לוחם, מפקד, ומעל הכל בן אדם

הכרתי את אבי כחוזר בתשובה, כאדם דתי, כאיש חינוך מהמעלה הראשונה בישיבות ובמכינות. והכרתי אותו כרב הצבאי הראשי כשהייתי ראש השב"כ.

יובל דיסקין , י"ח בניסן תשע"ח

אביחי (אבי) רונצקי, שהכרתי בעת שהיה המ”פ של מחזור אוגוסט 1974 בסיירת שקד, הלך אתמול לעולמו.

הכרתי את אבי כשהיה אדם חילוני, מאוד פתוח, ליברל בדעותיו, בעל תפיסת עולם הומנית – מפקד ומחנך בו־זמנית.

הכרתי את אבי גם כחוזר בתשובה, כאדם דתי, כאיש חינוך מהמעלה הראשונה בישיבות ובמכינות. והכרתי את אבי כרב הצבאי הראשי כשהייתי ראש השב"כ.

אבי היה מנהיג טבעי ודמות מופת. היו בו צניעות עמוקה, אהבת אדם, מסירות יוצאת דופן לכל מי שסבב אותו, ומעל הכל הוא היה תמיד סמל ומופת של דוגמה אישית, כיאה למנהיג אמיתי, קודם כל בדרישותיו מעצמו, בהתנהגותו האישית, ולאחר מכן בדרישותיו מפקודיו, מחניכיו ומתלמידיו.

דוגמה אישית וצניעות, כן. כמה שהתכונות הללו חסרות במחוזותינו, בימין ובשמאל ובמרכז. כמה שקט ואחדוּת יכולה דוגמה אישית משולבת בצניעות, כפי שהייתה טבועה באבי רונצקי, להביא לעם שלנו?

לא אסתיר כי היו לנו חילוקי דעות תפיסתיים רבים בשנים האחרונות, וחלקם אף התפרסמו בתכתובות בינינו, אולם אלה היו תמיד מלווים בכבוד ובהערכה.

לפני כחודשיים נפטר אבא שלי, אברהם ז"ל, בשיבה טובה. למרות מצבו הבריאותי הקשה, אבי הגיע אליי – להפתעתי – לביקור ניחומים יחד עם רונית, אשתו, לאחר טיפול ארוך ומורכב שעבר באותו יום בבית החולים.

כששאלתי אותו מדוע לא ויתר על כך ונסע לביתו לנוח, הביט בי אבי בעיניו העמוקות והטובות ואמר לי שהיה לו חשוב לבוא ולנחם, וגם להבין קצת דרך הוריי את הרקע שלי וכיצד התחנכתי. כן, זה היה אבי רונצקי.

אבי זכה לאהבה עמוקה של לוחמי מחזור אוגוסט 1974 בסיירת שקד ושל כל פקודיו והסובבים אותו. הוא הותיר בנו חותם חינוכי ופיקודי עמוק, שעיצב את כולנו בהמשך חיינו. תודה לך, אבי. לוחם ומפקד נערץ, אבל מעל הכל בן אדם טוב.

יהי זכרך ברוך.