יוזמה ברוכה

בין האיראנים לבעלי בריתם החמאסניקים שבעזה יש ככל הנראה זהות כוונות ומחשבות במידה לא מעטה

אל"מ במיל' טל בראון , כ"ט בסיון תשע"ח

דעות נתניהו מציג את הקלסרים והתקליטורים אליהם הועתק הארכיון הגרעיני של איראן
נתניהו מציג את הקלסרים והתקליטורים אליהם הועתק הארכיון הגרעיני של איראן
ערוץ 7

אחת לתקופה צריכה מדינת ישראל להזכיר לעולם כולו ואף לעצמה, רצוי בפשטות ובדרך יצירתית זו או אחרת, לשם מה בכלל צריכה איראן את תכנית הגרעין ומדוע נזקקת היא לתכנית הטילים הבליסטיים ארוכי הטווח שברשותה.

מים לשושן

ביום ראשון התפרסמה בתקשורת הישראלית יוזמת ראש הממשלה בנימין נתניהו, הפונה לאיראנים בהצעה נדיבה למתן סיוע בהתפלת מים. יוזמה זו קמה לאור הבצורת הקשה הפוקדת את איראן ולאור ניהול לקוי וגניבת משאבים חיוניים על ידי המשטר האיראני, כדברי נתניהו.

המקורות מצטטים כולם את נתוני הארגון המטאורולוגי האיראני הטוען כי קרוב ל- 95% מהאוכלוסייה סובלת מרמה זו או אחרת של בצורת. שר החקלאות האיראני, עיסה קלנטארי, מצוטט כמי שאומר שעד 50 מיליון איראנים עלולים למצוא עצמם מחוץ לבתיהם בשל נזק סביבתי ושינויי האקלים.

תהליכים גאו-אקלימיים שונים הגורמים לתופעת המדבור, מצמצמים את מקורות המים המתאימים לשימושי וצרכי האדם, בה בעת שהופכים הם את האתגר החקלאי והקיומי למורכב יותר ברבות השנים.

לצערנו, אין בתהליכים גלובליים ומקומיים אלו בכדי לרפות את ידיה של איראן מכוונתה להשקיע משאבים משמעותיים בהשמדת מדינת ישראל, נווה המדבר המוצלח ביותר של המזרח התיכון, במקום להשקיעם בפיתוח עמם וארצם, בסיועה של אותה מדינת ישראל, שכה היטיבה לעשות כן בתקופת השאה הפרסי האחרון- מוחמד רזא שאה פהלווי, בעידן שקדם למהפכה האסלאמית בשנת 1979.

ככל שמדובר במים, הרי שכעת סביר יותר להניח שהמנהיגים האיראנים ישמחו דווקא לקבל "מים כבדים", המשמשים הן כחומר מקרר והן כחומר מאט בכורים גרעיניים. מים הנחוצים להם לשם השלמת תכנית הגרעין גם על חשבון הטפלות שבהתפלת מים לצרכי חקלאות, או לצרכי הקיום של חיי אותם המיליונים מבני עמם הכורעים תחת הבצורת.

אם בעניין הגרעין האיראני עסקינן, אזי יש לתהות מדוע איראן, שיכולה לספק יותר נפט מאשר מים לשתייה, נוכח הימצאות מאגרי נפט ובארות פעילים למכביר בשטחה, המספקים מקור לאנרגיה זמינה וזולה יחסית בעבור צרכי הפנימיים והחיצוניים, פונה להפקת אנרגיה גרעינית מלכתחילה?!

האם חסרים מקורות אנרגיה למדינת האייטולות? האם משאבי הנפט כלים בה באופן המסכן את יכולת הייצור ואספקת האנרגיה בעשורים הקרובים? אם כן האם יש תכנית לאנרגיה ירוקה ובטוחה המנצלת את אנרגיית השמש הקורנת מעל שטחה העצום של איראן, כשם שנעשה הדבר במדינות רבות ואחרות בכל רחבי העולם?

