יום עצוב

חלק מהבתים נהרס בגלל כמה סנטימטרים על קרקע שלא הוכרזה. אף ערבי לא יתיישב באזור מחר בבוקר. יש פה עוול היסטורי וחוסר צדק.

תגיות: נתיב האבות
יהודה ולד , כ"ט בסיון תשע"ח

הנוסע בכביש מגוש עציון לירושלים יכול לחזות במראה משובב נפש באזור הישוב אלעזר- בצידי הכביש ניתן להבחין בעבודות להקמת בתים על פיסת אדמה חדשה הנקראת חלקה 91 מקום מגורם החדש של תושבי נתיב האבות.

היה אפשר לומר שבסופו של יום- מעז יצא מתוק. בזכות עתירת ארגוני השמאל זכינו להקים שכונה חדשה בארץ ישראל והישוב יוסדר ויוגדל בצורה משמעותית. כמו בגוש עציון כך ניתן לראות באזור בנימין באדמות הישוב החדש עמיחי שמוקם בימים אלו ומהווה בית חדש למפוני הישוב עמונה.

אכן אין להתעלם שיש כאן בשורה בהקמת ישובים חדשים בארץ ישראל הנבנים לאחר סאגה משפטית והציבורית שליוותה אותם בחודשים האחרונים.

אבל בהסתכלות עמוקה יותר ראוי להניף בימים אלו דגל שחור מעל התנהלותנו כמדינה. הריסת הבתים בנתיב האבות כמו עקירת הישוב עמונה- אפילו בעד הקמת בתים חדשים- היא אמירה עצובה ומסוכנת שלנו כעם- יש חלקי אדמה בארץ ישראל שאסור ליהודי לבנות שם את ביתו. יש רגבי אדמה שלא שייכים לנו.

יש כאן הרס ללא שום סיבה. אין שום הוכחת בעלות פרטית על הקרקע, חלק מהבתים נהרס בגלל כמה עשרות סנטימטרים שנמצאים על קרקע שלא הוכרזה, אף ערבי לא יתיישב באותו אזור מחר בבוקר. יש פה עוול היסטורי וחוסר צדק והגיון.

ההכרה הממלכתית בכך בשם בג"צ או בשם הקואליציה היא כתם שחור. השאלה פה איננה רק פרקטית כמה בתים העלינו לקרקע אלא ברמה המהותית האם 70 שנה אחרי הקמת המדינה עדיין יש מקומות בארץ ישראל שליהודי אסור  לבנות את ביתו.

הריסת הבתים השבוע בגוש עציון כמו הריסת הישוב עמונה ותשעת הבתים בעופרה זה מכבר הם  סימן נוסף שעוד ארוכה הדרך להיות עם חופשי בארצנו ויש לפעול עוד רבות כדי להטמיע את היסוד שארץ ישראל שייכת לעם ישראל.

המענה למצב הקיים חייב לבוא -בנוסף להמשך ההתיישבות בכל חלקי ארצנו- בשתי כיוונים. הן ברמה החינוכית ערכית – עלינו לחזק ככל הניתן את הקשר בין עמנו לארצו. ההתנחלות בלבבות היא לא רק אצל תושבי גוש עציון ועופרה אלא גם אצל תושבי תל אביב וחיפה. מהלך זה הוא חיוני וחשוב להמשך מהלך גאולתינו, והן ברמה הפוליטית והמשפטית כדוגמת חוק ההסדרה שחייב לעבור ולהסדיר את המצב של אלפי בתים התלויים באוויר, סגירת המנהל האזרחי שמהווה גורם מרכזי ביצירת הבעיות המשפטיות בשטח וחוק ההתגברות בצורה רחבה שיסדיר את מעמדו של בג"צ ויאפשר לנבחרי העם אשר בכנסת לשלוט .

אנו לא נחלשים ולא מתייאשים גם כשהדרך עוד ארוכה. נמשיך לבנות ולהבנות אך נביט נכוחה אל המציאות- גם היום בתשע"ח מדינת ישראל עדיין עוקרת ישובים מאדמתם. יום עצוב.