עם הנצח חי

הרב שמואל רסקין - שליח חב"ד לבודפשט ורב הקהילה הישראלית בעיר, מפרסם בכל יום ה' "פוסט שבועי". הנה הפוסט לפרשת אחרי מות קדושים

הרב שמואל רסקין , ה' באייר תשע"ח

יהדות הרב שמואל רסקין
הרב שמואל רסקין
צילום: חב"ד קרן אור

"כף רגלי לא תדרוך על האדמה הרוויה בדם של המשפחה. רק לשמחות אהיה מוכנה להגיע לשם".

את המשפט הזה נהגה סבתא יהודית לומר לבני משפחתה במשך שנים רבות….

אביה, אלישע, היה ניצול טרי מזוועות אוושויץ. בדרכים שונות ובזכות חוש עסקי מפותח, הוא הצליח להתגבר על רצון הגרמנים ולהשאר בחיים.

אמה, מלכה, ניצלה ברגע האחרון מברגן- בלזן. כשחיילי השחרור נכנסו לשערי המחנה, הם ראו ערימות גבוהות של גופות, על אחת מהן הבחין חייל באשה צעירה שעוד הראתה סימנים אחרונים של חיים. הוא פילס לו דרך והגיע אליה. היא שקלה רק 25 קילו ובזכותו חייה ניצלו..

לאחר המלחמה, חזרו אלישע ומלכה לעירם קושיצה, העיר השניה בגודלה בסלובקיה, שהיתה בעבר חלק מהממלכה האוסטרו-הונגרית, שרידים בודדים ממשפחה גדולה ועניפה. הם נישאו, ולאחר תקופת מה נולדה להם בתם הבכורה, יהודית, הילדה היהודיה הראשונה שנולדה בקושיצה שלאחר המלחמה.

לאחר מסע ארוך, עלו לארץ ישראל והתיישבו בכפר סבא. המשפחה התרחבה, ילדים נוספו, נכדים הצטרפו ואלישע ומלכה כבר נפטרו להם בשיבה טובה, כשהם משאירים אחריהם משפחה גדולה ומפוארת, המשמשת כנקמה חיה בהיטלר וחבריו. 

בשבת האחרונה קיימה סיימה סבתא יהודית את הבטחתה, וחזרה לראשונה להונגריה, מאז שעזבה אותה עם הוריה כשהיא בת שנה בלבד.

ברוך ה', ניתנה לה ההזדמנות לחזור לאדמת הונגריה לשמחה משפחתית - היא הגיעה לחגוג את שמחת הברית לנין שלה, בן לרב שולם ואסתי איזנברגר, המשמשים כשליחי חב"ד לסטודנטים וצעירים בבודפשט.

הברית התקיימה בשבת קודש, בבית חב"ד קרן אור, בהשתתפות חברי קהילה וסטודנטים רבים שזו להם הפעם הראשונה שבה הם משתתפים בברית יהודית. 

כמה סמלי היה כי הברית עצמה נערכה בדיוק ביום השנה של אבא שלה, אלישע.

"זוהי הנקמה המתוקה" אמרה הסבתא הגאה לכל המשתתפים בסעודה, "כשאני רואה את ילדיי, נכדיי וניניי ממשיכים את מסורת ישראל ומפיחים את רוח היהדות גם במקום הזה".


בתחילת פרשת תזריע אותה קוראים השבת בחו״ל, כתוב: "וביום השמיני ימול בשר עורלתו".

פעולת המילה נקראת ברית בהיותה "אות ברית" החתומה ומוטבעת בבשרנו, כביטוי לקשר שבין עם ישראל והקדוש ברוך הוא. מיומו השמיני והלאה נושא עימו כל אדם מישראל את אות הברית הזה ואינו נפרד ממנו לעולם.

המצווה היא למול דווקא ביום השמיני, ועל כן דוחה ברית המילה את השבת, ואפילו את יום הכיפורים. 

כל יהודי, נושא עימו בגאווה את הברית המיוחדת הכרותה בינו לבין הבורא. זוהי מצווה הממשיכה ועוברת במסורת ישראל, אלפי שנים. גם בתקופות קשות ובמסירות נפש עצומה, דאגו הורים, אפילו כאלה שהיו רחוקים מאוד משמירת וקיום מצוות, לערוך לבנם ברית מילה.

יש לנו שרשרת ארוכה של דורות, שזורים וקשורים יחד. בכדי שנוכל להמשיך את העבר ולחברו אל עתיד ילדינו, יש צורך לשמור ולהמשיך את הברית המיוחדת שניתנה בינינו לבין אלוקים.

שבת שלום
הרב שמואל רסקין
בית חב״ד קרן אור בודפשט