איראן לדבריה דבקה בתכנית הגרעין לצרכי שלום ומעדיפה אנרגיה גרעינית על פני מקורות אנרגיה חלופיים זולים, בטוחים וידידותיים יותר לסביבה. מכאן שכנראה למרות הסטיגמה הישנה, האיראנים לא טרודים מבזבוז משאבים כפי שנהוג היה לחשוב בעבר. כנראה שהאיראנים חשים בטוחים יותר כשהם במצב של ערעור הסדר העולמי ואיום על הדמוקרטיות, מאז שחר ימי ההיסטוריה. ככל הנראה חשים האיראנים שאנרגיה גרעינית תוכיח את היותם "ידידותיים לסביבה" אילו רק יצליחו לשגר אותה במארזים בליסטיים מתכלים לעבר קהילות מרוחקות, עד שיחשבו אלו כמחוקות.

בין האיראנים לבעלי בריתם החמאסניקים שבעזה יש ככל הנראה זהות כוונות ומחשבות במידה לא מעטה. שניהם דורשים בהחרבתה של מדינת ישראל. שניהם משקיעים אנרגיה רבה בתכניות שונות שתכליתן לפגוע בישראל גם במחיר פגיעה הרסנית וקטלנית בבני עמם. שניהם מעדיפים לקחת כספים ולהשקיעם באמצעים שיביאו לשפיכות דמים וחורבן מאשר בחיים ובניין. שניהם מממנים את "השהידים" ומציתים את האש המכלה כל חלקה טובה ברחבי המזרח התיכון במקום לממן את החיים ולהפריח את השממה.

מה המסר

כל עוד האירנים יעדיפו להשקיע ב"מים כבדים" בשעה שישראל משקיעה במקורות מים חיים ונקיים- לא יהיו לא שלום ולא ביטחון במזרח התיכון.

כל עוד האיראנים משקיעים באנרגיות גרעיניות ל"צרכי שלום" המשווק באריזות בליסטיות להפצ(צ)ת מסרי האסלאם הרדיקאלי ברחבי העולם, שעה שישראל משקיעה בהפצת המסר של האנרגיות הירוקות לרווחת האנושות- לא יהיו לא שלום ולא ביטחון במזרח התיכון.

כל עוד הכספים הרבים המוזרמים ומשולמים ממקורות שונים ברחבי העולם לאיראן וגרורותיה, כמו גם לארגוני הטרור הפלסטינים, ימשיכו לממן פעילות חתרנית, התקפית, לוחמנית וטרור כנגד אזרחים שלווים וחפצי חיים, במקום לממן פעילות חינוכית, תרבותית, יצרנית ומקרבת בעד האזרחים שלהם עצמם- לא יהיו לא שלום ולא ביטחון במזרח התיכון.

על מה נברך

יש לברך על יוזמתו של ראש ממשלת ישראל עם פנייתו לאיראנים, ולמעשה לכל העולם באמצעותם, במסר של חיים מהעם החפץ חיים, שפועל ללא לאות למען הצלת חיי בני אדם באשר הם, בארץ וברחבי העולם (גם בעת הזו ממש בגואטמלה), ולא לשם האצת הכחדתם כנהוג במחוזותינו.

הרי "בשורת המים" אותה ציין נתניהו במסר שהועבר לאיראנים, היא "בשורת החיים" המשותפת לכל בני האדם, החיות (גם חיות האדם) והצומח על פני כדור הארץ.  

מסר זה של חיים מושמע באמצעות השופר הישראלי שמשמיע קריאות קבועות למען השלום ולא רק תרועות קרב ומלחמה באין ברירה. שופר המהווה גם קרן שפע ישראלית בתחומי חיים כה רבים, שביכולתה לשפר את מצב העמים באזור, כמו גם האנושות כולה, שאם רק תועיל זו לשמוע ולהיענות לקריאה.