תקשורת יקרה, אנחנו הצבא המוסרי בעולם

אחד השיאים המובהקים וההזויים לפגיעה בצה"ל היתה כותרת הענק בעיתון "ידיעות אחרונות"

הרב ד"ר חיים שיין , כ"ו בניסן תשע"ח

הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
צילום: פרטי

אליטת השמאל המצומקת מתוך טהרנות מזויפת והתחסדות נלעגת, השתבשה ביחסה למדינה. דובריה כבר אינם מבחינים בין אופוזיציה לשלטון לבין אופוזיציה למדינה.

בדמוקרטיה חשוב וחיוני לבקר את השלטון, אולם שנאת השמאל להנהגה הנבחרת והזלזול שלה במצביעי הימין המתרבים, אינם סיבה לפגוע במדינה, במעמדה הבינלאומי ובאינטרסים החיוניים ביותר שלה.

בשנת 1977 משהחשיכו אורות השמאל, החל מסע ההתנתקות. אם השלטון אינו בידם, הממלכתיות אינה ערך חשוב וחיוני. על רקע זה אפשר להבין את השתתפות בכיר סופרי השמאל בערב זיכרון ישראלי־פלשתיני, כאילו מדובר באירוע הנצחה לפלשתינים חסידי אומות העולם, את סיכול המהלכים לגירוש המסתננים שממררים את חיי תושבי דרום תל אביב, את הטענה ההזויה של בכירי מרצ כאילו מפקדי צה"ל מסיתים חיילים לביצוע הרג חפים מפשע, ובעיקר את הניסיון להציג את צה"ל כצבא טרור וכיבוש. 

אחד השיאים המובהקים וההזויים לפגיעה בצה"ל היתה כותרת הענק בעיתון "ידיעות אחרונות" אתמול בעקבות הפצת סרטון הצליפה.

נוסח הכותרת: "הלוחמים שירו בפלשתיני וצהלו... וואי איזה סרטון, יש!". קשה מאוד להבין את הצהלה המוקדמת של עורכי העיתון. עוד בטרם תחקיר האירוע כבר החלו במסע השמצה נגד צה"ל, כאילו מדובר בצבא לא מוסרי שחייליו צמאי דם. כותרת מוקדמת שמשרתת את האכזריים שבאויבי מדינת ישראל. כותרת שפגעה באזרחי ישראל שצה"ל מבטיח את ביטחונם יומם ולילה. בתוך 24 שעות תחקיר צה"ל הבהיר שהצלף פעל על פי ההוראות ובאופן מוצדק, והכותרת הפכה להיות מזיקה ונלעגת.

צבא ההגנה לישראל הוא בוודאות צבא מוסרי. מוסריות שעמדה במבחנים קשים ומורכבים במלחמות ובמבצעים. כבוד האדם, כאנושיות בסיסית מוטבעת עמוק בחיילי צה"ל, עם כל הקושי בהתמודדות עם מחבלים שפלים שמשתמשים באזרחים כמגיני רצחנותם. מפקדים שילמו בחייהם בפעולות מבצעיות רק משום שלא היו מוכנים לפגוע בנשים שמאחוריהן הסתתרו מחבלים. 

במהלך מלחמת השחרור כתב אלתרמן את שירו "על זאת", בעקבות אירוע קשה של פגיעה באזרחים במבצע לשחרור לוד, ומני אז צה"ל מחנך ומדריך את החיילים להקפיד על הוראות הפתיחה באש ולהפעיל שיקולי סבירות ומידתיות.

לצערי, בתוך החברה הישראלית ישנם גורמי שמאל, בפוליטיקה ובתקשורת, שמנסים ללא הרף לפגוע בתדמית ובמהות המוסרית של צה"ל. פגיעה שיש בה כדי להחליש את הצבא, להמיט קלון על מדינת ישראל ולהתיש את רוח הלחימה של חייליו ומפקדיו.

קצינים זוטרים ובכירים מתלוננים קשות על הצורך להתנהל בהגנה על גבולות המדינה כאילו מדובר במסיבת אלכוהול באחד הפאבים בנמל הישן בתל אביב. שדה מערכה איננו בית מרקחת ומפקדי צה"ל לא אמורים ללכת על ביצים בתוך לול תרנגולות שמאלניות שמקרקרות ללא הרף.

ערב יום השואה, ומול התגברות האיומים הביטחוניים, הצעתי לפעילי השמאל ונציגיהם בתקשורת להרפות מצה"ל כי בנפש כולנו הדבר.

באדיבות "ישראל היום"