סוף הרע-מדן

מה הבעיה שיהודים יעלו להר הבית בימי חג איסלמיים? וכי יש חשש שיהודים יפריעו לערבים לחגוג??

אסף פריד , כ"ה בסיון תשע"ח

דעות אסף פריד
אסף פריד
צילום: עצמי

החל מהיום (שישי) ועד יום שני שבוע וחצי לאחר מכן רק ערבים יוכלו להכנס להר הבית.

הסיבה הרשמית היא סיום הרע-מדן הכולל את לילת אל קאדר והאיד אל פיטר. אבל לא זאת הסיבה האמיתית לסגירת ההר הפני יהודים.

אם הסיבה לסגירת ההר בפני יהודים היא חג מוסלמי הרי שבימי חג יהודים הר הבית היה סגור בפני ערבים בדיוק כמו המצב במערת המכפלה. עשרה ימים חריג יהודי עשרה ימים חריג מוסלמי...

מעבר לזה, מה הבעיה שיהודים יעלו להר הבית בימי חג איסלמיים? וכי יש חשש שיהודים יפריעו לערבים לחגוג?? אנחנו יודעים שאם ערבי יראה יהודי בהר הבית זה עלול לגרום לו לזעם בלתי נשלט ובכך לפגום לו בשמחת החג. לבעיות מסוג זה יש פתרונות מובהקים כדור רגיעון או 24 שעות מעצר...

טענה נוספת, לגבי סגירת הר מפני יהודים, נשמעת מגורמי הבטחון הטוענים שבימי החגים האיסלמיים הר הבית מוצף בעשרות אלפי ערבים, דבר שמהווה סכנה לעולים היהודיים.

אכן, טוב לשמוע שהחשש מאלימות בהר הבית הוא תמיד מהצד הערבי. אם כן אולי נשים מגנומטרים בשערים מהם נכנסים הערבים או לפחות נסיר את המגנומטר דרכו עוברים היהודים... אבל גם טענה זאת אינה מדויקת. ביום שישי הזה, יום השישי האחרון של הרע-מדן אכן יגיעו עשרות אלפי ערבים להר. גם ב'לילת אל קאדר' אשר יחול בלילה שבין שני לשלישי יהיו אלפי ערבים בהר הבית, לקיים את טקס שריפת תחנת המשטרה. גם ביום הראשון (מתוך שלושה) של ה'איד אל-פיטר' אשר יחול ביום שישי הבא יהיו המונים בהר.

אבל בשאר ימי האיד המשטרה ערוכה לקבל את הערבים דווקא באילת... אם כך רק בשלושה מתוך עשרת הימים יש צפי להמוני מוסלמים בהר הבית.

את הסיבות לסגירת ההר בפני יהודים צריך לחפש במקום אחר. הסיבות לפתיחת הר הבית בפני ערבים בלבד הן שלוש:

לחלקים נכרים בעם ישראל אין עניין בנעשה בהר הבית. ישנם גופים עוינים, אנשי שמאל קיצוני אבל גם חרדים ודתיים שקוראים במפורש לפתוח את הר הבית לערבים בלבד.

ממשלת ישראל עדיין לא הפנימה שגם יהודים הם בני אדם, ושהר הבית קדוש (לפחות) גם ליהודים.

האלימות שמפעילים הערבים מפחידה את מנהיגנו שהפכו את הכניעה לטרור להרגל.

הגיע הזמן, 51 שנה לאחר שחרורו הראשוני של הר הבית, שממשלת ישראל "תחליף דיסקט". אין שום סיבה לסגור את הר הבית בפני יהודים, בטח שלא לזמן כל כך ארוך. אם בכל זאת סוגרים בפני יהודים חובה ליצור זמנים מקבילים בהם ההר פתוח רק בפני יהודים (מודל מערת המפלה)

נסיים במילה חיובית. לפני ארבע שנים הר הבית נסגר לשבועיים רצופים, השנה ההר נסגר רק לעשרה ימים שיפור של 28%. גם זה משהו.