ארגון "עדאלה", "התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית" ויתר ארגוני הקרן הפועלים להשארת המסתננים בישראל. 

חזון ומטרה אלו בוטאו בדבריה של  סמנכ"לית הקרן החדשה לישראל,  חדווה רדובניץ, בפברואר 2010, ציטוט: "בעוד 100 שנה יהיה בישראל רוב ערבי, ישראל תיעלם כמדינה יהודית, וזו לא תהיה טרגדיה, כפי שחוששים בישראל - מפני שהיא תהיה יותר דמוקרטית". אם חלילה יתגשם חזון עיוועים זה, נמצא עצמנו שוב מיעוט נרדף, אלא שהפעם יהיה זה בארצנו שלנו, ושלא כמו במאה הקודמת לא יהיה לנו לאן לברוח, ארץ ישראל כמדינת העם היהודי יש רק אחת, ואנו חייבים לשמור ולהבטיח שכך תישאר.

על רקע זה, ישנה מציאות ברורה וחדה שאליה חייבים לשים לב: אותם ארגונים, כשהם פועלים להשגת מטרתם דרך הפלטפורמה של נושאי דת ומדינה, מתמקדים כמעט תמיד בגוף אחד: הרבנות הראשית לישראל.

אם אני קוראת נכון את המפה, יש לכך סיבה ברורה - כל מי שניסה להלחם באופן חזיתי במרכיב ה"יהודית" ולהשאיר את מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית בלבד שערכיה נגזרים ממקורות זרים, הבין בשלב מסוים שאי אפשר להלחם נגד 80% מהעם שזהותו היהודית חשובה לו, אז מה עושים? פשוט - פועלים להפרטת היהדות במדינה כך שכל זרם וכל ארגון יוכל בסופו של תהליך להגדיר בעצמו מיהו יהודי, מה זו יהדות ואיך הופכים להיות חלק ממנה - כשזה יקרה, אולי נישאר עם "יהודית" במגילת העצמאות, אבל באופן מעשי נישאר בלי כלום, אם כל דבר זה יהודי אז יהודי זה שום דבר.

נכון, גם אני לא מסכימה בכל דבר עם הרבנות, ונראה בהחלט שנורמות פסולות שקיימות בשירות הציבורי חדרו גם למועצות דתיות שונות, אך אם בעבר הבנתי אינטואטיבית כמה הרבנות חשובה, כיום ברור לי מדוע הארגונים שחפצים להפוך את מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה צוהלים כל כך כשהם רואים ארגון אורתודוקסי כמו צהר מבצע צעד שמקדם לעבר הפרטתה של היהדות בישראל.

כשארגון ישראל חופשית משבח את צהר על "הפגיעה בבלעדיות של הרבנות הראשית" וקורא לבעלי העסקים "להצטרף למהפכה ולבחור בכשרות החדשה של רבני צהר", כדי להמשיך ו"לפגוע בבלעדיות הרבנות על כשרות נישואים קבורה וגיור", לכולנו חייבת להידלק נורה אדומה.

כשמנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית, יזהר הסר, מברך מכל הלב את רבני צהר על "צעד נוסף, חשוב מאין כמוהו, לפירוק הרבנות הראשית", כדאי שלנורה האדומה תילווה גם תרועת אזעקה.

ברור לי שלא זו כוונתו של ארגון צהר, שאותו אני מעריכה ומכבדת מאוד על פעילותו רבת שנים, ולכן דווקא כאדם לא דתי, חשוב לי לפנות אליכם: צהר, המשיכו בדברים הנפלאים שבהם עסקתם עד היום - אך אל תמשיכו במיזם שיגרום נזק שכל עם ישראל יצטער עליו, אל תשפכו את התינוק עם המים.

אפשר לאהוב או לא לאהוב את הרבנות הראשית, אבל מה שבטוח הוא שה"מונפול" שלה הוא זה ששומר על מדינת ישראל מלהגיע בסופו של דבר למצב שבטווח הארוך שאלות כמו מיהו יהודי, מהי יהדות ומהי מדינה יהודית, יוכרעו על ידי התנועה הרפורמית והקרן החדשה.