קמפיין ההרפס

אני קורא לחברי ועדת השרים לחקיקה להסיר מסדר היום את ההצעה ההזויה לחוק ביטוח חובה למוהלים של חברי הכנסת נגוסה ועזריה

מיכאל פואה , כ"ט בסיון תשע"ח

ברית מילה היא מצווה שרב מוחלט של היהודים מקיימים. על אף שמדובר בפרוצדורה רפואית ניתוחית שנעשית בציבור ולא בחדר ניתוח.

העובדות כפי שנאספו על ידי הועדת לפיקוח מטעם משרד הבריאות והרבנות הראשית מוכיחות שהיא הרבה יותר בטוחה מכל פרוצדורה רפואית דומה שנעשית בחדרי ניתוח וכד'.   

אף על פי כן מתנהל בתקופה האחרונה ששיאו היום אתמול בפרסום הידיעה כאילו שלשה תינוקות נדבקו בהרפס מהמוהל שמל אותם. קמפיין זה לדעתי הוא לא תמים הוא נועד לפגוע בקיום ברית המילה כהלכה. כפי שאני מכיר את דרך הפעולה של הקרן החדשה והארגונים והעמותות העובדים מטעמה אני נוטה לחשוב שמדובר בעוד נסיון לפגוע בעם היהודי ואציג את שיטת העבודה כפי שהיא נראית מהתוצאות בשטח.

מארגני הקמפיין חיפשו ומצאו נקודת תורפה והיא החלק בברית בה מוצץ המוהל את הדם ממקום הברית.

לטובת הקוראים שלא מתמצאים בהלכה אומר שגם בין פוסקי ההלכה והמוהלים יש הבדלי גישות ביחס למציצה.

אין חולק בהלכה שיש צורך במציצה אבל יש פוסקים ומוהלים שסבורים שחייבים לעשות מציצה זו בפה כמובן תוך הקפדה על ניקיון הפה וכו', ויש פוסקים ומוהלים שסבורים שאין מניעה הלכתית לעשות מציצה זו בצורה סטרילית באמצעות שפורפרת ולדעת רבים מהם אפשרות זו הופכת לחובה בנורמות הסטריליזציה הקיימות היום. כמוהל אני מקפיד לבצע את המציצה עם שפורפרת סטרילית אך יחד עם זאת איני חושב שזו תפקידה של המדינה או של מישהו להתערב בנושא זה ולחייב מוהלים והורים שרוצים לקיים את המצווה כפי שהם מבינים.

וכאן נכנסים מארגני הקמפיין ולוקחים נתונים על הידבקות של תינוקות בהרפס ומצרפים לכך את הטענה השקרית שמוכח שהסיבה לכך היא המציצה בברית המילה. חשוב להדגיש חשש של הידבקות במציצה בפה קיים, אבל הוכחה לכך שזו הסיבה עדיין לא קיימת צריך לזכור כי כ-80% מהאוכלוסייה הם נשאי הרפס והסיבות להדבקות הנן רבות.

כדי להוכיח שאכן המדביק היה המוהל ולא האחות או הרופא בחדר הלידה או קרוב משפחה אחר שנתן נשיקה יש צורך בבדיקות ד.נ.א. שלא נעשו. כמו כן צריך לזכור ש-3 מקרי הרפס מתוך כתשעים אלף נימולים זה כשליש פרומיל האחוז ומקיר ההדבקות במחלות בבתי חולים הוא פי כמה אבל בשביל מארגני הקמפיין כל זה לא רלוונטי. את הצעת החוק שהם  רוצים לקדם בדבר חוק ביטוח חובה למוהלים הם הכינו מזמן, וכדי לתת לקדם אותה הם דואגים לפרסם את המידע השקרי. לצערי חוק לשון הרע לא מאפשר תביעה של המוהלים כנגד פרסום זה וכך השקר חוגג.

האם ביטוח חובה יציל מישהו מהילדים מהרפס? ברור שלא! אלא מה ביטוח חובה הוא צעד ראשון בהכנסת המדינה לנושא המילה. אחר כך אפשר להתחיל לקבוע כללים מי יקבל ביטוח ומי לא וכך לשלוט במה שכבר עובד אלפי שנים בצורה הכי טובה שיש בלי שום התערבות של המדינה. הרי כל הורה יכול לברר אם למוהל שהוא בחר יש ביטוח או לא, ניתן לברר מראש גם האם הוא עושה מציצה בפה או בשפופרת סטרילית.

אין שום סיבה בעולם לחוקק חוק בנושא זה שתלוי בבחירתו של כל אדם. חוק ביטוח חובה כמו כל דבר שהמדינה מתערבת בו ייקר באופן מיידי את הביטוח, ואת המחיר ישלמו בסוף ההורים, אך זה לא העניין המרכזי. מדובר כאן בצעד הראשון במסע לפגיעה במצווה של ברית המילה. זו הדרך המתוחכמת לכפות על ציבורים להתנהל אחרת ממה שהם רוצים ומאמינים בו.  

אני קורא לחברי ועדת השרים לחקיקה להסיר מסדר היום את ההצעה ההזויה לחוק ביטוח חובה למוהלים של חברי הכנסת נגוסה ועזריה נציגיהם הקבועים של הקרן החדשה בכנסת. מצוות ברית המילה הייתה תמיד אחד מסמלי החרות שלנו כעם מול הכפייה של אומות העולם שניסו ומנסים להביא לביטולה. הניחו ידכם ואל תערבו את המדינה במה שלא צריך ומזיק, זו פגיעה בחרותנו כהורים וכמוהלים זו חלק ממסע החתירה בזהות היהודית אל תתנו ידכם לכך.