מתקפה צפויה

בואו נעזוב שמועות ורכילויות והשמצות, ולשם שינוי ניתן דעתנו רק לעובדות, כן עובדות, שבבסיס מיזם הכשרות של צהר.

הרב פרופ'''' נריה גוטל , כ"ח באדר תשע"ח

המתקפה על "מיזם הכשרות" של ארגון "צהר" הייתה צפויה ובוודאי לא הפתיעה אף אחד.

מצידם של האינטרסנטיים – ברור; אך גם מצידם של "הענייניים" כל בר-דעת ידע שהמתקפה בוא תבוא. סוף סוף, הרי ל"צהר" יש כבר ניסיון במתקפה מסוג זה: וכי גורל "מיזם הנישואין" היה שונה? ממש לא! ועתה, אחרי שנות-מיתקפה על אותו "מיזם נישואין", התהפכו היוצרות.

צא וראה שרבנויות מסודרות לחלוטין מאמצות אותה, ולא רק שמאמצות אלא שהן עושות זאת יד-ביד עם "צהר". לא מאמינים? פנו למועצה הדתית תל אביב ותיווכחו, אחד לאחד, והיא ממש לא הדוגמה היחידה.

אז בואו נעזוב שמועות ורכילויות והשמצות, ולשם שינוי ניתן דעתנו רק לעובדות, כן עובדות, שבבסיס מיזם הכשרות:

לדעתכם, כמה עסקי הסעדה בארץ אינם מחזיקים בשום תעודות כשרות? ובכן, מתברר שיותר מ-60% מעסקי ההסעדה בארץ כלל אינם מחזיקים תעודת כשרות! לחלקם מעולם לא הייתה, לחלקם הייתה והם החליטו שדי, עד כאן.

ובכן, הם הציבור העיקרי אליו פונה המיזם. האם לציבור הציוני-דתי, הממלכתי (במלעיל, כמובן), לא חשוב שכל עם ישראל יאכל כשר?

"נו טוב, ברור, צהר מגיש אליהם את הכל על מגש של כסף", כלומר פחות כסף... "גם ישלמו פחות מאשר כיום, גם לא יפוקחו כמו שנעשה היום – מה רע?"

אז כך - עובדות: א. ידוע לכם מה עלות ההשגחה היום? לא? לא מפתיע. המצב היום הוא שבעיר אחת "כך", ובעיר אחרת "כך" אחר, והוא הדין לשלישית ולרביעית, והשקיפות – נעדרת.

לעומת זאת במיתווה החדש של צהר, לא זו בלבד שהתעריפים שקופים לחלוטין, הם גם אחידים בכל הארץ, ממטולה ועד אילת. ב. בשל האמור, קשה לומר אם העלות במיתווה צהר גבוהה יותר או זולה יותר, ואולם כן ניתן לומר שהיא ממוצעת, כך שבוודאי לא זה השיקול של בעלי העסקים. ובאשר לפיקוח: נא בטובכם, היכנסו לפרטי המיתווה שפורסמו, ותראו את ההליכים ואת הסטנדרטים שבוודאי אינם נופלים מההשגחות דהיום, לרוב עולים עליהם. עובדה.  

"צהר שוב לוחמת ברבנות הראשית" - מעניין, צפוי, אך - מה לעשות - פשוט מופרך: א. ראשי צהר ישבו ודנו במיזם עם גורמים בכירים ברבנות הראשית והציעו פתרונות לכל הבעיות הקיימות. הם אף הציעו להיות הגוף נותן הכשרות מטעם הרבנות. את התשובה אתם כבר יודעים. ב. גם עכשיו צהר מודיעה שהיא נכונה לעצור את המיזם ברגע שבו הרבנות הראשית תאמץ את המיתווה. חד וחלק. מכירים עוד גוף כזה?

"דרך 'פירצת צהר' ייכנסו גופים שכשרות ממש לא בראש מעייניהם, ייכנסו רפורמיים וכו" - והיום, יש להם מניעה להיכנס? ממש לא! ב. כאשר אתם יוצאים לחו"ל ורואים סימוני כשרות שונים, ולעתים משונים, מה אתם עושים? בודקים! מדוע שלא נעשה זאת גם בארץ? וכי כיום חסרים דתיים שבודקים היטב וצורכים רק הכשר פלוני ולא הכשר אלמוני ?  

"צהר מעוניינת במיזם לרווחים כלכליים" - נו באמת – בשנתיים הראשונות המיזם צפוי להיות גרעוני; אחרי שנתיים הוא יהיה – בע"ה – מאוזן; לא בדיוק "להיט" כלכלי. בנוסף, כאמור, צהר מוכנה להפסיק מיידית את המיזם ולהעבירו לרבנות הראשית. והעיקר, לא זו בלבד שצהר הצהירה שאין לה כוונות רווח, אלא שראשי צהר גם התחייבו שאם יהיו רווחים ירד הסכום שניגבה מהמסעדות - זו גישה של "ביזנס" ?!

יש עוד מה לומר, אך קצבו לי פחות מ-400 מילה וכבר חרגתי. אעצור אם כן כאן, אחרי עוד משפט: אפשר להטיח ביקורת במיזם, אך יתכבד נא כל "מטיח" כזה ויציע חלופה. מי שמרוצה מהמצב הקיים – כולל הזיקה ההדוקה שבין משגיח-מושגח! – שיערב לו, אך מי שיודע עד כמה המצב הנוכחי בעייתי, שיתכבד ויציע חלופה.

אם היא תהיה טובה מזו של צהר – רישמו לפניכם את התחייבותי: אני איתו. אך עד אז, יורשה לי לבקש בקשה חריגה ונדירה: נא להיות ענייניים!

ובכן, פתחנו במיזם החתונות – ובו נסיים. רשמו לפניכם תחזית: בעוד  מספר שנים [2? 3? מקסימום 5], מיתווה צהר יהיה המיתווה הרווח, זה שהרבנות הראשית מצדדת בו. אשר לזכויות יוצרים, ובכן – כרגיל – נוותר.