אירוע אחד - חיים שלמים 

הרב שמואל רסקין - שליח חב"ד לבודפשט ורב הקהילה הישראלית בעיר, מפרסם בכל יום ה' "פוסט שבועי". הנה הפוסט לחג הפסח

הרב שמואל רסקין , י"ג בניסן תשע"ח

יהדות הרב שמואל רסקין
הרב שמואל רסקין
צילום: חב"ד קרן אור

בתחילת שנות התשעים, לאחר שנפתחו שערי ברית המועצות, כמיליון עולים הגיעו לארץ, מה שהביא לאתגר חשוב של בירור יהדות.

לבית הדין הרבני בתל אביב נכנס אדם כבן 42 וביקש להוכיח שהוא יהודי. לדיינים, בראשם  ישב הרב ישראל מאיר לאו, בשבתו כרב וראב"ד תל אביב, הציג האיש שני עדים: אחד העיד כי השתתף בברית המילה שלו לפני 42 שנה, והשני היה חסיד חב"ד זקן, שסיפר את הסיפור המדהים הבא: 

הוא אינו מכיר אישית את האיש, אבל הכיר היטב את אמא שלו. היא עבדה כמנהלת מחלקה בבית רפואה במוסקבה, וכלל לא הייתה דתית, אך הקפידה בקנאות על מצווה אחת - מדי יום הייתה מעשנת שתי קופסאות סיגריות ובלילה הייתה לוקחת סיגריה אחת ומניחה בשקט תחת המיטה שלה בתוך קופסת חיסכון. כך נהגה בכל לילה ולילה.

אחרי פורים, הייתה מוציאה את 365 הסיגריות שהתקבצו במשך השנה ומביאה אותם אלי הביתה. אני הייתי מוכר את הסיגריות בשוק השחור, בתמורה רוכש קמח ואופה עבורה בקפדנות מצות מהודרות לליל הסדר, ללא חשש קל של חמץ.

הרב לאו התרגש מהסיפור וביקש לשוחח עם האמא. הוא חייג אליה לרוסיה ואמר כך: "אני חוגג את ליל הסדר ערב אחד בשנה, את חגגת אותו 365 יום בשנה"...

חג הפסח הוא הראשון בשורת החגים שקיבל העם היהודי, ובמידה רבה הוא החשוב שבהם. חג זה מהווה אבן-יסוד בעיצוב הזהות היהודית ובהשרשת השייכות לעם- ישראל, לעברו ולערכיו הנצחיים.

ליציאת-מצרים שמור מקום נכבד ביותר בדת-ישראל. מלבד חג-הפסח שאנו חוגגים לזכר יציאת-מצרים, מצווה אותנו התורה: "למען תזכור את יום צאתך מארץ-מצרים כל ימי חייך". חז"ל מוסיפים ומדגישים: "בכל דור ודור ובכל יום ויום חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים". אנו מזכירים את יציאת-מצרים גם בקריאת-שמע פעמיים ביום.

נשאלת השאלה: מהו העניין הגדול שעושים מיציאת-מצרים, אירוע שהיה לפני יותר משלושת אלפים שנה? למה חשוב כל-כך לזכור את יציאת-מצרים ולמה חייב כל אדם, בכל זמן, לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים?

בתורת החסידות מוסבר, כי מרכזיותה של יציאת-מצרים נובעת מכך, שהיא ממחישה ומסמלת את מהות חיי האדם בעולם-הזה ואת מטרת ירידת נשמתו למטה. על-פי תפיסה זו, יציאת-מצרים אינה אירוע היסטורי עתיק בלבד, אלא תהליך שצריך להתרחש יום-יום שעה-שעה בנפשו של כל אדם.

מפרשת החסידות: מצרים - מלשון מיצר והגבלה. לכל אדם יש את ה'מצרים' והמחסומים שמגבילים אותו ומפריעים לו להיות מה שהינו באמת. ה'מצרים' הללו הם ההרגלים, דרכי-החשיבה, הרצונות, המאוויים, הסביבה, וכדומה. כל אלה סוגרים על האדם, מגבילים אותו, מנסים לנתב אותו בדרכם-הם. אין הם מאפשרים ל'אני' הפנימי והטהור שלו להתבטא בחופשיות.

החובה הגדולה המוטלת על האדם בחייו היא 'לצאת ממצרים' - להשתחרר מכל ההגבלות והאילוצים. להיות מה שהינו באמת - יהודי עם נשמה יהודית, מלאה אהבת-ה' וצימאון לתורה ולמצוותיה.

חג-הפסח, חג-החירות, מעניק לנו כוחות לא רק ל'יציאה ממצרים' בימי החג, אלא לשיחרור הנפש מכבלי הגוף במשך כל השנה. לכל מצב יש את ה'מצרים' שלו, ותמיד צריכים לזכור שנמצאים ב'מצרים' - וצריכים לצאת מהגבולות.

שבת שלום וחג פסח כשר ושמח 

הרב שמואל רסקין
חב״ד קרן אור בודפשט