שער הניצחון

שורש קיומנו והיאחזותנו בארץ, תעודת הבעלות העצמאית של עם ישראל בארץ ישראל, מתחיל ומסתיים בירושלים

יעקב חגואל , כ"ב באייר תשע"ח

דעות יעקב חגואל
יעקב חגואל
צילום: משה בוכמן

שער הניצחון של טיטוס באיטליה המתעד את ניצחונה של רומא על ירושלים ניצב ברומא ומנציח את חורבן הבית ואובדן ריבונותנו על ירושלים.

משך שנים היווה שער טיטוס סמל להשפלתו והגלייתו של עם ישראל מארצו.

תבליט ביזת המנורה מבית המקדש על שער הניצחון סימל את סופה של אש התמיד ואחיזתנו בארץ למשך 1878 שנות גלות.

איטליה, עורכת את מרוץ ה "ג'ירו דִיטליה" מאז שנת 1909. זהו מרוץ אופני הכביש השני בחשיבותו בעולם אחרי הטור דה פראנס והוא מתקיים לאורכה ולרוחבה של איטליה. לעיתים, עוברים הרוכבים גם במדינות שכנות לאיטליה אך לעולם לא התחיל המרוץ במדינה אחרת.

אנחנו נכנסים לשנת ה 51 לשחרורה ואיחודה של ירושלים, בירתו ההיסטורית והנצחית של העם היהודי. שורש קיומנו והיאחזותנו בארץ, תעודת הבעלות העצמאית של עם ישראל בארץ ישראל, מתחיל ומסתיים בירושלים.

ב 4 במאי 2018 יתקיים מרוץ הג'ירו. זוהי הפעם הראשונה בהיסטוריה בה המרוץ האיטלקי מוזנק במדינה מחוץ לאיטליה. בשנה זו החליטו המארגנים האיטלקים להזניק את המרוץ דווקא מכאן, מירושלים, בירת ישראל. הבוזזים הרומאים שיצאו מירושלים החרבה ותבליטם חרוטה היטב בזיכרונו של העם היהודי ובשער טיטוס המפורסם, מגיעים לכאן, חזרה, לאותו המקום שבזזו, החריבו והשאירו שומם, לאותו המקום שהיו בטוחים שלא יקום עוד מחדש.

הם חוזרים לכאן, לאדמה שלנו, למדינה עצמאית, פורחת ומשגשגת, שמהווה מקור לתקווה, לאמונה, לחדשנות ולחזון עבור מיליארדים של אנשים, קבוצות דתיות, אנשי עסקים וחברות מתקדמות. הם חוזרים לכאן בפעם הזאת למדינה גדולה ועוצמתית, בעלת יכולות מדהימות, כח צבאי מתקדם וסדר חברתי דמוקרטי שרבים מהמדינות השכנות יכלו רק לחלום עליו.

הם מזניקים את המירוץ  מכאן מירושלים בירת ישראל כאות הזדהות עם בירת הסובלנות, עם שורשים היסטוריים ועם נופים שלא יישכחו. הפעם,  אותה מנורה, שהיוותה משך שנים סמל להשפלתנו, מתנוססת כסמלה הרשמי של מדינת ישראל שקמה מחדש לאחר החורבן ההיסטורי.

בשבוע הבא, תועבר שגרירות ארה"ב לירושלים. צעד עצום ודוגמת מופת למדינות נוספות שיבינו שאת הקשר שבין עם ישראל לבין מדינת ישראל – אי אפשר לנתק. עם התחזקות מעמדה של מדינת ישראל בזירה הבין לאומית, מתמודד העם היהודי והעם היושב בציון עם תסיסה אנטישמית, הסתות וסילופים ושכתובים של ההיסטוריה.

עם איראן (היא פרס שניסתה להשמיד, להרוג ולאבד את כל היהודים בימי מרדכי ואסתר) שאינה בוחלת בשום אמצעי בכדי להסתיר את כוונותיה להשמדתנו, עם קבוצות אנטישמיות המתעוררות ברחבי אירופה, ארצות הברית ובכל מקום בעולם, עם רצח יהודים בצרפת, עם אנטישמיות אסלאמית קיצונית ועם מנהיגים שונים המשתמשים בכלל הנרטיבים האנטישמיים הקיימים.

נאומו האנטישמי של מכחיש השואה ורב המרצחים אבו מאזן מתחילת השבוע, הביא אותי להתעמק בחתירתנו לשלום. מאז הוקמה, מושיטה מדינת ישראל יד לשכנות טובה, לשלום ולחיים טובים על אדמה זו. כמי שכתב את עבודת הדוקטורט שלו בהתבסס על הכחשת שואה, ממשיך האנטישמי אבו מאזן לשכתב היסטוריה, לשקר לבני עמו ולהסית כנגד יהודים. הוא מדקלם סיסמאות אנטישמיות ומשתמש ברטוריקת שנאה הראויה לכל גינוי.

כאנטישמי ומכחיש שואה, מתהדר יו"ר השרות הפלשתינית בפברוק ההיסטוריה. לטענתו, לא אירע ולו מקרה אחד כנגד יהודים במדינות ערב. אבו מאזן בוחר לשכוח ולהשכיח את שואת יהדות צפון אפריקה, את שואת יהודי לוב, את הפרהוד בעיראק ואת תכנון הפתרון הסופי של חג' אמין על חוסייני עם הנאצים. 

אבו מאזן, כמו מספר מנהיגים אחרים בעולם, בוחרים לשכתב את ההיסטוריה ולהפנות עורף לזכותנו על ירושלים ועל ארץ ישראל.

בימים בהם חוגגת מדינת ישראל 70 שנות עצמאות ו 51 שנות שחרור ירושלים, בימים בהם מועברת שגרירות המעצמה הגדולה ביותר בעולם, כאות הזדהות עם עברו הבלתי יעורער של עם ישראל לירושלים ועתידו במקום זה, בימים בהם נוהרים ראשי מדינות לישראל ורומא מתקבלת אצלנו, בירושלים, הפעם כשאנחנו כאן ולתמיד – עצה קטנה לאבו מאזן ולראשי הרשות הפלשתינית.

הפסיקו להשתמש בנרטיבים אנטישמיים. הפסיקו להסית כנגד יהודים. הפסיקו לשקר ולחנך את הדורות הבאים לשנאה. זה פשוט לא יעזור לכם. אנחנו פה מאז ולתמיד!