דין קליע כדין רקטה

אל"מ במיל' טל בראון , ד' בסיון תשע"ח

אורח
אורח
ערוץ 7

שישה בתי מגורים בשדרות נפגעו בערב יום רביעי ה- 16/5 מירי מקלעים שבוצע משטח רצועת עזה. באירוע זה אמנם לא היו נפגעים, ב"ה, אך לפחות קליע אחד חדר לתוך בית.

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, אמר בעקבות האירוע: "אני קורא לשר הביטחון ולרמטכ"ל להגיב במלוא החומרה על ירי הקליעים לעבר שדרות. דין קליע כדין רקטה. החמאס הוא הריבון ואחראי לכל המתרחש שם".
 

תזכורת

לא הייתה זו לצערנו הפעם הראשונה בה קליעים שנורו משטח הרצועה פגעו בישובים ישראלים.

בחודש ספטמבר 2011 ירו מחבלים פלסטינים מספר קליעים לעבר בתים במושב נתיב העשרה, הנושק לצפון הרצועה. איש לא נפגע, אך נגרם נזק לכמה בתים.

ראש מועצת חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, רואיין בזמנו לאמצעי התקשורת וציין בדבריו כי תופעת ירי זו ארעה בעבר וכוונה בעיקר לעבר חקלאים שעיבדו את שדותיהם ופחות לעבר בתים, כדוגמת האירוע בו נהרג פועל תאילנדי.

ירי נוסף שהתפרסם אירע בחודש אפריל 2012 עת פגע קליע בקיר חיצוני של בית פרטי במושב נתיב העשרה. במשטרה, כך פורסם, חשדו כי הקליע נורה על-ידי צלף פלסטיני מהרצועה.

באפריל 2015 נפגע בית כנסת במושב נתיב העשרה מירי נק"ל, חמישה חודשים לאחר מכן בחודש ספטמבר, דווח באמצעי התקשורת על שני בתים במושב שנפגעו מ"ירי תועה" מעזה, שבנס לא גרם לפגיעות בנפש עת שהו בני המשפחה בבית והקליעים שרקו ופגעו בטלוויזיה בה צפו ילדי המשפחה. אז העריכו גורמים מוסמכים שמדובר בירי תועה ממחנה אימונים של החמאס, שנבנה בסמוך ליישוב אחרי מבצע "צוק איתן".

כאמור אין זו מגמה חדשה לפיה יורים מחבלים קליעים לעבר שטח ישראל. הדבר נעשה בעבר וגרם לפגיעות בנפש וברכוש לצד השפעתו על אורח חיים תקין, שקט ובטוח של תושבים ומשפחות בבתיהן, ביודען כי מאוימות הן בירי ישיר של צלפים או מקלענים, לא רק שעה שעובדים הם בשדה הפתוח או נוסעים הם בצירים הסמוכים, כי אם גם בעת שבתם בבית, בחצר או במוסד קהילתי זה או אחר.


פיזיקה של איום

איום הירי הישיר מתגבר נוכח הימצאותם של כלי נשק שונים המסוגלים לפגוע, בין אם בצליפה ובין אם בירי ספוראדי, בשטח ישראל.

יש להבין כי לסוג ומאפייני הנשק והתחמושת הנורית ממנו, כמו גם מיומנות היורה, משקל רב ביכולת לפגוע באופן אפקטיבי במטרות ישראליות, אך גם ירי בכיוון כללי מסוים, יש ביכולתו לסכן את אזרחי הישובים בעוטף עזה משום חוקי הפיזיקה החלים גם באזוריהם.

הווה ידוע שכוח הכבידה מופעל על כל עצם בכדור הארץ ובעוטף עזה בכלל זאת, על כן דינם של כל קליע, רקטה או אבן שמושלכים למרום – לחזור לקרקע בסופו של יום. שהרי קליעי עופרת לא נעלמים ומתמוססים בשמי התכלת – עולים הם בקול נפץ ובסערה השמיימה ויורדים הם במהירות רבה ארצה.

הוסיפו למשוואה את עקרונות הבליסטיקה והאווירודינמיקה והרי לכן מסלול מעוף לחפץ דומם שנזרק, הושלך או נורה לחלל האוויר, שביכולתו לסכן כל עובר אורח בשדה, בכפר או בעיר.

מגמת העיור ברצועת עזה והקמתם של בניינים רבי קומות בסמיכות לגבול, כדוגמת אלו שבעיירות בית חנון ובית לאהיא, מאפשרת ירי מדויק, מתוזמן ואפקטיבי יותר לעבר שטחנו.

עובדות עיקריות אלו לצד אחרות, המוכרות היטב לנו ולאויבנו, שוללות להבנתי ירי תועה לכאורה, שמגיע ופוגע בשטח ישראל במקרים לא מעטים.  

סיכום

הירי מעזה התאפשר לאור הימצאותם של אמצעי לחימה בידי ארגוני הטרור ברצועה, לצד תגובה רפויה מצד ישראל, עד לשינוי המדיניות לאחרונה, שהביאה לתקיפתם של יעדי טרור כענישה ולשם הרתעה.

בעבר, זכורים לחלקנו אירועי הירי משטחי הרשות הפלסטינית שביהודה ושומרון, לעבר ישובים ישראלים סמוכים כדוגמת פסגות, בית אל וגבעת זאב, אירועים שפסקו כמעט לחלוטין עם הפעלת עוצמתו של צה"ל ומדיניותו באותם אזורים.

על צה"ל וממשלת ישראל להתייחס בחומרה רבה לכל ירי ופעולה, שיש בה כדי לסכן את אזרחי ישראל באשר הם: תושבים, עוברים ושבים וחיילים.

כל מעבר לסדר היום ללא תגובה לירי פלסטיני, בין אם מכוון הוא או תועה לכאורה, סופו במתן חיזוק חיובי למחבלים, תומכיהם ופרשניהם.

פרסומה של תגובה לתקשורת בלשון רפה, מכילה ומבינה, כאילו מדובר בירי תועה הינה דבר מטעה, שעלול לשדר לצד השני חולשה ותמימות להבדיל מעוצמה ונחישות.  

נקודה למחשבה

לאחר שהובנה הסכנה ונטבעה כבר האמרה "דין קליע כדין רקטה" ע"י ראש עריית שדרות, האם יש מקום להבין מה דין אבן וגולת מתכת המושלכים או נורים ממקלעת של מחבל המסתתר במבתר או מבנה החולש על הציר, לעבר כלי רכב ישראליים הנוסעים במהירות ממוצעת של כ-90 קמ"ש בכבישי ישראל בסמוך לישובים ערביים, כדוגמת כביש עוקף חוסאן שבגזרת עציון בו נפגעים, כמעט מידי שבוע ומזה תקופה ארוכה, רכבים ונוסעים מכל יישובי הסביבה, ללא שניתן או נקבע מענה ופתרון יסודי למצוקה?