ללמוד מטראמפ איך מדברים עם אויבים

אני זוכר את טראמפ עומד בעצרת האו"ם ואומר קבל עם ועדה - "אם לא תהיה ברירה אחרת ניאלץ להשמיד את צפון קוריאה". פשוט כך.

דניאל זמיר , א' בתמוז תשע"ח

ב-CNN התקשו לפרגן, אבל אין ספק שפסגת טראמפ-קים וההסכם שנחתם בה השבוע, הם מהאירועים ההיסטוריים המשמעותיים ביותר בשני העשורים האחרונים וחצי מאז פירוק ברית המועצות. 

לא ניכנס כאן לניתוח אנליטי של מערכות היחסים הבינלאומיות בין המדינות וגם לא לשאלה מה באמת יעלה בגורל ההסכם והקוריאות. אולם חובה לשים לב לנקודה עיקרית ומשמעותית ביותר: מה קרה פה?!

איך ממערכת יחסים שקרובה מאוד למלחמה גרעינית, עלבונות הדדיים עזים, ובעיקר - ניסיונות בטילים בליסטיים ואיומים בוטים של צפון קוריאה על שלומה של מערב ארצות הברית, הגענו, בתוך חודשים לפגישה לבבית ולחתימה על הסכם לפירוק צפון קוריאה מנשק גרעיני?

מה קרה לפתע ששינה את מה שהיה נראה כבלתי ניתן לשינוי משך עשורים? ובכן התשובה היא פשוטה: דונלד טראמפ.

עקבתי אחרי התקשורת האמריקאית כשהתחיל הפינג פונג ברטוריקה האלימה בין שני המנהיגים. הנרטיב של כל התקשורת היה אחד - טראמפ הוא אידיוט שמסכן את שלום העולם כולו. אני זוכר את מנחי תכניות האירוח הפופולריות יורדים עליו בברוטליות. "כמה טיפש אפשר להיות?!" הם שאלו בדאגה. "במקום לייצר רטוריקה שמרגיעה את השיח, טראמפ רק מעצים את העימות". 

ובכן, כל אלה צריכים היום לאכול את הכובע. שכן, טראמפ, בגסות הרוח שלו ובדיפלומטיה שלא מלמדים במחלקה למדעי המדינה, ידע דבר פשוט שהטיפשים מהתקשורת לא הבינו. הדרך היחידה לנטרל את האלים היא בכח.

אדם שמדבר בשפת האיומים והאלימות, הדרך היחידה לנצח אותו היא לדבר איתו בשפה יותר קשה ממנו ובאיומים יותר מחרידים מאלו שהוא משמיע. 

אני זוכר את טראמפ עומד על בימת הנואמים בעצרת האו"ם ואומר קבל עם ועדה - "אם לא תהיה ברירה אחרת ניאלץ להשמיד את צפון קוריאה". פשוט כך. 

והנה, כנראה שהדיקטטור קים פשוט הגיע לנקודה שהוא האמין שאשכרה יש סיכוי שטראמפ יממש את איומיו, ואזי קיפל את זנבו אל בין רגליו, וכישכש את דרכו לפסגה עם נשיא ארה''ב בה בעצם זנח לחלוטין את המיזם הגרעיני שלו. הפלא ופלא. 

היכן שנשיאים מוכשרים וחכמים מטראמפ לא הצליחו, באיומיו הבוטים הוא הצליח פי אלף מהם. ומכאן כמובן מתבקש הלימוד לזירה שלנו. אני מאמין לנתניהו שאיראן גרעינית היא איום קיומי על ישראל. ואולם, מעולם לא שמעתי את נתניהו מאיים להשמיד את איראן או להחריב את עריה. שמעתי אותו מכריז כי "ישראל לא תיתן לאיראן להגיע לנשק גרעיני".

אוקיי, חושבים להם האייטולות, או שכן או שלא. שמעתי אותו מנפנף באיומים להשמיד צבאית את מתקני הגרעין של איראן. אוקיי, חשבו לעצמם מפקדי משמרות המהפיכה, אז נחביא אותם עמוק שלא יצליחו להגיע אליהם. 

לא שמעתי את נתניהו מאיים להפגיז את איראן בפצצת אטום. אם מנהיגי הרפובליקה האיסלמית של איראן היו באמת חוששים שישראל תצא למלחמת שיגעון להשמיד את טהרן ואת איספהן, הם היו נכנעים. אם היה בעיניהם שמץ של סיכוי שישראל תפגיז את איראן בפצצת אטום, הם היו עושים כל מה שאומרים להם. הבעיה היא שנתניהו מוכשר מדי ומנוסה מדי, וכמו נשיאי ארה"ב הקודמים איננו דפוק בשכל ומג'נון כטראמפ, וכך גם האיומים שלו מתונים ומדודים. וככה אי אפשר לנצח את האייטולות. 

דבר עם מי שמולך בשפה שלו. מי שחפץ להגיע לנשק להשמדה המונית, דבר איתו על שימוש בנשק כזה נגדו ונגד עמו. או אז תראה שהשטן הוא בסה"כ רוח חולפת ועוברת.